Najlepsza karta dźwiękowa. Jak wybrać odpowiednią?

Karta dźwiękowa - do gier, do muzyki. Jaką wybrać?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Technologia pomoże prześladowanym uczniom
Technologia pomoże prześladowanym uczniom
Czy technologia nas ogłupia?
Czy technologia nas ogłupia?
Technologie w służbie ekologii
Technologie w służbie ekologii
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Ciemne strony nowych technologii
Ciemne strony nowych technologii
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Może wydawać się to oczywiste, ale nie wszyscy wiedzą, do czego służy karta dźwiękowa. Najprościej mówiąc, jest to jeden z podstawowych podzespołów komputera, umożliwiający rejestrację, odtwarzanie i przetwarzanie dźwięku. Jaka karta dźwiękowa jest najlepsza?

Zazwyczaj w komputerach przeznaczonych do codziennego użytku karty dźwiękowe są wbudowane w płytę główną – nazywa się je zintegrowanymi kartami rozszerzenia. Na rynku oprócz kart dźwiękowych wewnętrznych są również dostępne zewnętrzne karty dźwiękowe, które można podłączyć do laptopa lub komputera stacjonarnego przez port USB. Jaka jest dobra karta dźwiękowa do gier i do muzyki? Na co zwrócić uwagę przy wyborze karty?

Karta dźwiękowa USB czy wbudowana – co wybrać?

Co jest lepsze – zintegrowana karta dźwiękowa czy karta oddzielna? Wszystko zależy od tego, do czego chcemy używać komputera. Wbudowana karta dźwiękowa do komputera będzie odpowiednia dla osób, które wykorzystują komputer głównie do pracy biurowej lub nauki. Zaletą zintegrowanej karty jest to, że jest już wliczona w koszt całego urządzenia. Nowsze komputery mają wbudowane wysokiej jakości karty dźwiękowe, które z pewnością nie zawiodą użytkowników. Wadą zintegrowanych kart dźwiękowych jest to, że liczba rozwiązań jest ograniczona właśnie z powodu wbudowania karty w płytę główną komputera.

Z kolei karta oddzielna polecana jest osobom, które mają większe wymagania i korzystają z komputera, by grać w zaawansowane gry komputerowe, pracować z plikami muzycznymi lub odtwarzać muzykę ze świetną jakością dźwięku. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że na rynku mamy duży wybór kart dźwiękowych i możemy je dobierać według swoich preferencji. Wadą są dodatkowe koszty związane z zakupem zewnętrznej karty. Najlepsze karty dźwiękowe to wydatek rzędu kilkuset złotych.

Wejścia audio karty dźwiękowej

Zanim zdecydujemy się na konkretną kartę dźwiękową, powinniśmy sprawdzić jej złącza. Jeśli bowiem wybierzemy kartę, której złącza nie pasują do płyty głównej komputera, nie będzie ona działać. Karta dźwiękowa PCI wykorzystywana jest w starszych modelach komputerów i potrzebuje slotu PCI. Nowsze modele są wyposażone w slot PCI-Express x1. Z kolei karta dźwiękowa USB może być uruchomiona poprzez wejście USB.

System dźwięku a karta dźwiękowa – jak sprawdzić?

Przy wyborze zewnętrznej karty dźwiękowej musimy sprawdzić, z jakimi systemami dźwięków jest kompatybilna i ile kanałów dźwięku może obsługiwać. Na rynku znajdziemy karty dźwiękowe 5.1, 7.1, 2.0, 2.1. Pierwsza cyfra wskazuje, ile głośników możemy podpiąć do danej karty. Karta dźwiękowa 7.1 jest polecana tym, którzy np. chcą cieszyć się świetnej jakości kinem domowym. Do codziennego użytku w zupełności wystarczy karta dźwiękowa, która będzie współpracować z dwoma głośnikami.

Jaka karta dźwiękowa do laptopa? Parametry

Zastanawiając się, jaka karta dźwiękowa do muzyki czy do gier jest najlepsza, trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów. Pierwszym z nich jest stosunek sygnału do szumu (SNR) wyrażony w decybelach. Dobre karty mają minimalnie 95 dB. Drugim ważnym parametrem jest Noise Level, czyli poziom szumów. Podaje się go w decybelach A-ważonych (dBA). Wartość szumów w dobrych kartach dźwiękowych powinna wynosić -90dBA. Z kolei zakres dynamiczny określa różnicę między najcichszym i najgłośniejszym dźwiękiem. Im wyższa wartość zakresu, tym lepsza karta dźwiękowa. Następny parametr, na który należy zwrócić uwagę, to pasmo przenoszenia, czyli inaczej generowany przez kartę zakres częstotliwości sygnałów. Wartość ta powinna wynosić od 20 Hz do 20 kHz. Całkowite zniekształcenia harmoniczne (TDH) to również istotny parametr – jego wartość powinna być bliska 0.

Wszystkie te parametry mogą się wydawać nieco skomplikowane dla osób, które nie zajmują się zawodowo pracą z dźwiękiem. Jeśli jednak chcemy cieszyć się wysoką jakością muzyki płynącej z głośników komputera dzięki dobrej karcie dźwiękowej, możemy skorzystać z porad ekspertów. Wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać np. "zewnętrzna karta dźwiękowa – ranking" i przejrzeć branżowe portale internetowe. Możemy też poprosić o radę sprzedawców w sklepach oferujących karty dźwiękowe.

Wirtualna karta dźwiękowa – co to jest?

Na naszym komputerze możemy także zainstalować specjalny program, który stworzy wirtualną kartę dźwiękową do PC lub laptopa. Ta dodatkowa karta będzie uznawana przez system operacyjny urządzenia za fizyczny podzespół. Tak jak tradycyjne karty dźwiękowe, również wirtualna wersja ma za zadanie głównie odtwarzanie i przetwarzanie dźwięków. Programy oferujące wirtualne karty dźwiękowe pozwalają też na nagrywanie wszystkich dźwięków, które są odtwarzane przez nasz komputer. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości