Czy pomagać młodym zwierzakom pozostawionym bez opieki?
Los zwierząt coraz bardziej leży nam na sercu. Czasem jednak zdarza nam się reagować w sytuacjach, gdy zwierzak - zwłaszcza dziki - wcale nie potrzebuje naszej pomocy. A zabierając go z jego naturalnego środowiska - wyrządzamy mu krzywdę. Tak było w przypadku 10 zajęcy, które zostały przyniesione do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt prowadzonego przez warszawskie Lasy Miejskie.
- Jak można zabrać małe zajączki? Przecież ta mama później przychodzi i nie znajduje. Nam się wydaje, że wszystkie istoty na tym świecie muszą się zachowywać jak my. Trzymać dziecko gdzieś obok siebie. Bezpieczeństwo, które jest najważniejsze, nakazuje zającom utrzymywanie zajączków w takich małych kotlinkach. Ta zajęczyca [...] biega sto razy w lewo i w prawo, po to, żeby zmylić trop, żeby jakikolwiek drapieżnik [...] nie trafił do tych małych, a potem robi taki 3 metrowy skok, leci, żeby też nie zostawić śladu i ląduje przy tej kotlinie - mówił w Dzień Dobry TVN Marcin Kostrzyński, przyrodnik, leśnik.
Z lasu nie można też zabierać małych wilków. Marcin Kostrzyński przytoczył historię z zeszłego roku, gdy grupa osób w czasie spaceru zobaczyła, jak wilczyca przenosi młode. Kiedy krzyknęli "wilk, wilk" - zwierzę się wystraszyło, zostawiło szczenię i samo uciekło. - Ci ludzie zamiast odejść i pozwolić, żeby wróciła po tego szczeniaczka, to podbiegli, żeby go ratować, co jest zupełnie bez sensu. Taki wilk zabrany - niech się nikt nie łudzi - nigdy nie będzie psem - dodał.
Dlaczego lepiej nie pomagać dzikim zwierzętom?
Największym problemem jest pomoc, której udzielamy młodym sarnom i jeleniom. - Człowiek idzie przez las i rozmawia. Nie zdajemy sobie sprawy, z jak dużej odległości płoszymy zwierzęta. Jeżeli idą jelenie z malutkim cielaczkiem, to mama daje wtedy sygnał głośnym tupnięciem [...] i małe ciele kładzie się bez ruchu. To jest też jego sposób na obronę - mówił.
Musimy pamiętać, że są one pozbawione zapachu. - Dotknięcie sprawia, że to zwierzę przejmuje zapach człowieka i może być odtrącone przez matkę, bo jednak ten zapach płoszy zwierzęta - dodał.
Co zrobić, jeśli natkniemy się na chore lub ranne zwierzę? Gdzie szukać pomocy? Z jakimi służbami się skontaktować? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki dostępne są na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Charakterystyka i gatunki ślimaków. Czym się żywią i jak się rozmnażają?
- Co zrobić, gdy zobaczymy w lesie dzika, niedźwiedzia lub żmiję? "Będzie wydawać charakterystyczny syk"
- Pies-przyrodnik potrafi wytropić wilka i trufle. Jak go wyszkolić? "Chęć zabawy jest bardzo istotna"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News