Jelenie i łosie w naturalny sposób pozbywają się swojego poroża. Tak zwane zrzuty można znaleźć w lasach na przełomie lutego i marca. Czy warto się za nimi rozglądać? W Dzień Dobry TVN na to pytanie odpowiedział znany miłośnik przyrody, Marcin Kostrzyński.
Poroże - symbol siły łosi i jeleni
Zwierzęta jeleniowate wykorzystują poroże jako dowód siły i możliwości reprodukcyjnych. Pozbywają się go raz w roku, po zakończeniu okresu godowego. Marcin Kostrzyński nie ma wątpliwości, że wiąże się to z nie lada wysiłkiem.
- Poroże to jest taka ilustracja stanu, kondycji, siły zwierzęcia (...). To też jest informacja dla samic (...). Zrzucenie takiego poroża jest bardzo trudne psychicznie (...). Widać to dokładnie wtedy, kiedy je zrzucają - wyjaśnił doświadczony przyrodnik.
Kiedy szukać w lesie poroża?
Łosie i jelenie gubią swoje poroża na przełomie lutego i marca. Pozostawione przez nie zrzuty przyciągają uwagę miłośników leśnych spacerów. Co ciekawe, nie brakuje osób, które traktują je jako cenne znalezisko, na którym można szybko się wzbogacić.
- Możemy je zabrać na pamiątkę, są wręcz zawodowi zbieracze poroża (...). Takie poroże waży przynajmniej 10 kilogramów - zauważył Marcin Kostrzyński.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dają skrzywdzonym zwierzętom drugie życie. Czym jest Leśne Przytulisko?
- Pokochała alpaki od pierwszego wejrzenia. "Stały się niesamowicie ważną częścią jej życia"
- Na tropie żubra. Ile tych zwierząt żyje w Polsce?
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News