Jak pies z kotem
Umieszczenie psa i kota pod jednym dachem to, wbrew obiegowej opinii, bardzo dobry pomysł - uważa behawiorystka Jagna Kudła. Oba gatunki mają wyższą temperaturę ciała niż człowiek i bardzo lubią się do siebie przytulać. Należy jednak pamiętać, że zarówno pies, jak i kot są drapieżnikami.
Koty w tej sytuacji mają trochę bardziej pod górkę, ponieważ są drapieżnikami, ale same też są ofiarami dla większych drapieżników, takich jak psy. Bardzo wiele psów ma radochę z tego, że pogoni kota. To zachowanie bierze się z instynktu łowieckiego i najczęściej nie jest kontynuowane. Nie chodzi więc o to, żeby dopaść kota i go zjeść, tylko przegonić
- podkreśla gość Dzień Dobry TVN.
Właściciele psa, który nigdy nie mieszkał z kotem, będą musieli włożyć więcej pracy w przyzwyczajanie go do nowego lokatora. Koegzystencja dużo lepiej sprawdza się w przypadku zwierząt, które wychowały się razem.
Można powiedzieć, że to wtedy przychodzi naturalnie. Psy w takiej sytuacji odbierają koty jako własny gatunek socjalny
Domowy zwierzyniec
Większość zwierząt jest w stanie się przyjaźnić i żyć razem. Oswajanie wymaga jednak ogromu pracy - ważne, by zachodziło stopniowo. Psy są z reguły społeczne, tolerancyjne i potrzebują towarzystwa. Koty natomiast cechuje dużo większa niezależność i drapieżność. Króliczki, chomiki czy myszy należą do grupy zwierząt łownych, dlatego wprowadzenie ich do domu może być obarczone ryzykiem.
Do konfliktów najczęściej dochodzi wtedy, kiedy jednemu i drugiemu zwierzęciu zależy na tym samym, a więc – uwadze właściciela. W takiej sytuacji potrzebujemy wiedzy na temat tego, jak tę uwagę należy prawidłowo rozdzielać, żeby żadne ze zwierząt nie było zazdrosne
- tłumaczy behawiorystka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
Jamnik - wielka inteligencja w długim ciele
Na ratunek jeżom. Poznaj panią Renatę, która pomaga rannym i porzuconym zwierzątkom
Uczennice uratowały królika. Teraz Wojtek jest maskotką szkoły
Autor: Agata Polak