Wysoka inflacja spowodowała, że ceny najbardziej podstawowych produktów spożywczych mocno poszły w górę. Jakby tego było mało w internecie krąży informacja, że jedna z dużych sieci sklepów zamierza wprowadzić limity na warzywa i owoce. Czy faktycznie czekają nas ograniczenia?
Kiedy ceny żywności zaczną w końcu spadać?
Katarzyna Bosacka wzięła pod lupę ceny cukru w Polsce i za granicą. Okazuje się, że ten sam produkt na Zachodzie kupimy o wiele taniej. Ekspertka przedstawiła swoje wyliczenia i załączyła zdjęcia z supermarketów.
W sezonie letnim ceny w polskich kurortach są bardzo wygórowane. Ile kosztuje kawałek ciasta w jednej z cukierni w Międzyzdrojach?
W sieci krążą tzw. "paragony grozy" z tegorocznej majówki. Ile trzyosobowa rodzina zapłaciła w Międzyzdrojach za zestaw z rybą, frytkami i surówką?
Wysokość emerytury w różnych krajach bardzo się różni. Wiele zależy od sytuacji ekonomicznej, PKB, podatków, składek itd. Jak wypada polska emerytura w zestawieniu z innymi krajami? Jak wygląda koszyk podstawowych produktów polskiego emeryta?
Piekarze alarmują i proszą o pomoc.
Już teraz widoczne są podwyżki cen ropy i benzyny spowodowane wojną w Ukrainie. Jak zapowiada brytyjski dziennik "Financial Times", konsumenci na całym świecie odczują wpływ wojny poprzez wzrost cen żywności i zakłócenia w łańcuchach dostaw rolnych. "Spichlerz świata" jest niszczony przez trwający konflikt zbrojny.
Bary mleczne mają swoich stałych klientów. Polska kuchnia w promocyjnych cenach była wabikiem dla wielu osób. Okazuje się, że czas przeszły nie jest przypadkowy. Wiele jadłodajni boryka się z problemami finansowymi. Czy wyższe rachunki za media mogą wykreślić kultowe bary mleczne z mapy Polski?
"Więcej kaszy, mniej wydumanych składników".
Dużo powyżej średniej wyniosła w Polsce inflacja w październiku. Jak podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły rok do roku aż 6,8 procent. Najbardziej, bo aż o jedna trzecią, zdrożało paliwo. Za co jeszcze płacimy więcej?
Aktualne warunki pogodowe w Polsce nie sprzyjają wielu produktom rolnym. Część z nich gnije, na czym tracą rolnicy. Poza tym warzyw i sezonowych owoców, takich jak śliwki, może brakować. To z kolei powoduje wzrost cen.
Rolnicy skarżą się, że są zmuszeni do sprzedawania pośrednikom swoich warzyw i owoców po kosztach produkcji, a czasami nawet poniżej. To powoduje, że nie zarabiają na swojej pracy, a niekiedy do niej dokładają. Jednocześnie te same produkty rolne w sklepach kosztują o kilkaset procent więcej. Co jest przyczyną tej sytuacji?
Arabika to jedna z najchętniej wybieranych odmian kawy. Z powodu suszy i mrozów - w ciągu ostatniego roku - jej cena wzrosła o połowę. Na wyższe ceny wpłynęły także inflacja oraz problemy z dostawami. Jak bardzo te problemy uderzą w konsumentów?
W czerwcu średnie ceny w sklepach spożywczych w porównaniu z majem spadły o 6 proc. Spadki odnotowano w takich kategoriach produktowych, jak: chemia gospodarcza, mięso, nabiał i warzywa. Zdrożały m.in. pieczywo i produkty sypkie. Jakie są prognozy na kolejne miesiące?
Sezon na polskie truskawki właśnie się zaczyna. Pyszne, pachnące, czerwone owoce, które pojawiają się w sklepach i na straganach, są nieodłącznym symbolem zbliżającego się lata. Na targach i rynkach można już kupować polskie owoce, a tych importowanych jest coraz mniej. Sprawdź, aktualną cenę truskawek.
Przez wiele miesięcy z utęsknieniem czekamy na moment, kiedy w kuchni będą królować świeże, zdrowe warzywa i owoce. Połowa czerwca to czas, kiedy nareszcie pojawiają się one w sklepach i na targach. Jednak w tym roku narzekamy na ich wysokie ceny. Rekordowo dużo musimy płacić m.in. za czereśnie i truskawki. Obserwacje klientów potwierdza Główny Urząd Statystyczny - w skali roku owoce podrożały aż o 22 procent, a warzywa o 8. Czy będzie taniej? Sytuację wyjaśniał dr Paweł Kraciński z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
Różnica w cenie między produktami sprzedawanymi na wagę, a tymi paczkowanymi jest znacząca. Od czego to zależy? Czy produkty spożywcze - takie jak bakalie, warzywa, owoce, kasze – warto kupować luzem? Na co powinniśmy zwrócić wówczas uwagę? Zapytaliśmy o to Ilonę Gałązkę-Czarnecką, technolog żywienia.