Tylko w czerwcu 2019 roku w Polsce utonęło ponad 100 osób. Najwięcej utonięć odnotowuje się w weekendy, a jedną z najczęstszych przyczyn jest alkohol. Dlaczego pływanie jest słabą stroną Polaków? Czy przeceniamy swoje umiejętności? Kiedy powinniśmy zacząć uczyć pływać swoje dzieci? W studiu Dzień Dobry Wakacje gościliśmy Agatę Korc, pływaczkę, reprezentantkę Polski na letnich Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie oraz Radka Kawęckiego, Mistrza Świata w pływaniu stylem grzbietowym.
- Przyczyny utonięć w Polsce
- Jak i kiedy nauczyć dziecko pływać?
- Jak zachowywać się nad wodą? RCB apeluje
Zobacz też: Kobieta śmiertelnie potrąciła egzaminatora na placu manewrowym NOWE INFORMACJE
Przyczyny utonięć w Polsce
Polacy nie potrafią pływać, a ci którzy uważają, że potrafią, często mijają się z prawdą. Przepłynięcie jednorazowo w basenie 25 metrów kraulem nie równa się umiejętności pływania. Problemem jest to, że Polacy przeceniają swoje umiejętności, wypływają daleko od brzegu, a potem nie mają już siły wrócić... Innym problemem jest brak wystarczającej ostrożności oraz często spożywanie alkoholu przed wejściem do wody.
W studiu Dzień Dobry Wakacje gościliśmy Agatę Korc, pływaczkę, reprezentantkę Polski na letnich Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie oraz Radka Kawęckiego, Mistrza Świata w pływaniu stylem grzbietowym.
W wodzie w sytuacjach kryzysowych trzeba zachować zimną krew - powiedział Radek Kawęcki.
Najgroźniejszym przypadkiem jest przecenianie własnych umiejętności i brawura. Według statystyk, najwięcej utonięć jest w jeziorach i w rzekach, nie w morzu - dodała Agata Korc.
Jak i kiedy nauczyć dziecko pływać?
Dobrym pomysłem jest zadbanie o to, aby nasze dzieci jak najszybciej zaprzyjaźniły się z wodą. Pierwszy kontakt z woda zalecany jest po ukończeniu 3. miesiącu życia. Oczywiście nie jest to jeszcze nauka pływania w czystej postaci, ale już wtedy zaczynamy oswajać dziecko ze środowiskiem w towarzystwie rodziców. Takie zajęcia dają bardzo dużo dzieciom! Przyjmuje się, że najlepszym momentem na rozpoczęcie indywidualnej (bez asysty rodziców) nauki pływania jest wiek 3 lat.
Pamiętaj! Możesz się nauczyć pływać tak naprawdę w każdym wieku. Oczywiście, im wcześniej, tym lepiej. Znane są jednak przypadki osób, które nauczyły się pływać... po siedemdziesiątce. Jak widać, nigdy nie jest za późno!
Ludzie często uczą sami pływać swoje dzieci. To jest błąd (...) Jeżeli 3 kolegów wybierze się razem na basen i jeden przepłynie kraulem bez zatrzymania 10 metrów, drugi 15 a trzeci 20 metrów- to ten trzeci ma się właśnie za świetnego pływaka - powiedziała Agata Korc.
Więcej:
Wypadek na Zakrzówku w Krakowie. Nie żyje 15-letni chłopiec, który skoczył ze skały
Jak zachowywać się nad wodą? RCB apeluje
W związku z sezonem letnim RCB apeluje, aby wybierać kąpieliska strzeżone i nigdy nie pływać po wypiciu alkoholu. Skakanie do wody i pływanie w niestrzeżonych miejscach, a także kąpiel po wypiciu alkoholu – to jedne z głównych przyczyn utonięć.
RCB przypomina również, jak bezpiecznie zachowywać się nad wodą.
- Nie skacz do wody w nieznanych miejscach!
- Pływaj tylko w miejscach do tego wyznaczonych.
- Nie wbiegaj do wody rozgrzanym i nie pływać bezpośrednio po posiłku.
- Nie wchodź do wody po alkoholu czy środkach odurzających.
- Stosuj się do poleceń ratownika.
- Nie wypływaj na materacu daleko od brzegu.
- Nie pływaj bezpośrednio po posiłku.
- Załóż kapok na łódce, kajaku i rowerze wodnym.
- W razie wypadku, dzwoń pod 112!
W kryzysowej sytuacji połóż się na plecach, spokojnie oddychaj. Ale przede wszystkim unikaj takich niebezpiecznych sytuacji - powiedziała Agata Korc.
Przed wejściem do wody zrób szybką rozgrzewkę, powolnie schładzaj się. Spokojnie wchodź do wody, żeby nie dostać szoku termicznego.
Autor: Gaba Kopyto