Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.
Bloomberg podaje, że tak wysokich cen cukru na światowych rynkach nie notowano od 16 lat, czyli od 2008 roku.
Cukier rekordowo drogi
Brazylia jest największym producentem cukru. W Sao Paulo, gdzie uprawy trzciny cukrowej są największe, od października 2023 roku trwa susza. Do tego region trawią pożary. Tylko w zeszłym miesiącu spłonęło 450 000 hektarów trzciny cukrowej. To wszystko sprawia, że część rolników zmuszona jest od nowa zakładać plantacje.
Mniejsze zbiory to dużo wyższe ceny nie tylko samego cukru, ale wszystkich produktów i artykułów spożywczych.
- Kontrakty terminowe na surowy cukier osiągnęły największy tygodniowy wzrost od 16 lat. Inwestorzy zareagowali na skalę zniszczeń w uprawach spowodowanych przez pożary i falę upałów w Brazylii - podaje Bloomberg.
Kiedy ceny cukru się ustabilizują?
Mimo że pogoda w październiku w Brazylii ma zacząć się zmieniać i poprawić sytuację tamtejszych rolników, to nie będzie to miało większego wpływu na ceny surowca. Zdaniem ekspertów sytuacja jeszcze długo się nie unormuje. Wszystko skazuje na to, że ceny pójdą jeszcze w górę i najprawdopodobniej dojdzie do szóstego z rzędu rocznego wzrostu.
Bloomberg przypomina, że cukier nie jest jedynym produktem, którego ceny w ostatnim czasie tak mocno poszły w górę. Więcej płacimy również za kawę oraz kakao.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy dzisiaj jest niedziela handlowa? Sprawdź, gdzie zrobisz zakupy 22 września
- OszczędzaMY na jedzeniu poza domem. "Za ten zestaw na stacji benzynowej zapłaciłam przeszło 40 zł"
- Zawrotne ceny za masło. Nie uwierzysz, ile niebawem za nie zapłacimy
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: next.gazeta.pl
Źródło zdjęcia głównego: Aphirak Thila/Getty Images