Na tropie żubra. Ile tych zwierząt żyje w Polsce?

Żubry w Polsce
Źródło: Dzień Dobry TVN
Co u żubrów piszczy?
Co u żubrów piszczy?
Polskie żubry w niebezpieczeństwie?
Polskie żubry w niebezpieczeństwie?
Jak niedźwiedzie przygotowują się do zimy?
Jak niedźwiedzie przygotowują się do zimy?
 Jak zwierzęta spędzają zimę w zoo?
Jak zwierzęta spędzają zimę w zoo?
Dlaczego zwierzęta wybudzają się ze snu?
Dlaczego zwierzęta wybudzają się ze snu?

Co roku na przełomie stycznia i lutego w Puszczy Białowieskiej trwa liczenie żubrów. Jak mają się te potężne zwierzęta? Ich populacja rośnie czy maleje? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Marcin Kostrzyński, przyrodnik i filmowiec.

Jak wygląda liczenie żubrów?

Liczenie żubrów odbywa się zimą, ponieważ w tym okresie są one najmniej rozproszone, trzymają się w dużych stadach. - Wiosną, kiedy rodzą się młode one są wszędzie i niezwykle trudno byłoby je policzyć, a zimą jest to znacznie prostsze. Robimy zdjęcie, np. z drona i możemy sztuka po sztuce policzyć - powiedział w Dzień Dobry TVN Marcin Kostrzyński.

Zdaniem przyrodnika podanie dokładnej liczby żubrów w Polsce jest bardzo trudne. - Płot na granicy bardzo zaburzył sytuację. One migrowały, były wspólne polsko-białoruskie żubry, bo puszcza jest jedna, a teraz w Polsce zostało ich znacznie więcej. Ten przyrost, który nastąpił może wynikać z tego, że one po prostu nie mogą wrócić na Białoruś - tłumaczył nasz rozmówca.

Kto zagraża żubrom?

Żubry nie mają naturalnych wrogów. - One są tak potężne, [...], kiedyś to mogły być niedźwiedzie, ale teraz nie ma niedźwiedzi - powiedział Marcin Kostrzyński. Niestety, czasem zdarza się, że to człowiek poluje na żubry. - To jest dla mnie bolesne. W zachodniopomorskim jest stado żubrów i tam już nie ma tego przyrostu, jest wręcz regres, tych żubrów jest mniej, one nie czują się tak dobrze, jak te białowieskie. Rzeczywiście kłusownictwo było tam bardzo bolesne - dodał.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl. Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości