Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Czy nóżka od brokuła jest jadalna?
Nóżka, albo inaczej łodyga, brokuła nie kojarzy się z czymś jadalnym, a tym bardziej smacznym. Mało kto wie, że jest zgoła na odwrót. Chociaż faktycznie ma ona twardą skórę i "żyłki", które mogą się ciągnąć po zębach, to właściwie oczyszczona jest pyszna - słodka i chrupka. Idealnie nadaje się do smażenia i pieczenia, ale można ją schrupać również na surowo.
Jak oczyścić nóżkę z brokuła?
Przede wszystkim nóżkę myjemy, tak jak każde inne warzywo. Następnie musimy obrać ją z grubej skóry. Im świeższy brokuł, tym cieńsza będzie i delikatniejsza. Warto ją odkroić, zwłaszcza miejsca, gdzie są liście, ponieważ w tym miejscach możliwe, że będą włókna, które nieprzyjemnie będą się ciągnąć. W środku pozostanie chrupki i słodki rdzeń, podobny w smaku do kalarepy lub kaczana (rdzenia kapusty).
Azjatycka kiszonka z nóżki z brokuła
Składniki:
- nóżka brokułu,
- sól,
- cukier,
- sos sojowy,
- ocet,
- mirin.
Sposób przygotowania:
Nóżkę z brokuła oczyszczamy, tak, jak powyżej. Następnie kroimy go w plasterki, można to zrobić przy użyciu mandoliny. Następne zasypujemy solą, aby zmiękły. Po pół płuczemy.
Następnie w równych częściach mieszamy ze sobą cukier z sosem sojowym i octem, dodajemy odrobinę mirinu. Do czystego słoiczka przekładamy brokuł, dodajemy wybrane dodatki, np. chili, inne papryczki lub kiełki. Całość zalewamy zalewą i zostawiamy na 24 godziny. Po tym czasie nasze marynowane brokuły będą gotowe do jedzenia.
Zobacz także:
- Jesienne superfoods. Brokuły – jak wpływają na zdrowie? Właściwości odżywcze i lecznicze
- Makaron z brokułem, sosem serowo - musztardowym i ziołami, czyli szybki i pyszny obiad według Sebastiana Olmy
- Pyszne dania z masłem: "steki" z kalafiora, zupa krem z brokułów i szpinaku oraz smażona ryba
Autor: Teofila Siewko
Źródło: instagram.com/yiminglin
Źródło zdjęcia głównego: Varvara Kalashnikova/Getty Images