Talerz Zdrowego Żywienia - co to takiego?
Od kilku lat dietetycy przy komponowaniu posiłków zachęcają do korzystania z tzw. talerza zdrowego żywienia - zamiast piramidy dobrego żywienia.
- Talerz zdrowego żywienia to są obowiązujące teraz dla populacji Polski zalecenia. Od czterech lat tak naprawdę zastąpiły piramidę i to stworzył zespół ekspertów Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN mgr Monika Kaczorek, dietetyk, ekspert Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. Zapytana, dlaczego talerz zastąpił piramidę, odpowiedziała, że ten pierwszy jest dużo bardziej praktyczny.
- My sobie wyobrażamy ten talerz, też te proporcje jest nam łatwiej sobie wyobrazić. Połowę objętości talerza powinny stanowić warzywa i owoce. Ćwiartka to produkty zbożowe, będące źródłem błonnika pokarmowego, czyli te pełnoziarniste. Kolejna ćwiartka to produkty będące źródłem białka - wyjaśniła specjalistka. Jak dodała, uzupełnieniem posiłku powinny być tłuszcze, najlepiej roślinne.
Na talerzu nie ma słodyczy. Umieszczono je obok talerza, w sekcji "jedz mniej".
- Nie oznacza to, że musimy z nich całkowicie rezygnować. "Jedz mniej" oznacza umiar, oznacza sporadyczne, okazjonalne spożywanie - wskazała nasza gościni. Musimy pamiętać, że to, ile wolno nam zjeść słodkości, zależy m.in. od tego, jak często się ruszamy, czy mamy jakieś choroby przewlekłe.
- Jeśli nasza dieta jest generalnie w 80 proc. odżywcza, bazująca właśnie na tych produktach z talerza, to te 20 proc. to mogą być te produkty te z kategorii niepolecanych - zaznaczyła.
Piramida zdrowego żywienia powoli odchodzi do lamusa
- Jeszcze obowiązuje ta piramida dla dzieci, natomiast już idziemy w kierunku edukacji dzieci talerzem, czyli dla starszych dzieci ten talerz również obowiązuje. To, co jest ważne to, że piramida jest zgodna z talerzem - mówiła dietetyczka.
Jak często powinniśmy jeść mięso?
Eksperci zachęcają też do tego, aby ograniczyć jedzenie mięsa i wyłączyć je z diety na jeden dzień.
- Nawet nie jeden dzień, nawet szłabym o krok dalej, że może warto więcej dni bez mięsa założyć sobie w tygodniu, np. dwa razy w tygodniu ryba tłusta morska. Raz-dwa razy w tygodniu np. jakieś strączki, żeby to białko pojawiało się z różnych źródeł - radziła Monika Kaczorek.
Osoby, które nie wiedzą, jak w praktyce zastosować zalecenia dietetyków, mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji. Jak to zrobić? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak kupować sałatę? Koniecznie zwróć na to uwagę
- Czy wiesz, ile cukru jest w jedzeniu? Oto, jak to sprawdzisz
- Antybiotyki i hormony w mięsie drobiowym. Dietetyczka obala mity: "Pamiętajmy o tym"
Źródło zdjęcia głównego: mat. Dzień Dobry TVN