Gorące tematy

"Wolne krowy" z Deszczna mają swój azyl. Rolnik zaopiekował się zwierzętami, a społeczność zorganizowała zbiórkę

Krowa na łące

Tony C French/Getty Images

Gorące tematy

"Wolne krowy" z Deszczna mają swój azyl. Rolnik zaopiekował się zwierzętami, a społeczność zorganizowała zbiórkę

Krowa na łące

Tony C French/Getty Images

Biuro Ochrony Zwierząt przez wiele miesięcy szukało domu dla żyjącego samopas stada krów w lubuskiem. Nareszcie udało się znaleźć nowego właściciela słynnego już w całym kraju stada "wolnych krów". Rolnik z Lipek Wielkich zaopiekuje się zwierzętami.

W maju ubiegłego roku sytuacją "wolnych krów" z Deszczna żyła cała Polska. Około 190 dzikich zwierząt, które od lat żyły na polach i łąkach nieopodal Gorzowa Wielkopolskiego miało zostać zabitych. W akcję włączyli się Animalsi, którzy apelowali o ratowanie krów. Po długim procesie sprawa kończy się sukcesem.

Dzikie krowy zagrożeniem dla mieszkańców

O rozwiązanie problemu od lat zabiegały władze gminy Deszczno. Zwierzęta, które żyły samopas na terenach Ziemi Lubuskiej nie sprawiały problemu do czasu, kiedy to mieszkańcy zaczęli informować o zniszczonych plonach, stwarzanym przez nie zagrożeniu na lokalnych drogach i zbyt bliskim zbliżaniu się do gospodarstw. Wzbudzało to niepokój w Lubuszanach, ponieważ krowy nie były wcześniej poddawane badaniom weterynaryjnym i obawiano się o to, czy są zdrowe. Ówczesny właściciel krów ignorował decyzje i nakazy inspekcji weterynaryjnej. W końcu Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gorzowie nakazał zabicie i utylizację krów, a tę decyzję podtrzymał sąd cywilny. Właściciel krów nie miał na to pieniędzy.

Kiedy informacja o nakazie wybicia stada trafiła do opinii publicznej, sprawę w swoje ręce wzięli obrońcy zwierząt. Liczne protesty spowodowały, że w sprawę ratowania zwierząt włączyli się również politycy. Ostatecznie z końcem maja 2019 r. szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapewnił, że krowy z Deszczna nie trafią do uboju, ale zaznaczył, że nie mogą być wykorzystywane gospodarsko.

Dzikie krowy z Deszczna znalazły azyl

Jak poinformował w czwartek 13 lutego pełnomocnik szefa Biura Ochrony Zwierząt w Zielonej Górze Bartosz Krieger wszystkie "wolne krowy" z Deszczna są bezpieczne. Trafiły do gospodarstwa w Lipkach Wielkich w podgorzowskiej gminie Santok.

Krowy mają teraz wydzielone pastwisko o powierzchni około 30 hektarów, a po zimie będą wypasane na znacznie większym terenie. Problemem było to, że stado nieustannie się powiększało, dlatego teraz krowy i cielaki są oddzielone od byków. Dołączą do nich dopiero po wykastrowaniu. 

Nigdy wcześniej w Polsce nie była prowadzona operacja ratowania stada tylu zwierząt na tak wielką skalę i w tak wielu obszarach (prawny, polityczny, logistyczny, organizacyjny) jednocześnie. Na BOZ ciążyła ogromna odpowiedzialność za powodzenie tego planu. Nad każdym z etapów realizacji przepadku czuwał Sąd wykonawczy. W realizacji zadania w ostatnich jego etapach pomocą służyła również gorzowska policja i Ochotnicza Straż Pożarna

 – powiedział Krieger.

Zwierzętom stworzono pierwszy w Polsce azyl. Jest to miejsce, w którym zwierzęta gospodarskie - jakimi w myśl polskiego prawa są krowy - będą traktowane jak zwierzęta towarzyszące.

Krowy zostały przekazane rolnikowi w ramach realizacji przepadku stada orzeczonego przez Sąd Rejonowy w Gorzowie Wlkp. Z nowym właścicielem stada została zawarta umowa gwarantującą utrzymanie zwierząt do ich naturalnej śmierci bez możliwości pozyskiwania z nich mięsa i mleka czy też cieląt.

Zostało to obwarowane odpowiednią karą umowną i prawem do przeprowadzania przez BOZ kontroli w tym zakresie. Zwierzęta są zakolczykowane, ale nowi właściciele nie otrzymają ich paszportów, co również gwarantuje, że nie będą mogły zostać przekazane do uboju

– zaznaczył Krieger.

Operacja przetransportowania licznego stada krów w nowe miejsce trwała kilkanaście dni. Jej koszt wyniósł około 30 tysięcy złotych.

W akcję włączyło się wiele osób, które wspierają finansowanie całej akcji. Na facebookowej grupie "Wolne krowy do adopcji" trwają licytacje imion dla zgromadzonych w gospodarstwie krów. Tę niezwykłą inicjatywę i losy zwierząt możecie śledzić TUTAJ.

Zobacz też:

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
95
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
23.04.2021
Troska1
Czy teraz, w 2021, te krowy dalej żyją??!
Co się dzieje z nimi, jak wygląda teraz stan stada??!