Szkoła, do której chcą chodzić dzieci. "Zajęcia zaczynamy od tzw. kręgu otwarcia"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Szkoły, które uczą inaczej
Szkoły, które uczą inaczej
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacji
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Jak przetrwać szkołę?
Jak przetrwać szkołę?
Z inicjatywy grupy rodziców, którzy szukali dla swoich dzieci miejsca z nauczaniem domowym, blisko natury w Poroninie powstała górska wioska edukacyjna. Jak działa ta wyjątkowa placówka? 

Górska wioska edukacyjna w Poroninie

Zajęcia w tej szkole zaczynają od tzw. kręgu otwarcia. - Czyli siadamy sobie i mówimy sobie co u nas, z czego się cieszymy, z czego się nie cieszymy, co nas złości. To też pozwala mi ocenić poziom energii i motywacji do pracy dziecka w danym dniu. Potem omawiamy sobie plan dnia, następnie przechodzimy do zajęć głównych - powiedziała Justyna Zabrzewska, wychowawczyni.

- Edukacja domowa może być realizowana na różne sposoby i nasza realizowana jest tak, że dzieci przychodzą do szkoły, nie mamy prac domowych. Natomiast moje dziecko twierdzi, że on nic nie robi, że on się bawi, ale według mnie, to jest gigantyczny komplement, bo oni nie czują, że wykonują jakąś dużą pracę, a przecież i tak się uczą. Widzę, że zaczyna czytać, zaczyna pisać - stwierdziła Anna Lis, mama Stasia.

Dzieci uczą się m.in. kalkulacji pieniędzy, rozpoznawania emocji innych osób, właściwego sposobu komunikowania się, współpracy oraz rozwiązywania konfliktów. Co więcej, uczestniczą w przygotowywaniu posiłków, a także sprzątają.

Jak może wyglądać edukacja?

Systemowa szkoła nie zawsze odpowiada na potrzeby dziecka. - Nie odpowiada temu, jak uczą się nasze mózgi. [...] Chodzi o to, żeby uczenie się było przyjemnością i zabawą, pobudzało tę naturalną ciekawość, którą każde dziecko w sobie ma, zamiast ją torpedować, żeby nie było oceniane w sposób szczególnie cyfrowy, który jest niszczący. Małe dzieci rozumieją to nie jako dwóję z matematyki, ale dwója o nich i czyją się z tym fatalnie, żeby wzmacniać dzieci tym konkretnym komunikatem na temat tego, co im wychodzi, a co nie - powiedziała w Dzień Dobry TVN Maria Hawranek, dziennikarka, autorka książki "Szkoły, do których chce się chodzić".

- Zostaliśmy wyćwiczeni do tego, żeby szukać nie swoich dobrych stron, atutów, mówić o nich i to nie o to chodzi, żeby wygłaszać sobie "jestem super, jestem super", tylko konkretnie być ze sobą w kontakcie i widzieć, gdzie jesteśmy mocni, a jesteśmy socjalizowani do szukania w sobie złych stron - dodała Marcelina Metera, mama pięciorga dzieci, które korzystały z edukacji domowej.

Jakie zalety daje edukacja domowa? Co warto wiedzieć o różnych modelach nauczania? Jak wybrać ten najlepszy dla dziecka?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Izolda Sanetra

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana