Zwiastunem końca zimy jest m.in. wiosenny powrót ptaków. Jakie gatunki są już w Polsce? W jaki sposób udaje im się pokonywać tysiące kilometrów bez nawigacji? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział przyrodnik i filmowiec Marcin Kostrzyński.
Ptasie wiosenne wędrówki
Wielu z nas nie może się już doczekać, aż wiosna na stałe zagości w Polsce. Jedną z oznak zwiastujących nadejście tej pory roku jest wiosenny powrót ptaków. Czy bociany są już w naszym kraju? Jak tłumaczył w studiu Dzień Dobry TVN przyrodnik i filmowiec Marcin Kostrzyński, pojawią się one u nas już niebawem.
- One czekają na okno pogodowe, są już w blokach startowych. Lecą nawet ze środkowej części Afryki, więc to nie jest takie proste - zaznaczył. - Na szczęście mamy kilka bocianów z nadajnikami GPS i wiemy, gdzie one są, ale to też jest taki trochę wyścig. Pierwsi lecą faceci, żeby przygotować gniazdo, a dziewczyny przylatują na gotowe - wyjaśnił.
Śledząc lot bocianów, można zauważyć, że omijają one Włochy. Dlaczego? - Włosi polowali, strzelali do bocianów. One wiedzą, że tam jest tak niebezpiecznie, że trzeba było zmienić trasę. Turcja lub Gibraltar są lepszymi trasami przelotu - tłumaczył przyrodnik.
Wędrówki ptaków
Jak to możliwe, że ptakom udaje się pokonywać nawet kilka tysięcy kilometrów bez nawigacji? - Ptaki mają rodzaj takiego kompasu w mózgu, specjalnie z żelaza zrobione unerwione igiełki, one pokazują im północ. Co więcej, potrafią nawigować, patrząc na gwiazdy. Wiedzą, która z nich jest Gwiazdą Polarną, ona jako jedyna się nie rusza [...] - dodał Marcin Kostrzyński.
Jakie gatunki są już w Polsce? - Pierwsze są żurawie, one rzeczywiście są bardzo szybko, już teraz składają, wysiadują jaja. Następne są sowy, bardziej na południu [...], gile tez przylatują. Nie ma jeszcze tylko tych ptaków, które są owadożerne - podsumował.
Dowiedz się, co możesz zrobić dla przylatujących ptaków w naszym materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki dostępne są na platformie Player.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- WHO ostrzega: musimy przygotować się na potencjalną pandemię ludzkiej ptasiej grypy
- "Pijane jemiołuszki" sensacją sieci. Co tak naprawdę im się stało?
- Tańczący żuraw Żurek i jego smutna historia. "Człowiek jest dla niego partnerem do rozmów"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News