Czosnki ozdobne , czyli byliny cebulowe, których podziemna część wygląda jak główka czosnku jadalnego, można coraz częściej spotkać na rabatach. Roślina jest odporna na mróz i trudne warunki pogodowe, dlatego wiele osób uprawia ją w naszym kraju. Posiada pojedyncze płaskie lub rynienkowate liście, spod których wyrasta rurkowaty pęd. Zakończony jest on baldachami lub kulistymi kwiatostanami, przypominającymi pompony lub fajerwerki. Czosnek ozdobny kwitnie w okresie od końca maja do sierpnia. Może mieć wysokość sięgającą nawet 150 cm.
Najpopularniejsze gatunki czosnku ozdobnego
Można wyróżnić wiele gatunków czosnków ozdobnych, które różnią się od siebie kształtem i barwą kwiatów. W Polsce często można natknąć się na:
· czosnek okazały ( Allium aflatunense ) – najpopularniejszy gatunek czosnku ozdobnego , jego kwiatostan zbudowany jest z małych, gwiaździstych kwiatków, które – zebrane obok siebie – tworzą razem kulisty kształt,
· czosnek Ambasador ( Allium Ambasador ) – wyróżnia się dużym, fioletowym kwiatostanem, osiąga wysokość 150 cm,
· czosnek białawy ( Allium christophii ) – jego kwiaty mają srebrzące się płatki, tworzą kulisty kształt o średnicy 20 cm, bardzo łatwo można je zauważyć,
· czosnek błękitny ( Allium caeruleum ) – ma piękne kwiaty o gwiaździstym kształcie,
· czosnek południowy ( Allium moly ) – okres jego kwitnienia przypada na kwiecień, ma mniejsze kwiatostany w odcieniu żółci oraz luźniejsze baldaszki,
· czosnek niedźwiedzi ( Allium ursinum ) – ma białe kwiaty, rośnie w polskich lasach liściastych,
· czosnek karatawski ( Allium karataviense ) – jego zielonoszare, kuliste kwiatostany pojawiają się pomiędzy szerokimi liśćmi, wysokość tego gatunku wynosi około 25 cm.
Czosnek ozdobny – uprawa
Czosnek ozdobny nie ma wielkich wymagań , jeśli chodzi o uprawę, dlatego może wyrosnąć w różnych warunkach. Najlepiej rozwinie się jednak na glebie przepuszczalnej , piaszczysto-gliniastej, o odczynie zbliżonym do obojętnego: optymalne pH podłoża wynosi 6,5–7. Miejsce jego uprawy powinno być wyeksponowane na słońce, ewentualne może być położone w półcieniu.
W okresie intensywnego wzrostu oraz w wysokich temperaturach roślinę należy intensywnie podlewać . Nie trzeba jednak jej zraszać, żeby podłoże nie stało się zbyt wilgotne. Czosnek ozdobny warto także nawozić kompostem, ewentualnie nawozami wieloskładnikowymi. Należy jednak zaznaczyć, że nie wolno przenawozić czosnku azotem. Przekwitłe kwiatostany należy usuwać – dzięki temu cebulki nie będą osłabione, a roślina będzie lepiej kwitnąć.
Największe okazy mogą w tym samym miejscu rosnąć przez dwa lub trzy sezony. Kiedy dojdzie do obumarcia liści, trzeba wykopać cebule i w następnej kolejności oczyścić je i odłączyć cebulki przybyszowe. Latem warto przechować je w piwnicy, aby jesienią posadzić w innych miejscach. Nowe cebulki czosnku ozdobnego mogą zakwitnąć dopiero po dwóch lub trzech latach.
Kiedy odbywa się sadzenie czosnku ozdobnego?
Kiedy sadzić czosnek ozdobny? Cebulki należy posadzić jesienią, pod koniec września lub w październiku. Są one drobne w przypadku niewielkich odmian i większe (z obwodem powyżej 20 cm) w przypadku tych wyższych. Mogą mieć nieprzyjemny zapach.
Warto też zadać sobie pytanie, jak sadzić czosnek ozdobny . Głębokość, na której należy umieścić cebule czosnku ozdobnego w podłożu, powinna wynosić dwa razy tyle, co ich średnica. Zdarza się, że te rośliny rosną w jednym miejscu przez wiele lat. Aby zapobiec zagęszczaniu się cebul, warto je wykopywać co 3 lub 4 lata, przy czym najlepiej robić to na początku lata.
Czosnek ozdobny – zastosowanie
Czosnek ozdobny w ogrodzie sprawdzi się świetnie i będzie przyciągał uwagę gości swoją urodą. Nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych, dlatego też często pojawia się na rabatach. Jako kwiaty cięte można czosnek ozdobny postawić także w wazonach – dzięki temu, że roślina jest bardzo trwała, może przez długi czas stanowić ozdobę salonu. Po zasuszeniu kwiatów najlepiej stworzyć piękny zimowy bukiet z czosnku ozdobnego .
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN