Monstera – jak wygląda? Jak uprawiać monsterę?

Liście monstery
Fot: Jenny Dettrick / gettyimages.com
Monstera, wykorzystywana jako roślina ozdobna i pokojowa, cieszy się dużą popularnością. Jest łatwa w uprawie, dlatego jej pielęgnacja nie wymaga specjalnych zabiegów. Kwiat monstera ze względu na swój rozmiar preferuje duże pomieszczenia, ale za to odwdzięcza się pięknym, zachwycającym gości wyglądem.

Monstera dziurawa to najpopularniejszy gatunek tej rośliny. Jeśli zostanie otoczona odpowiednią pielęgnacją, będzie imponować wielkością i oryginalnością przez wiele lat. Niekiedy pnącza i liście rośliny są tak duże, że niezbędne jest zastosowanie solidnej podpory.

Monstera – co to za roślina?

Monstera to roślina, którą łatwo rozpoznać dzięki charakterystycznemu wyglądowi liści. Cecha, która ją wyróżnia, to także rozmiar – starsze okazy mogą osiągnąć nawet 3 metry wysokości. Pnącze pochodzi z Ameryki, lubi tropikalne obszary. Jednym z popularnych gatunków tej rośliny jest monstera dziurawa, której liście mogą mieć do 60 cm średnicy. Choć kwiat monstera rośnie dość powoli, przy jej wyborze należy wziąć pod uwagę stanowisko o sporych rozmiarach, tak by miała odpowiednią swobodę podczas wzrostu. Niezbędne jest też użycie specjalnej podpory, dzięki której będzie piąć się w górę, a nie w dół. Zabezpieczy ona dodatkowo przed złamaniem łodygi obciążonej naporem dużych liści. Monstera jako kwiat dekoracyjny wspaniale uzupełni domowe wnętrza czy zimowe ogrody, choć jest często wykorzystywana jako ozdoba przestrzeni publicznej np. biur.

Mimo wspaniałego wyglądu należy pamiętać, że monstera może wywołać reakcje alergiczne lub podrażnienia skóry. Przypadkowe spożycie rośliny skutkuje dolegliwościami układu pokarmowego, a kontakt oka z sokiem podrażnieniem spojówki. Monstera zawiera też toksyny, które mogą być niebezpieczne dla zwierząt.

Monstera – uprawa

Jeśli chcemy mieć piękne i oryginalne kwiaty typu monstera, uprawa nie jest skomplikowana. Roślina osiąga najlepszy wygląd, gdy znajduje się w miejscu, gdzie dociera światło, jednak niezbyt intensywne, ponieważ źle znosi zarówno całkowity cień, jak i duże nasłonecznienie. Odpowiednia będzie dla niej przepuszczalna gleba z dodatkiem torfu. Monstera to roślina dość tolerancyjna – optymalna temperatura dla jej wzrostu to 20-24 st. C, choć rzadziej podlewana przetrwa także chłodniejsze warunki (do 10 st. C). Pochodzenie z wilgotnego obszaru ma wpływ na to, czego na co dzień wymaga monstera. Pielęgnacja tej rośliny opiera się na delikatnym wycieraniu i zraszaniu liści. Sprzyjać jej będzie także wilgotne powietrze w pomieszczeniu (w zimie warto stosować nawilżacz powietrza). Ze względu na średnie wymagania rośliny wobec nawodnienia gleby, wystarczy podlewać ją raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie w okresie zimowym. Monstera lubi nawożenie, dlatego w czasie kwitnienia co 3 tygodnie można stosować płynne preparaty, pobudzające jej powolny wzrost. W przypadku takiej odmiany jak monstera dziurawa, pielęgnacja wygląda tak samo. Roślina nie lubi mocnego nasłonecznienia, trzeba ją umiarkowanie podlewać (raz na tydzień) i można wspomagać ją nawozem.

Monstera – rozmnażanie

Jeśli marzy się nam więcej niż jedna monstera, rozmnażanie można wykonać na wiele sposobów. Pierwszym z nich jest uprawa z nasion, która w praktyce jest dość trudna i długa. Muszą być one bowiem dość świeże, aby miały odpowiednią siłę kiełkowania. Ponadto roślina monstera, która ma wyrosnąć z nasion, powinna mieć specyficzne warunki wzrostu. Zalicza się do tego wysoką temperaturę gleby i powietrza oraz optymalną wilgotność. W przypadku różnych odmian, takich jak monstera dziurawa, rozmnażanie, które daje lepsze rezultaty, to sadzonki wierzchołkowe. Wystarczy w okresie wczesnej wiosny odciąć górną część rośliny i ukorzenić w temperaturze około 25 st. C. Sadzonki puszczają korzenie w wodzie lub podłożu o wysokiej temperaturze (nawet 30 st. C), dodatkowo powietrze musi być wilgotne. Monstera wonna (dziurawa) może być rozmnażana także przez sadzonki z łodygi, choć to proces bardziej powolny.

Monstera – choroby

Biorąc pod uwagę, na jakie choroby monstera dziurawa może zapadać, do najpopularniejszych możemy zaliczyć plamistość liści. Na plamach pojawia się grzyb, który trzeba zwalczać specjalnymi preparatami i systematycznie usuwać zainfekowane miejsca. W zwalczaniu choroby pomoże podlewanie podłoża i jednoczesne omijanie liści. Monstera jako roślina dość wytrzymała może paść ofiarą zgnilizny. Atakuje ona młode sadzonki, czasem też starsze okazy. Kwiat monstera dziurawa jest zarażony taką chorobą, jeśli liście zaczynają żółknąć, a korzenie są kruche i gniją. Aby pozbyć się zgnilizny, stosuje się odpowiednie preparaty do podlewania podłoża.

Zobacz film: Jak przesadzać kwiaty? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!