Szok termiczny – co to jest? Przyczyny, objawy, skutki

Mężczyzna w jeziorze
Szok termiczny – co to jest? Przyczyny, objawy, skutki
Źródło: Uwe Krejci/Getty Images
Szok termiczny występuje w wyniku gwałtownej zmiany temperatury ciała. Słoneczne dni zachęcają do wygrzewania się na słońcu i kąpieli w morzach i jeziorach, jednak bez zachowania odpowiedniej ostrożności różnica temperatur może być niebezpieczna dla zdrowia. Rozgrzany organizm bardzo szybko reaguje na chłodną wodę.

Szok termiczny, inaczej nazywany wstrząsem, jest naturalną reakcją organizmu, może jednak spowodować poważne uszkodzenia ciała, a nawet śmierć. Skutki wstrząsu są niezwykle poważne, dlatego warto wiedzieć, co zrobić, żeby się przed nim zabezpieczyć i jak bez uszczerbku na zdrowiu spędzić wakacje, opalając się i korzystając z chłodu, jaki daje pobliska woda. Sprawdź, jakie są objawy szoku termicznego oraz jak udzielać pierwszej pomocy osobie, która go doświadczyła.

Zobacz wideo: Zdrowie

Zdrowie

DD_20240108_Fit_rep_REP_napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Szok termiczny – co to jest?

Szok termiczny to termin, którym określa się wstrząs, do jakiego dochodzi po kontakcie nagrzanego na słońcu organizmu z zimną wodą. Aby doszło do szoku termicznego, woda w morzu lub jeziorze wcale nie musi być bardzo zimna – wystarczy, aby miała powyżej 0°C. Największe ryzyko wstrząsu pojawia się, kiedy woda ma poniżej 13°C. Warto pamiętać, że do szoku termicznego może dojść nie tylko w wyniku nagłego znalezienia się pod powierzchnią wody, np. w wyniku skoku. Znacznie częściej odnotowywane są przypadki, kiedy wstrząs wystąpił po zanurzeniu się w wodzie od razu po zejściu ze słonecznej plaży. Gwałtowne ochłodzenie ciała spowodowane jest tym, że temperatura wody jest przez organizm odbierana znacznie szybciej i intensywniej, niż temperatura powietrza. Szok termiczny znacznie częściej występuje u osób, które spożywają alkohol, u kobiet podczas miesiączki oraz wśród osób niewyspanych, zmęczonych i osłabionych.

Przyczyny szoku termicznego

Główną przyczyną wystąpienia szoku termicznego jest nagły kontakt rozgrzanego ciała z wodą o niskiej temperaturze. Do szoku termicznego najczęściej dochodzi w trakcie urlopów i wakacji nad morzem czy jeziorem, zazwyczaj podczas skakania do wody z pomostów. Wstrząs może nastąpić również w trakcie innych aktywności fizycznych, niekoniecznie związanych z pływaniem, np. podczas spływu kajakowego lub raftingu.

Zobacz wideo: Ratownicy na polskich wodach

DD_20220525_Ratownicy_REP
Ratownicy na polskich wodach
Źródło: Dzień Dobry TVN

Objawy szoku termicznego – jak prawidłowo rozpoznać wstrząs?

Pierwszym widocznym objawem szoku termicznego jest próba gwałtownego złapania powietrza, co może okazać się szczególnie niebezpieczne w przypadku osób, które skaczą do wody z dużych wysokości, a podczas spadania zanurzają się na duże głębokości. Niekontrolowane i pogłębione oddychanie często prowadzi do hiperwentylacji, w rezultacie której z organizmu usuwa się dwutlenek węgla. Kolejne minuty przyspieszonego oddychania osłabiają człowieka, powodują zawroty głowy, drętwienie kończyn oraz omdlenia. Osoba, która doświadcza szoku termicznego, może panikować i utracić orientację. Zazwyczaj zachwiana jest również jej równowaga.

Szok termiczny – jakie są jego skutki?

Jednym z najpoważniejszych skutków szoku termicznego jest utonięcie. Człowiek, który łapczywie stara się złapać powietrze, próbuje oddychać coraz szybciej, wykonuje coraz gwałtowniejsze wdechy i wydechy. W konsekwencji wprowadza do swoich dróg oddechowych wodę blokującą przepływ powietrza. W wyniku nagłego kontaktu rozgrzanego ciała z wodą dochodzi również do zwężania się naczyń krwionośnych. W trakcie opalania powiększają się one na tyle, że nagłe ich skurczenie powoduje zwiększony transport krwi do serca, a w rezultacie nawet zatrzymanie jego pracy. W takich przypadkach może dojść nawet do śmierci, szczególnie jeśli odpowiednio szybko nie zostanie udzielona pierwsza pomoc.

Szok termiczny – jak udzielić pierwszej pomocy?

Wychłodzony organizm potrzebuje ustabilizowania temperatury i ogrzania. Właśnie to jest głównym celem pierwszej pomocy, której udziela się poszkodowanemu. Osobę, która doświadcza szoku termicznego, należy przenieść w miejsce suche i ciepłe, najlepiej również osłonięte od bezpośrednich podmuchów wiatru. Ewentualne przemoknięte ubranie należy bezwzględnie ściągnąć. Ogrzewanie organizmu trzeba przeprowadzać stopniowo. Warto przykryć osobę kocem, ręcznikiem lub innymi suchymi rzeczami, które pomogą ochronić organizm przed zimnem. Następnie można delikatnie ogrzewać poszczególne części ciała, skupiając się na głowie, szyi oraz klatce piersiowej. Organizm powinien zacząć się ogrzewać, a osoba poszkodowana poczuć się lepiej. Jeśli w wyniku wstrząsu doszło do zatrzymania pracy serca, należy wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową oraz zadzwonić po pogotowie ratunkowe. Nawet jeśli wstrząs nie wywołał tak niebezpiecznych objawów, warto zadzwonić po ratowników medycznych lub udać się do najbliższego punktu, w którym lekarz zbada poszkodowanego, a w razie potrzeby udzieli profesjonalnej pomocy.

Zobacz też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości