Możesz spotkać go w lesie. "Tego gościa lepiej nie lekceważyć"

Możesz spotkać go w lesie. "Tego gościa lepiej nie lekceważyć"
Możesz spotkać go w lesie. "Tego gościa lepiej nie lekceważyć"
Źródło: Bernard Bialorucki/GettyImages
Wiosna zagościła u nas na dobre, a wiele osób rozpoczęło już sezon na wycieczki do lasu. Podczas spacerów warto jednak patrzeć pod nogi. Jak się okazuje, w trawie często buszuje zwierzę, które, choć niewielkie, potrafi umiejętnie o sobie przypomnieć. "Tego gościa lepiej nie lekceważyć!" — podkreślają leśnicy na facebookowym profilu Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.

Straszny las pod Mrzeżynem
Tajemnicze lasy
Źródło: Dzień Dobry TVN

To zwierzę kryje się w trawach

Wiosną przyroda budzi się do życia, nabierając kolorów. To zatem idealny czas, aby wybrać się na spacer do lasu i obserwować jego mieszkańców. Oprócz bogatej roślinności na swojej drodze możemy spotkać sarny, jelenie, wiewiórki czy jeże. Wczesnym rankiem lub o zmierzchu wyłaniają się lisy i borsuki. Podczas wizyty w lesie z pewnością usłyszymy również kojący śpiew ptaków.

Leśnicy z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne zaskoczyli internautów wyjątkowym newsem. Na facebookowym profilu zamieścili filmik i przedstawili zwierzę, którego do tej pory wiele osób nie znało. Jak się okazuje, w trawie mieszka tchórz zwyczajny. Mały, niewidoczny, ale potrafi "dać w kość".

- Tchórz zwyczajny – tego gościa lepiej nie lekceważyć! Nie rzuca się w oczy, ale jak już go spotkasz… to zapamiętasz na długo — wyjaśniają leśnicy.

Tchórz zwyczajny – obrońca lasu

Tchórzy zwyczajny to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny łasicowatych występujący na terenie całego kraju. Żyje w lasach, zagajnikach i zaroślach. Czasami zasiedla gospodarstwa wiejskie. Wyróżnia się charakterystycznym ubarwieniem - na pysku i nad oczami widnieją białe plamy, białe są także końcówki uszu.

Zdaniem leśników tchórz zwyczajny jest cichym, skutecznym i niedocenianym zwierzęciem. Wbrew pozorom to "dobry policjant lasu". W sytuacji zagrożenia potrafi bowiem skutecznie odstraszyć napastnika, wytwarzając intensywny i nieprzyjemny zapach. 

- W sytuacji zagrożenia odpala swój tajny oręż – polską wersję skunksowego gazu. Ponoć niezapomniane przeżycie - podkreślili leśnicy. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości