Rafting to coraz popularniejsza metoda spędzania wolnego czasu. Wielbiciele sportów wodnych często decydują się na ten rodzaj aktywności, jednak może on stać się również formą rozrywki dla dzieci i osób starszych. Wystarczy dobrać stopień zaawansowania i odpowiednie miejsce. Co to jest rafting i gdzie można uprawiać go w Polsce?
Rafting jeszcze do niedawna zarezerwowany był dla wysportowanych osób, które potrzebują odskoczni od codziennego życia i chcą poczuć trochę adrenaliny. Istnieje wiele miejsc na świecie, gdzie uprawianie tego sportu wiąże się z ogromnym wysiłkiem i wymaga zdolności podejmowania szybkich decyzji, a część z nich przeznaczona jest wyłącznie dla profesjonalistów, którzy od lat poszerzają swoje umiejętności w tym zakresie. Jednocześnie na rafting w Polsce mogą zdecydować się nawet osoby początkujące, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w sportach wodnych. Taki rodzaj aktywności fizycznej może być świetną rozrywką i sposobem na spędzenie czasu wolnego ze znajomymi. Sprawdź, na czym dokładnie polega rafting i jak się do niego przygotować.
Co to jest rafting?
Rafting to rodzaj sportu polegający na przepłynięciu pontonem dowolnej rzeki górskiej. Osoby, które chcą spróbować tego typu aktywności fizycznej, muszą nauczyć się odpowiednio sterować wiosłami. Spływy organizowane są na rzekach o różnych stopniach trudności, w skali od 1 do 6. Stosuje się oznaczenia od WWI do WWVI, gdzie WWVI to najwyższy stopień zaawansowania, praktycznie nieosiągalny dla człowieka. Na trasach o niskim poziomie trudności uczestnicy spływu mogą wypocząć i podziwiać zmieniający się krajobraz.
Gdzie można uprawiać rafting?
Rafting w Polsce
Spływ rzeką Białką w Tatrach – odbywa się wyłącznie w okresie od maja do czerwca. Trasa wyceniana jest na WWIII według skali trudności i wymaga doświadczenia od uczestników. Rafting na Dunajcu – najpopularniejsza trasa spływowa w Polsce, o najniższym stopniu trudności, w związku z czym mogą uczestniczyć w niej również dzieci pod opieką instruktora. Spływ Dunajcem organizowany jest od kwietnia do listopada. Rafting na sztucznym torze w Krakowie – skala trudności spływu wyceniana jest między WWIII a WWIV. Sztuczny tor to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą aktywnie spędzać czas w mieście.
Rafting poza granicami Polski
Rafting na rzece Tara w Czarnogórze – stopień trudności wynosi od WWII do WWIV, przy czym większa część trasy to właśnie WWIV. Spływ rzeką może trwać nawet do kilku dni.
Spływ rzeką Salzą w Austrii – rafting odbywa się wyłącznie pod opieką doświadczonych instruktorów, a pływalny odcinek ma około 60 km długości.
Rafting na rzece Bela w Słowacji – trasa wyceniana jest podobnie jak spływ rzeką Bela, czyli na WWIII.
Jaki ponton raftingowy warto wybrać?
Ponton raftingowy należy dobrać do indywidualnych potrzeb, jednak istnieją również ogólne zasady, którymi trzeba się kierować, aby wybrać sprzęt jak najlepszej jakości. Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, ile osób ma pomieścić ponton. W sklepach oferowany jest sprzęt z przeznaczeniem nawet dla 11 osób, nie warto jednak kupować pontonu z większą ilością miejsc, niż to konieczne. Oprócz dmuchanych ławek oraz wioseł warto zwrócić uwagę również na obecność specjalnych uchwytów na dłonie, oraz stopy. Dobrym rozwiązaniem jest wybór sprzętu, w którym można zamocować również wszystkie niezbędne liny.
Obowiązkowy sprzęt na rafting – co zapewni ci bezpieczeństwo i komfort?
Odpowiednio dobrany sprzęt do raftingu gwarantuje bezpieczeństwo podczas spływu. Oprócz dobrej jakości pontonu, dopasowanego do potrzeb użytkowników i ich doświadczenia, warto zwrócić uwagę również na inne elementy, które mogą przydać się podczas wyprawy. W zależności od trudności spływu należy zaopatrzyć się w inne sprzęty ochronne, tzn. im wyższy stopień trudności, tym większa liczba koniecznego ekwipunku. Jeśli chcesz czuć się bezpiecznie podczas spływu, możesz kupić kask ochronny, który będzie zasłaniał twoje skronie, czoło, oczy oraz uszy i chronił je przed dostawaniem się do nich wody, która mogłaby utrudnić wiosłowanie i kontrolowanie sytuacji na wodzie. To przydatny sprzęt raftingowy zwłaszcza podczas spływów, których trudność zaczyna się od WIII i wzwyż. Kolejnym obowiązkowym elementem jest kamizelka ratunkowa, która w razie wypadku nie pozwoli ci utonąć, utrzymując na powierzchni wody. Kupując kamizelkę, zwróć uwagę na to, czy jest dobrze dopasowana. Nie kupuj za małych lub za dużych rozmiarów, które mogłyby ograniczyć twoje ruchy w trakcie spływu. Pakując rzeczy na rafting, nie zapomnij o zabraniu ze sobą przynajmniej dwóch kompletów odzieży. Dzięki temu po wyjściu z pontonu możesz szybko przebrać się w suche ubrania. Na sam spływ nie musisz kupować specjalnej odzieży, wybierz z szafy coś, co nie krępuje twoich ruchów i szybko wysycha. Dobrze sprawdzą się ubrania termiczne. Zamiast ciężkich butów wybierz tenisówki lub sportowe adidasy z dobrą podeszwą, która zabezpieczy cię przed ślizganiem się na mokrych powierzchniach. Dla zabezpieczenia telefonów komórkowych i innych sprzętów elektronicznych najlepiej wykorzystać wodoszczelne torby, oferowane w sklepach sportowych.
Zobacz także:
- Rafting, czyli sport dla miłośników mocnych wrażeń. Czy można uprawiać go w Polsce?
- Deska SUP. Jak zacząć swoją przygodę z tym sportem?
- Mistrzostwa Polski na skuterach wodnych to więcej niż sportowa rywalizacja. Jak zawodnicy pomagają dzieciom?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Ghislain & Marie David de Lossy/Getty Images