Tańczący żuraw Żurek i jego smutna historia. "Człowiek jest dla niego partnerem do rozmów"

Autor:
Nastazja
Bloch
Tańczący żuraw Żurek

Żurek to zdrowy i sprawny żuraw, który w wyniku błędu został skazany na dożywotnią niewolę. Od pisklęcia wychowywany był przez człowieka. To sprawiło, że obecnie nie może wrócić do ptaków i żyć na wolności.

Historia żurawia Żurka

Żurek od pisklęcia był wychowany w prywatnym gospodarstwie w Bisztynku. Kobieta znalazła jajko na łące, zabrała je i podłożyła kurze. Gdy żuraw był pisklęciem, opiekunka karmiła i opiekowała się ptakiem. Jednak gdy podrósł i zaczął sprawiać problemy, oddała go w ręce specjalistów.

Obecnie Żurek traktuje ludzi jak przyjaciół. Wciąż domaga się kontaktu z człowiekiem, reaguje na nawoływania, zaczepia opiekunów, a także z nimi tańczy.

- Żurek wychował się razem z kurami i ludźmi. Wynik jest taki, że to człowiek jest dla niego partnerem do rozmów, do tańca. Teraz próbujemy utrzymać z nim więź, żeby to bytowanie tu było dla niego jak najmniejszym stresem – powiedziała Ewa Rumińska, doktor nauk weterynaryjnych

Apel do ludzi

W przypadku Żurka powrót na wolność nie jest możliwy, gdyż ptak nie jest przystosowany do życia z rówieśnikami tego samego gatunku. Jak przyznała specjalistka, nikt nie jest w stanie wymazać z głowy Żurka jego obrazu partnera.

- Choćby próbować socjalizować go z innymi żurawiami, kolega go nie interesuje, a przychodzi do nas - wyjaśniła. Dlatego zwróciła się z apelem, by w nadchodzących miesiącach zachować ostrożność.

- Rozpoczyna się czas, kiedy będą wychodzić z gniazd podloty, czyli młode ptaki, które nie potrafią funkcjonować na wolności. Prosimy, żeby nie zabierać tych ptaków od rodziców. Wychowanie w sztucznych warunkach nigdy nie będzie gwarantowało im takiego wejścia w życie, jak w przypadku, w którym wychowane będą przez rodziców - podkreśliła.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości