Bukowisko - jak wygląda okres godowy łosi?
Marcin Kostrzyński niejednokrotnie miał okazję przyglądać się zwyczajom panującym w świecie zwierząt. Doświadczony przyrodnik nie ma wątpliwości, że bukowisko to wyjątkowy spektakl, pozwalający wysnuć ciekawe wnioski na temat rodziny jeleniowatych. W okresie godowym łosie wydają z siebie charakterystyczne dźwięki i walczą między sobą o atencję klęp. Zdarza się i tak, że z niebywałą siłą uderzają porożem w obiekty znajdujące się w najbliższym otoczeniu.
- Łosie w tym zaślepieniu godowym potrafią zaatakować samochód, pociąg, który trąbi - zauważył znany miłośnik przyrody.
Jak zachowują się łosie w trakcie bukowiska?
Odgłosy wydawane przez łosie w trakcie okresu godowego nie są zbyt donośne i znacząco różnią się ryku jeleni. Co ciekawe, każdy samiec upatruje sobie tylko jedną wybrankę i próbuje jej zaimponować sprawnością, jak również wielkością poroża.
- To jest odbicie kondycji zwierzęcia (...). Łanie, klępy wiedzą, że jak jeleń czy łoś ma potężne poroże to znaczy, że jest to dobry materiał na ojca, bo ma dobre geny - podsumował Marcin Kostrzyński.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Październik miesiącem dobroci dla zwierząt. Jak można im pomagać?
- "Jeśli psy jedzą tylko raz dziennie, mają wyższy poziom inteligencji". Jak powinna wyglądać psia dieta?
- Dyrektorka ZOO w Poznaniu pomaga zwierzętom. "Osoby zwierzęce, bardzo lubię ten termin, cierpią podobnie jak my"
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News