"Dziecko bardzo szybko wchodzi w mechanizm uzależnienia".
Reportaż "Uwagi! TVN".
Jeszcze kilka lat temu palenie w wielu kawiarniach i restauracjach było akceptowane i popularne. Jednak wraz ze wzrostem świadomości szkodliwych skutków nikotyny, wiele krajów wprowadziło zakaz palenia w miejscach publicznych. Niestety, mimo zmian, wciąż jest to powszechny problemem. O tym, jak skutecznie pokonać nałóg, porozmawialiśmy z aktorką Dorotą Stalińską oraz ekspertką od rzucania palenia Marią Kabat.
Rzucenie palenia nie jest takie proste. Co ciekawe, jak pokazują najnowsze badania, zerwanie z nałogiem znacznie trudniej przychodzi kobietom. W ocenie specjalistów może być to spowodowane tym, że nikotyna blokuje produkcję jednego z hormonów. Jak dokładnie działa ten mechanizm?
We wtorek 31 maja obchodzimy Dzień bez papierosa. Uzależnienie od nikotyny nie należy do rzadkości. Wynika to z łatwego dostępu do papierosów, w których znajduje się od 6 do 11 mg tej substancji. Do leczenia uzależnienia od nikotyny mogą przekonać wyniki testu tolerancji nikotyny Fagerströma i skutki palenia papierosów.
Niestety coraz więcej młodych ludzi sięga po papierosy. Do tego rozpoczynają swoją przygodę z nikotyną coraz wcześniej. Co zatem powinien zrobić rodzić, kiedy przyłapie swoją pociechę na paleniu papierosów? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: psycholog Małgorzatę Ohme, kierowcę rajdowego Krzysztofa Hołowczyca i restauratorkę Agatę Kościkiewicz.
W e-papierosach można znaleźć cała tablicę Mendelejewa. Jednak wielu palaczy rezygnuje z tradycyjnych papierosów na rzecz tych elektronicznych, pomimo, że ich wpływ na nasze zdrowie nie został jeszcze do końca zbadany. O tym, co znajduje się w e-papierosach, jakie inne substancje chemiczne mogą być dla nas bardziej szkodliwe niż substancje smoliste opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN Piotr Gryglas.
Objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc często są mylone z innymi dolegliwościami. Dr Piotr Dąbrowicki, alergolog, w TVN Cafe, wyjaśnił jej genezę i następstwa. Kto jest najbardziej narażony na tę chorobę? Jak rozwija się choroba? O ile, nieleczona, skraca życie? Jakie są choroby towarzyszące obturacyjnej chorobie płuc?
Mowa o nikotynie płynnej, którą wypełnia się, ostatnio tak modne, e-papierosy. Można ją kupić w różnych smakach: czekoladowym, owocowym, kawowym czy nawet gumy do żucia. Czy płyn, który ma tak przyjemny smak może faktycznie przyczynić się do śmierci? O tym gość Dzień Dobry TVN dr Piotr Burda.
Coraz więcej osób choruje na raka płuc. To jeden z najcięższych nowotworów. Szczególnie niebezpieczny jest drobnokomórkowy raka płuca. Palenie jest główną przyczyną zachorowań na nowotwory, nie tylko płuc. Nikt już nie kwestionuje negatywnego wpływu nikotyny na zdrowie człowieka. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Krzysztof Przewoźniak, dyrektor ds. promocji z Fundacji Promocji Zdrowia. Czy e-papierosy są równie szkodliwe jak tradycyjne?
W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Jarosław Dziedzic, lekarz stomatolog. Dlaczego wyniki badań opublikowane przez jedną z fundacji są tak zatrważające? Jakie są przyczyny powstawania próchnicy? Dlaczego nie wszyscy wiedzą, że już u półtorarocznego dziecka trzeba czyścić zęby? Jak wygląda opieka stomatologiczna w polskich szkołach i przedszkolach?
W świetle polskich przepisów dzieci bez najmniejszego problemu mogą kupić dla siebie e-papierosa. W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Anną Kabat, terapeutką uzależnień, która wytłumaczyła nam, jakie składniki zawiera e-papieros i czy można się od niego uzależnić.
Coraz częściej ludzie ze zwykłych papierosów przerzucają się na e-papierosa. Do tej pory można było je swobodnie palić w miejscach publicznych. Czy od Nowego Roku będzie to zakazane? Co tak naprawdę zawiera w sobie e-papieros i dlaczego tak drażni ludzi niepalących, dowiedział się reporter Dzień Dobry TVN.
Czy kobieta może mieć problem z zajściem w ciążę, jeżeli partner pali papierosy? Czy nałóg twojego partnera może mieć wpływ na płód, który w sobie nosisz? Jak nikotyna wpływa na plemniki? - Zazwyczaj mężczyźni do późnego wieku nie mają problemu z produkcją plemników. Palenie tytoniu upośledza jednak ich ruchomość i to jest główna przyczyna niepłodności wywołanej zaburzeniami u partnera, utrudniając moment zapłodnienia - wyjaśnia doktor Piotr Gryglas. Czy partnerka palacza może poronić?