Babciny sposób na szybkie czyszczenie pigwy. Już nigdy nie zrobicie inaczej

Przygotowanie przetworów z pigwy
Babciny sposób na szybkie czyszczenie pigwy. Już nigdy nie zrobicie inaczej
Źródło: Dmitry Buber/Getty Images
Trwa sezon na pigwę i pigwowca. Przez jednych uwielbiane owoce, a przez innych znienawidzone. Mają charakterystyczny cierpki smak i są niesamowicie... twarde. Co sprawia, że są znacznie trudniejsze w obróbce. Mamy jednak sprawdzony sposób, aby czyszczenie pigwy poszło szybko, łatwo i przyjemnie.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Porady dietetyków

DD_20211025_Makaron_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy makaron tuczy?
Czy makaron tuczy?
Woda w diecie dziecka
Woda w diecie dziecka
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Ketchup domowy czy sklepowy?
Ketchup domowy czy sklepowy?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Pyszne, ale takie… uzależniające
Pyszne, ale takie… uzależniające
Najbogatsze źródła witaminy
Najbogatsze źródła witaminy
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
 Gdzie ukrywa się cukier?
Gdzie ukrywa się cukier?

Pigwa a pigwowiec

Pigwa to nazwa stosowana zamiennie na owoce pigwy i pigwowca. Oba owoce pochodzą od roślin wieloletnich z rodziny różowatych. Według niektórych, owoce pigwowca są znacznie bardziej intensywne w smaku i zapachu, chociaż oba owoce są do siebie podobne pod tymi względami. Oba są również niezwykle twarde, z tą różnicą, że owoce pigwowca dorastają do 3-5 cm średnicy, a owoce pigwy są znacznie większe i ważą czasem nawet 1 kg. Dodatkowo pigwa ma liczne komórki kamienne, które możemy również znaleźć w gruszkach - to charakterystyczne, twarde kuleczki, które czujemy podczas jedzenia tego owocu.

Cenione są za swoje właściwości zdrowotne, a przede wszystkim wysoką zawartość witaminy C. Mimo to, wiele lat nie cieszyły się dużą popularnością, ze względu na trudności w obróbce. Są na tyle twarde, że trzeba mieć dobry nóż i trochę siły w rękach, aby sprawnie się z nimi uporać. Mamy jednak na to sprawdzony, babciny, sposób.

Co zrobić, żeby łatwiej obierać pigwę i pigwowca?

Twarda pigwa jest po prostu bardzo ciężka w obróbce. Żeby wydobyć z niej pestki i obrać trzeba spędzić w kuchni długie godziny i mieć naprawdę ostry nóż. Od dzisiaj jednak zajmie to znacznie mniej czasu.

Dawniej pigwę i owoce pigwowca nasze babcie wystawiały na balkon, a pigwa miękła. Dlaczego? Jesienie i zimy były chłodniejsze, owoc zamarzał, a przyniesiony do domu - rozmarzał. W ten sposób miąższ owoców i jego skóra miękły. Zatem, żeby pigwa zmiękła wystarczy schować ją do zamrażarki na 24 godziny, po tym czasie wyjąć i można ją już obierać i czyścić. Będzie miękka i łatwa w obróbce.

Co zrobić z pigwy i pigwowca?

Z tak przygotowanej pigwy lub pigwowca można zrobić wiele przetworów, od soków, po dżemy i przetwory do mięs. Świetnym rozwiązaniem, które nie wymaga dużo pracy jest zrobienie syropu lub "pigwy w sosie własnym". Oczyszczoną pigwę zasypujemy wkładamy do wyparzonych słoików i zasypujemy dużą ilością cukru, aż pod korek. Zakręcamy, wekujemy 15 minut w 100 stopniach w piekarniku i odstawiamy w ciemne miejsce na 2 tygodnie. Po tym czasie mamy gotowe słoiczki z syropem i "zamarynowaną" pigwą, która idealnie nada się jako dodatek do herbaty.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości