Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prosty przelicznik kalorii na łyżeczki cukru
Zdaniem eksperta prosty przelicznik kalorii na łyżeczki cukru może pomóc w świadomych wyborach żywieniowych i zniechęcić do spożywania wysokokalorycznych produktów.
- Wystarczy sprawdzić na opakowaniu produktu spożywczego liczbę kilokalorii w 100 gramach i podzielić ją przez 10. Wynik oznacza liczbę łyżeczek cukru, które trzeba by wsypać do szklanki herbaty, aby otrzymać napój o takiej samej kaloryczności. Na przykład: 80 kcal podzielone przez 10 daje 8. Czyli należałoby wsypać 8 łyżeczek cukru - wyjaśnia dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.
Jakie są przyczyny otyłości?
Produkty z dużą ilością cukru przyczyniają się do rozwijającej się już w skali masowej choroby otyłości, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Specjalista uważa jednak, że otyłości nie należy postrzegać wyłącznie jako skutku złego stylu życia i nie można twierdzić, że ludzie otyli są sami sobie winni.
- Język wpływa na sposób postrzegania problemów zdrowotnych. Żyjemy w świecie estetycznej oceny otyłości. Gdybyśmy zapytali pierwszego przechodnia na ulicy o otyłość, odpowiedziałby, że gdyby ludzie "tyle nie żarli", to nie byliby grubi. To brak szacunku, który wywołuje u pacjentów poczucie winy oraz obawę przed oceną i napiętnowaniem. Efektem jest unikanie wizyt lekarskich. A nauka mówi wyraźnie, że rozwój otyłości nie jest winą pacjenta, lecz chorobą - ostrzega.
Odchudzanie bez konsultacji z lekarzem może być niebezpieczne
Dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł zwraca także uwagę na to, że nie należy odchudzać się we własnym zakresie, bez konsultacji z lekarzem.
- Samo "odchudzanie" to termin mylący, bo zakłada, że wystarczy schudnąć, aby pozbyć się problemu. Rzeczywistość jest bardziej skomplikowana. W chorobie otyłościowej zmienia się równowaga energetyczna organizmu. Krótkotrwałe spadki wagi wynikające z restrykcyjnych diet prowadzą jedynie do ponownego wzrostu masy ciała, czyli nawrotu otyłości i dalszego postępu choroby, określanego do niedawna w sposób nieuprawniony efektem jo-jo - nie używajmy jednak tego stygmatyzującego określenia - zaznacza.
Jego zdaniem skuteczna walka otyłością wymaga leczenia przewlekłego i uwzględniającego, w zależności od stopnia zaawansowania choroby i jej przebiegu, wszystkie elementy terapii. Są to: edukacja żywieniowa, wsparcie psychologiczne, fizjoterapia, leczenie farmakologiczne oraz chirurgiczne.
- Ruch w kontekście choroby otyłościowej jest potrzebny z uwagi na: zachowanie masy mięśniowej, odreagowanie stresu, ogólne usprawnienie i poprawę jakości snu. Bez aktywności fizycznej wiele osób traci na masie ciała głównie poprzez spadek masy mięśniowej, a to przyczynia się do dalszego obniżenia podstawowej przemiany materii i uniemożliwia leczenie choroby otyłościowej lub prowadzi do jej nawrotu. Z kolei dobry sen wspomaga procesy regeneracyjne i pozwala na lepszą kontrolę apetytu - tłumaczy specjalista.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Przeciętny Polak w ciągu roku zjada ponad 40 kilogramów cukru. W których produktach jest go najwięcej?
- Jak zerwać z cukrem? "Miłość do słodkiego smaku leży w naszej naturze"
- Niepokojące wyniki badań. Ten produkt może podnosić ciśnienie krwi, a nawet powodować cukrzycę
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: rynekzdrowia.pl
Źródło zdjęcia głównego: ATU Images/GettyImages