Czy na pewno wiesz, co twoje dziecko robi w szkole? "Zobaczyła całą toaletę wysmarowaną na brązowo"

Czy na pewno wiesz, co twoje dziecko robi w szkole?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wszystko czego nie chcecie wiedzieć o swoich dzieciach
Wszystko czego nie chcecie wiedzieć o swoich dzieciach
To nie mogło być moje dziecko - czy rodzice współpracują z nauczycielami?
To nie mogło być moje dziecko - czy rodzice współpracują z nauczycielami?
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Szkoły, które uczą inaczej
Szkoły, które uczą inaczej
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacji
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Jak przetrwać szkołę?
Jak przetrwać szkołę?
"Wszyscy kłamią" - zwykł mówić protagonista jednego z kultowych seriali. Choć to wizja wyjątkowo pesymistyczna, niezaprzeczalnym pozostaje fakt zakładania przez ludzi pewnych masek. Dostosowywać swój wizerunek do otoczenia uczymy się od najmłodszych lat, czego najlepszym dowodem są rozmowy, jakie Bartek Dajnowski przeprowadził z nauczycielami. W kogo zmieniają się nasze dzieci, gdy przekraczają próg szkoły? Co robić, gdy ich zachowanie pozostawia wiele do życzenia? O tym w studiu rozmawialiśmy z pedagog szkolną Lucyną Kicińską i Lidią Nwolisą, mamą 4 dzieci.

Nauczyciele o uczniach

Reporter Dzień Dobry TVN, Bartek Dajnowski, porozmawiał z nauczycielami o tym, jacy są uczniowie, kiedy ich rodziców nie ma w pobliżu. Okazuje się, że naszym pociechom często daleko do postaw, które prezentują w domu.

- Jest tak często, nawet mogę statystycznie powiedzieć, że dwa, trzy razy w miesiącu mam tego rodzaju sytuacje, kiedy do mnie, jako do dyrektora szkoły, to już trafiają takie sprawy, można powiedzieć, grubsze - mówił Artur Stępniak, dyrektor szkoły i nauczyciel z 15-letnim doświadczeniem.

- Tutaj byśmy mogli mnożyć te przykłady, ale często te przykłady, niestety, kiedy jest potrzebna już ta interwencja rodzica i kiedy musimy mówić rodzicom o tym, że to zachowanie nie jest odpowiednie, to są już te często takie dość sytuacje groźne - mówił Jakub Tylman, nauczyciel z 12-letnim doświadczeniem. Podał też przykład: - [Uczeń - przyp. red.] na jednej z wycieczek szkolnych siłą zdemolował i wręcz wyrwał z futryny drzwi. Ten sam uczeń rozwalił okno i lampę, po czym próbował wmówić wszystkim, że tak to już po prostu było, tak? A kiedy mama usłyszała o tym, że taka sytuacja nie ma miejsca, to powiedziała, no ależ absolutnie, no moje dziecko, czy do czegoś takiego byłoby zdolne? 

Podobny przykład podała Danuta Kozakiewicz, dyrektorka i nauczycielka z 43-letnim doświadczeniem. - Wchodząc do toalety, pani sprzątająca zobaczyła całą toaletę wysmarowaną na brązowo. Bardzo szybko zostało zauważone, że jest to po prostu czekolada. Monitoring, ustalenie kto. Zaproszeni rodzice, pierwsza reakcja typowa: "to nie moje dziecko".

Więcej historii poznacie oglądając materiał na górze strony.

Przemoc rówieśnicza w szkole

Obecna w studiu Lucyna Kicińska przyznała, że choć co do zasady rodzice uczniów liceum, w którym jest pedagogiem, pozostają otwarci na rozmowę, to widzi, z jakim bagażem doświadczeń niekiedy się mierzą. - Często, kiedy prosimy ich na spotkanie bądź kiedy sami przychodzą widząc jakieś problemy u swoich dzieci, to mają taką trochę postawę obronną - tłumaczyła.

Na naszych kanapach gościła również Lidia Nwolisa, coach, mama czwórki dzieci. Jej 7-letni syn swego czasu zaczął doświadczać bardzo specyficznych problemów. Skarżył się na rozliczne bóle i, zarazem, zaczął przejawiać różne problemy behawioralne. - Pewnego dnia dowiedziałam się od niego, odbierając go ze szkoły, że gang rówieśników z innej klasy otacza go, bije, wyzywa z powodu koloru skóry - powiedziała.

Jak skończyła się ta sprawa? Dowiecie się z materiału wideo.

DD_20240113_Dziecko_REP
To nie mogło być moje dziecko - czy rodzice współpracują z nauczycielami?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości