Pierwsze bociany już w Polsce. Marcin Kostrzyński: "Śpieszą się, bo chcą zająć najlepsze gniazda"

Są bociany – jest wiosna?
W pierwszy dzień astronomicznej wiosny nie możemy pominąć tematu dotyczącego bocianów. Ich obecność jest bowiem zwiastunem rychłego pożegnania z zimną aurą. Od kilku dni obserwujemy powrót "boćków" do kraju. Czy to oznacza, że wiosna tuż, tuż?

Bociany na wiosnę

O ile wiosny nie widać "gołym okiem", o tyle pierwsze bociany zaczęły już przybywać do kraju. Czy to oznacza, że możemy spodziewać się niedługo nadejścia cieplejszej pogody? Tę zagadkę pomógł nam rozwikłać Marcin Kostrzyński - leśnik, filmowiec, a przede wszystkim obserwator dzikiego życia, który przybliża widzom Dzień Dobry TVN świat zwierząt.

- Bociany są mądre, wiedzą, że w takiej temperaturze jak teraz nie znajdą nic do jedzenia. One potrzebują pokarmu mięsnego, dżdżownic i ryb. Czekają na okazję. Śpieszą się jednak, bo chcą zająć najlepsze gniazda - wyjaśnił.

- Jestem przekonany, że jak tylko w przyszłym tygodniu zrobi się cieplej, będziemy mieć nalot bocianów - dodał.

Ciekawostki o bocianach

Bociany - jak i zwyczajowi sąsiedzi - lubią remonty na wiosnę. - To nie jest tak, że taki bocian po prostu przylatuje. Jego gniazdo jest po face-liftingu - powiedział z uśmiechem Marcin Kostrzyński. Właściwie ich gniazda są jak bloki mieszkalne dla innych ptaków. Pomieszkują tam np. wróble.

U bocianów zdarza się monogamia. Jeśli się decydują na związek, są konsekwentne. - Która pani bocianowa pierwsza doleci i zaakceptuje gniazdo ta zostaje. Zdarza się, że partnerka z poprzedniego roku przylatuje po kilku dniach i czasem dochodzi do walk między samicami. I to na poważnie. Odnotowywano nawet zabójstwa, a właściwie zadziobania - wyjawił Marcin Kostrzyński.

Ale nie tylko bociany są zwiastunem wiosny. - Dla mnie to pojawienie się warchlaczków - wyznał przyrodnik. Jakie jeszcze inne gatunki zwierząt kojarzymy z nadejściem cieplejszej aury? Dowiesz się tego z rozmowy w naszym studio. Serdecznie zachęcamy również do zapoznania się z nową książką naszego eksperta, "Przyrodyjki", która ma premierę 24 marca.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

W pandemii nosimy się na kolorowo? Jak Covid-19 oduczył nas czarno-białego minimalizmu

Jak nosić najmodniejsze torebki sezonu? "Kiedyś chodziliśmy z nimi na wycieczki, teraz królują na wybiegu"

Edyta Pazura wraca do "swoich trzech Królików" - jej zdjęcie z ostatniego dnia podróży poślubnej zachwyca

Autor: Ola Lipecka

podziel się:

Pozostałe wiadomości