Choć mogłoby się wydawać, że niezwykłe zjawiska przyrodnicze występują jedynie w dalekich zakątkach świata, okazuje się, że można zobaczyć je także w Polsce. Niebieskie źródła to niezwykła atrakcja Zalewu Sulejowskiego. Sprawdź, na czym polega to wyjątkowe zjawisko oraz co jeszcze warto zobaczyć w tym miejscu.
Marzysz o widokach jak z bajki? Wybierz się do Rezerwatu Niebieskie Źródła
Rezerwat Niebieskie Źródła położony jest w dolinie rzeki Pilicy, w południowo-wschodniej części Tomaszowa Mazowieckiego (woj. łódzkie). To właśnie tam można zobaczyć na żywo niezwykłe zjawisko, jakim są nawiązujące do nazwy rezerwatu Niebieskie Źródła. Są to naturalne źródła krasowe (tzw. wywierzyska), czyli miejsca wypływu wód podziemnych ze szczelin skalnych w wapieniach. Tworząc imponujące rozlewiska, mienią się różnymi odcieniami błękitu, turkusu czy zieleni. Jest to jednak jedynie złudzenie optyczne - w rzeczywistości, woda w nich jest przezroczysta. Tak intensywne kolory to wynik pochłanianych przez Niebieskie Źródła promieni czerwonych, a także przepuszczania odbitych od znajdującego się na dnie białego piasku promieni niebieskich.
To jednak nie wszystko - na dnie Niebieskich Źródeł pulsują maleńkie gejzery, tworzone przez piasek podrzucany przez wodę. Zbiorniki te stanowią również dom dla wielu ptaków. Spotyka się tam m.in. zimorodki, remizy oraz różne gatunki kaczek. W okolicy znajdują się także ściśle chronione rośliny - grzebienie białe, turówki wonne czy różanecznik żółty.
Zwiedzanie Niebieskich Źródeł jest bezpłatne
By zobaczyć na własne oczy wspomniane zjawiska, nie trzeba obawiać się wysokich kosztów. Zwiedzanie rezerwatu jest bowiem darmowe. Wejście do Niebieskich Źródeł znajduje się w Tomaszowie Mazowieckim przy ul. Modrzewskiego. Na miejsce można dotrzeć pieszo z plaży nad Zalewem Sulejowskim w nieco ponad godzinę. Rowerzyści pokonają jednak tę drogę w około 20 min, a kierowcy w zaledwie 5-10 min.
Zwiedzającym polecane jest również zobaczenie Małych Grot oraz Grot Nagórzyckich, będących niegdyś kopalniami piasku kwarcowego. Warto też zajrzeć do stworzonego po drugiej stronie ulicy Skansenu Rzeki Pilicy.
Zobacz także:
- Nietypowe obostrzenia w turystycznych krajach: zakaz siadania, chodzenia w klapkach i wiele innych
- Co to jest Ayers Rock i gdzie leży? Najważniejsze ciekawostki na temat australijskiej skały
- Niezwykła podróż Jakuba Tolaka i jego bliskich. "Sardynia była strzałem w dziesiątkę"
Autor: Aleksandra Kokot
Źródło: Onet Podróże
Źródło zdjęcia głównego: suwanneeredhead/Getty Images