Materiał promocyjny

Komponowanie posiłków na podstawie Talerza Zdrowego Żywienia. "Zalecenia zastąpiły piramidę"

Talerz Zdrowego Żywienia - co trzeba o nim wiedzieć?
Talerz zdrowego żywienia - zalecenia zdrowotne dla Polaków
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak dobrze zbilansować posiłki, aby dostarczały nam jak najwięcej składników odżywczych? Jakie produkty warto włączyć do diety, a z których lepiej zrezygnować? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała mgr Monika Kaczorek, dietetyk, ekspert Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

Talerz Zdrowego Żywienia - co to takiego?

Od kilku lat dietetycy przy komponowaniu posiłków zachęcają do korzystania z tzw. talerza zdrowego żywienia - zamiast piramidy dobrego żywienia.

- Talerz zdrowego żywienia to są obowiązujące teraz dla populacji Polski zalecenia. Od czterech lat tak naprawdę zastąpiły piramidę i to stworzył zespół ekspertów Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN mgr Monika Kaczorek, dietetyk, ekspert Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. Zapytana, dlaczego talerz zastąpił piramidę, odpowiedziała, że ten pierwszy jest dużo bardziej praktyczny.

Talerz Zdrowego Żywienia
Talerz Zdrowego Żywienia

- My sobie wyobrażamy ten talerz, też te proporcje jest nam łatwiej sobie wyobrazić. Połowę objętości talerza powinny stanowić warzywa i owoce. Ćwiartka to produkty zbożowe, będące źródłem błonnika pokarmowego, czyli te pełnoziarniste. Kolejna ćwiartka to produkty będące źródłem białka - wyjaśniła specjalistka. Jak dodała, uzupełnieniem posiłku powinny być tłuszcze, najlepiej roślinne.

Na talerzu nie ma słodyczy. Umieszczono je obok talerza, w sekcji "jedz mniej".

Talerz Zdrowego Żywienia
Talerz Zdrowego Żywienia
Źródło: mat. prasowe

- Nie oznacza to, że musimy z nich całkowicie rezygnować. "Jedz mniej" oznacza umiar, oznacza sporadyczne, okazjonalne spożywanie - wskazała nasza gościni. Musimy pamiętać, że to, ile wolno nam zjeść słodkości, zależy m.in. od tego, jak często się ruszamy, czy mamy jakieś choroby przewlekłe.

- Jeśli nasza dieta jest generalnie w 80 proc. odżywcza, bazująca właśnie na tych produktach z talerza, to te 20 proc. to mogą być te produkty te z kategorii niepolecanych - zaznaczyła.

Piramida zdrowego żywienia powoli odchodzi do lamusa

- Jeszcze obowiązuje ta piramida dla dzieci, natomiast już idziemy w kierunku edukacji dzieci talerzem, czyli dla starszych dzieci ten talerz również obowiązuje. To, co jest ważne to, że piramida jest zgodna z talerzem - mówiła dietetyczka.

Talerz Zdrowego Żywienia
Talerz Zdrowego Żywienia
Źródło: mat. prasowe

Jak często powinniśmy jeść mięso?

Eksperci zachęcają też do tego, aby ograniczyć jedzenie mięsa i wyłączyć je z diety na jeden dzień.

- Nawet nie jeden dzień, nawet szłabym o krok dalej, że może warto więcej dni bez mięsa założyć sobie w tygodniu, np. dwa razy w tygodniu ryba tłusta morska. Raz-dwa razy w tygodniu np. jakieś strączki, żeby to białko pojawiało się z różnych źródeł - radziła Monika Kaczorek.

Osoby, które nie wiedzą, jak w praktyce zastosować zalecenia dietetyków, mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji. Jak to zrobić? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Narodowy program zdrowia
Narodowy program zdrowia
Źródło: mat. prasowe

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości