Władysławowo jest jedną z najbardziej znanych nadmorskich miejscowości w Polsce. Przyciąga zarówno rodziny z dziećmi, jak i amatorów nocnego życia. Bogata baza noclegowa, szeroka plaża i liczne atrakcje Władysławowa sprawiają, że każdego roku miasto to odwiedzają rzesze turystów. Na plaży we Władysławowie był reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.
Władysławowo to miejscowość położona około 40 km od Gdyni, „u stóp” półwyspu helskiego. Z jednej strony układa się malowniczo nad otwartym Morzem Bałtyckim, z drugiej zaś – nad Zatoką Pucką. Miasto położone jest także w pobliżu Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się tam m.in. słynny port morski, oceanarium, park linowy, Aleja Gwiazd Sportu, a przede wszystkim – piękna plaża. Władysławowo jest miejscowością, która w sezonie letnim tętni życiem.
>>> Zobacz także:
- Wypoczynek nad morzem – co zabrać na plażę?
- Nauczmy dzieci odpoczywać
- Co zrobić z dzieckiem w wakacje? Jednym z pomysłów są półkolonie. Jakie są ich plusy, a jakie minusy?
Plaża we Władysławowie
Jedną z największych atrakcji Władysławowa jest oczywiście szeroka, piaszczysta plaża. W całej gminie Władysławowo jest aż 30 kilometrów plaż. Dzięki temu miejsca wystarcza dla wszystkich turystów nawet w miesiącach wakacyjnych – zwłaszcza na odcinkach, do których nie prowadzą główne wejścia z samego miasta. Warto mieć jednak na uwadze, że najpopularniejsze fragmenty plaż od czerwca do sierpnia potrafią być naprawdę tłoczne.
W samym Władysławowie jest pięć zorganizowanych kąpielisk, w okolicach których turyści znajdą wypożyczalnie sprzętu sportowego, dmuchane konstrukcje dla dzieci, miejsca do gry w piłkę nożną lub siatkówkę, zjeżdżalnie czy dyskoteki.
Władysławowo – atrakcje dla dzieci i dorosłych
Oceanarium Władysławowo to jedna z najbardziej znanych atrakcji miasta. Oficjalna nazwa miejsca to Ocean Park. Na młodszych i starszych turystów czekają tu takie atrakcje, jak:
- spacer po dnie oceanu,
- spotkanie z morskimi i oceanicznymi stworzeniami, takimi jak ryby tropikalne czy rekiny,
- ekspozycja zwierząt morskich w naturalnych rozmiarach,
- wirtualna rzeczywistość – podwodna przygoda z technologią przewyższającą kina 7D,
- wioska rybacka i wystawa rzeźbionych ryb,
- koncerty i inne wydarzenia kulturalne.
Inną atrakcją, z której słynie Władysławowo, jest port morski. Pod względem liczby obsługiwanych kutrów rybackich, wyładowywanych ryb oraz wyposażenia jest to jeden z najważniejszych portów rybackich na Bałtyku.
Od maja do października na turystów oraz miłośników marynistyki w porcie czekają przycumowane sportowe jachty i żaglowce. Znajduje się tam też morskie przejście graniczne dla podróżnych, którzy chcą dostać się drogą morską na Litwę, Łotwę lub do krajów skandynawskich. Z portu ruszają także letnie rejsy pasażerskie po Bałtyku. Chętni wędkarze oraz spacerowicze mogą skorzystać z falochronu, pełniącego funkcję mola.
Park rozrywki Władysławowo, czyli oficjalnie Lunapark Sowiński, położony jest w centrum Władysławowa, w sąsiedztwie Domu Rybaka. Znajdują się tam m.in.:
- najwyższa kolejka górska w Polsce,
- atrakcje dostarczające mocnych wrażeń (condor, space loop, splash shake),
- gokarty,
- pałac śmiechu,
- dom strachu,
- pływające łabędzie,
- domek „do góry nogami”,
- park linowy.
Dom Rybaka to jeden z największych budynków we Władysławowie. Wybudowano go w latach 50. XX wieku. Pełnił on niegdyś funkcję hotelu dla rybaków, a obecnie jest siedzibą Urzędu Miasta. Można tam zobaczyć m.in.:
- basztę z tarasem widokowym – można podziwiać stamtąd panoramę Władysławowa, Helu, Bałtyku, Zatoki Puckiej czy przylądka Rozewie,
- Muzeum Iluzji i wystawę Magiczny Zawrót Głowy,
- prywatne Muzeum Motyli.
Miejscem, które warto odwiedzić, jest aleja Gwiazd Sportu. Jest to promenada, która powstała, by upamiętnić wielkich polskich sportowców. Znajduje się tam 36 mosiężnych gwiazd wmurowanych w ziemię, na których wygrawerowane są nazwiska takie jak:
- Robert Korzeniowski,
- Jerzy Kulej,
- Kazimierz Górski,
- Dariusz Michalczewski,
- Andrzej Supron,
- Irena Szewińska.
Władysławowo – atrakcje dla miłośników mocnych wrażeń
Będąc we Władysławowie, można spróbować także sportów ekstremalnych. Jednym z nich jest windsurfing. Półwysep Helski, który zaczyna się właśnie we Władysławowie, co roku przyciąga rzesze windsurferów. Wszystko za sprawą warunków atmosferycznych, jakie panują w tzw. Małej Zatoce Puckiej. Wody o powierzchni około 104 km kwadratowych i głębokości około 9 m szybko się nagrzewają i muskane są przez zachodnie wiatry wiejące wzdłuż brzegu. Wszystko to w połączeniu z niewielkim zafalowaniem sprawia, że miłośnicy windsurfingu przybywają tu chętnie w sezonie wiosenno-letnim.
Oprócz windsurfingu na miłośników mocnych wrażeń czekają paralotnie i motolotnie. Między Władysławowem a Jastrzębią Górą znajduje się klifowe wybrzeże, które umożliwia zwiedzanie okolicy z lotu ptaka. Ułatwiają to także wiatry wiejące z północy oraz północnego wschodu, duży obszar do lądowania oraz rozległy obszar noszenia.
Pola namiotowe we Władysławowie
Osoby przyjeżdżające na wakacje do Władysławowa mogą skorzystać z noclegów w jednym z licznych hoteli, hosteli i pensjonatów. Inną opcją zakwaterowania są pola namiotowe. Znajdujące się na klifie, tuż przy plaży, zachęcają turystów zarówno pięknymi widokami, jak i stosunkowo niskimi cenami.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN