Wysokoprzetworzona żywność może powodować raka jelita grubego. Niepokojące wyniki badań

Wysoko przetworzona żywność może powodować raka jelita grubego. Niepokojące wyniki badań
Wysoko przetworzona żywność może powodować raka jelita grubego. Niepokojące wyniki badań
Źródło: Jonathan Knowles/Getty Images
Według statystyk opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Choć większość zachorowań dotyczy osób po 50. roku życia, ostatnie badania pokazują, że dotyka on już coraz młodszych ludzi. Jak się okazuje, ryzyko wystąpienia choroby znacząco wzrasta u tych, którzy spożywają na co dzień wysokoprzetworzoną żywność.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Dieta wpływa na nadciśnienie
Źródło: Dzień Dobry TVN

Wysokoprzetworzona żywność jedną z przyczyn nowotworu jelita grubego

Żywność typu fastfood, bogata w niezdrowe tłuszcze, przyczynia się nie tylko do występowania nadwagi. Jak donosi portal Science Alert, regularne spożywanie tego rodzaju produktów może wywołać w jelitach stan zapalny, który z kolei osłabia komórki odpowiedzialne za obronę przed chorobami, w tym - nowotworem jelita grubego.

- U pacjentów stosujących niezdrową dietę występuje zwiększony stan zapalny w organizmie. Teraz widzimy ten stan zapalny w samych guzach jelita grubego, a rak jest jak przewlekła rana, która się nie goi – powiedział cytowany przez portal Timothy Yeatman, profesor chirurgii z University of South Florida.

Jak pokazują nowe, przeprowadzone przez naukowców badania, diety bogate w kwasy tłuszczowe omega-6 mają silne powiązania z przewlekłym stanem zapalnym i rakiem jelita grubego. Tłuszcze te znajdziemy m.in. w olejach roślinnych takich, jak: konopny, rzepakowy, słonecznikowy, kukurydziany czy sojowy. Ponieważ zawiera je większość smażonych potraw, regularne ich spożywanie może zwiększać ryzyko wystąpienia stanu zapalnego w jelitach.

Nadmiar tych produktów może przyczynić się do powstawania komórek nowotworowych

Choć nie każdy z nas wiąże spożywane codziennie produkty z powstawaniem nowotworów, okazuje się, że nadmiar kilku z nich może znacząco wpływać na powstawanie rakotwórczych komórek. Wśród żywności, na którą uwagę zwracają naukowcy, wymienić można m.in. ryby hodowlane, margarynę oraz innego rodzaju utwardzane tłuszcze, produkty marynowane lub konserwowane solą, rafinowany biały cukier, sztuczne słodziki, alkohol, a także - jak większość z nas wie - produkty zmodyfikowane genetycznie.

Warto wspomnieć również o niemytych warzywach i owocach, które zwykle są zanieczyszczone pestycydami. Wyniki badań prowadzonych w Kanadzie sugerują związek owych substancji z nowotworami, takimi jak m.in. chłoniak nieziarniczy, szpiczak mnogi, przewlekła białaczka limfatyczna oraz rak prostaty, jąder, trzustki, płuc czy niektóre nowotwory skóry. U dzieci, które regularnie spożywają niemyte owoce i warzywa, istnieje natomiast potencjalne ryzyko wystąpienia białaczki i chłoniaka nieziarniczego.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości