Gdzie kryje się cukier?
Cukier dodawany jest do różnego rodzaju produktów spożywczych. Jest w napojach, wytrawnych daniach, sosach, a nawet, co zaskakujące, w słonych przekąsach. Jak wpływa na nasze ciało i zdrowie?
- Cukier w płynie jest dla naszego organizmu bardzo szkodliwy, dlatego że go często nie zauważamy. On nas bardzo mało syci. Wypijamy puszkę coli zamiast wody i to sprawia, że dostarczamy dużo cukru. Szybko też podnosi się poziom cukru w organizmie i on musi odpowiedzieć na to, wydzielając specjalne hormony. Gdy robimy to regularnie, może to nas doprowadzić do złego miejsca. Polak średnio w ciągu roku spożywa 43 kg cukru. Największym problemem jest ten cukier, którego nie widzimy, który kryje się w takich produktach jak ketchup, sosy, napoje - wskazał Michał Wrzosek.
Ile cukru jest w ketchupie?
- Ma 30 g cukru na 100 g. Z kolei sos barbeque ma 50 g cukru na 100 g. To bardzo dużo. W popularnym fast foodzie jest kawa, która ma więcej cukru niż porcja lodów - podkreślił dietetyk kliniczny.
Nadmiar cukru niekorzystnie wpływa na zdrowie
Cukier ma szkodliwy wpływ na zęby i może powodować próchnicę. To dopiero początek listy negatywnych skutków regularnego spożywania zbyt dużej ilości tego produktu.
- Od samego początku, czyli jama ustna, próchnica. To jest ogromny problem u dzieci. Cukier ma bardzo szkodliwy wpływ na nasze zęby. Mamy ryzyko niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Nadmiar cukru może zwiększać ryzyko nowotworu piersi. Największym problemem jest tzw. zespół metaboliczny, który najczęściej jest powiązany z nadwagą i otyłością. To nie jest tak, że każdy gram cukru nam szkodzi. To nadmiar cukru jest szkodliwy - tłumaczył specjalista.
Zatem jaka jest dozwolona dawka cukru? - WHO zaleca, że cukier nie powinien przekraczać 10 proc. naszej wartości energetycznej diety. Co ważne, w to nie wlicza się cukier zawarty w owocach. Owoce powinniśmy jeść i my, Polacy, jemy ich zdecydowanie za mało. Ale za to wlicza się ten, który jest w miodzie, syropie klonowym, w sokach owocowych - wyliczył gość Dzień Dobry TVN.
Całą rozmowę znajdziesz w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Po trzeciej ciąży schudła 36 kg. "Musiałam zawalczyć o szczęście i zdrowie"
- Udar mózgu coraz częściej dotyka młodych ludzi. Jak go rozpoznać i jak reagować?
- Od stycznia 2025 roku nowe zasady u dentysty. Wejdzie bezwzględny zakaz
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN