Jak działają pasty termoprzewodzące do laptopów i komputerów stacjonarnych i dlaczego warto je wymieniać?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Najszybszy komputer w Polsce pracuje pod Wawelem?
Najszybszy komputer w Polsce pracuje pod Wawelem?
Czy technologia nas ogłupia?
Czy technologia nas ogłupia?
Technologie w służbie ekologii
Technologie w służbie ekologii
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Ciemne strony nowych technologii
Ciemne strony nowych technologii
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Pasty termoprzewodzące to substancje, które – zgodnie z nazwą – mają za zadanie przewodzić ciepło. W praktyce służą do zmniejszania temperatury procesorów, pamięci operacyjnych RAM, a także procesorów kart graficznych. Pasty termoprzewodzące są doskonałym rozwiązaniem dla osób, których komputery zbyt szybko lub zbyt intensywnie nagrzewają się w trakcie pracy bądź gry.

Istnieje kilka rodzajów past termoprzewodzących różniących się między sobą w zakresie zarówno parametrów przewodzenia ciepła, jak i ceny (choć należy pamiętać, że to, ile kosztuje pasta termoprzewodząca, zależy także od jej marki). Najbardziej ekonomiczne są silikonowe pasty termoprzewodzące, z kolei do najbardziej ekskluzywnych i najefektywniej odprowadzających ciepło należą pasty diamentowe. Wybór odpowiedniej pasty termoprzewodzącej do laptopa lub komputera może zaowocować świetnymi rezultatami, w tym obniżeniem temperatury procesora nawet o kilka stopni Celsjusza.

W jaki sposób działa pasta termoprzewodząca i do czego służy?

Bez względu na to, czy mowa będzie o komputerze stacjonarnym, laptopie, czy nawet nowoczesnym telefonie komórkowym, wszystkie tego rodzaju sprzęty elektronicznie wytwarzają znaczne ilości ciepła. Pewne komponenty, z których zbudowane są komputery, wykazują dużą podatność na wysokie temperatury i nie mogą nagrzewać się za bardzo. Doskonałym przykładem takiej części każdego komputera jest jego procesor, zwany też „sercem komputera”. To właśnie to zwykle kilkunasto- lub kilkudziesięciomilimetrowe urządzenie jest głównym źródłem mocy obliczeniowej urządzeń elektronicznych.

Pasta termoprzewodząca nakładana jest najczęściej na procesory, chociaż nie tylko. Pasty występują w formie płynnej lub częściowo płynnej jako kleiste, plastyczne masy. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego stopnia przewodzenia ciepła pomiędzy poszczególnymi elementami. Innymi słowy, nałożona na procesor pasta termoprzewodząca powoduje lepsze przenoszenie się ciepła z nagrzewającego się na skutek pracy procesora do znajdującego się obok radiatora. Ten ostatni z kolei ma za zadanie odprowadzać ciepłe powietrze na zewnątrz urządzenia. Oczywiście należy wskazać, że nie tylko do procesorów wykorzystywane są pasty termoprzewodzące – nakłada się je także na procesory kart graficznych (GPU), niektóre rodzaje pamięci operacyjnej RAM, a czasem na pozostałe elementy komputera lub laptopa.

Pasta termoprzewodząca do laptopa bądź komputera stacjonarnego pozwala na zmniejszenie temperatury danego podzespołu nawet o kilka stopni Celsjusza. O skuteczności odprowadzania ciepła decyduje także między innymi to, jaką pastę termoprzewodzącą wybierze użytkownik (wyróżniamy wiele jej rodzajów) oraz właściwy lub niewłaściwy sposób nałożenia pasty na podzespoły.

Dla każdego użytkownika komputera pozytywną wiadomością będzie jednak fakt, że ceny past termoprzewodzących wynoszą jedynie kilka lub kilkanaście złotych. Kwestia tego, ile kosztuje pasta termoprzewodząca, determinowana jest w głównej mierze od jej rodzaju, ale także marki.

Jaką wybrać pastę termoprzewodzącą do laptopa? Różnice w rodzajach past

Wyróżniamy kilka rodzajów past termoprzewodzących. W zakresie tego, jak wymienić pastę termoprzewodzącą w laptopie lub komputerze, dobrą informacją będzie fakt, że sposób nakładania past nie różni się w zależności od jej rodzaju. Kilka kropel pasty należy zaaplikować bezpośrednio na procesor (większość past sprzedawana jest w postaci tłoczka przypominającego strzykawkę), a następnie rozprowadzić. Do ostatniej czynności można użyć dedykowanych łopatek do rozsmarowywania past, ale świetnie sprawdzi się nawet prosta łopatka kuchenna. Do najpopularniejszych odmian past termoprzewodzących zalicza się:

Silikonowe pasty termoprzewodzące – najpowszechniejszy i najtańszy rodzaj past charakteryzujący się najniższymi parametrami w zakresie przewodzenia ciepła i trwałości.

Ceramiczne pasty termoprzewodzące – to wybór dla każdego, kto ceni sobie dobry stosunek pomiędzy jakością a cenę. Pasty ceramiczne nie są dużo droższe od silikonowych, jednak testy dowodzą, że lepiej odprowadzają ciepło.

Pasty termoprzewodzące ze srebrem lub miedzią – bardzo efektywne pasty, które dzięki domieszce powyższych metali uzyskują lepsze właściwości przewodzenia i szerszy zakres temperatury pracy.

Diamentowe pasty termoprzewodzące – to zdecydowanie „elita wśród elit” wszystkich past. Doskonale sprawdzą się nawet przy komputerach wymagających dużej eksploatacji, dlatego są polecane dla graczy. Niestety są to także najdroższe pasty.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Carol Yepes/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana