Przyrządził sałatkę z buraków, grzybów i łososia, łososia z azjatycką surówką i puree z czerwonej kapusty, a także pyrki z łososiem. Do przygotowania dań wykorzystane zostały produkty MOWI. Wybierając ryby hodowane odpowiedzialnie, zyskujemy doskonały smak, a także dbamy o planetę.
Sałatka z buraków, grzybów i łososia
Składniki:
- 500 g ugotowanych małych buraków,
- czerwona cebula,
- ocet jabłkowy,
- 600 g grzybów: shitake, pieczarki i boczniaki,
- masło,
- oliwa z oliwek,
- sól i pieprz,
- 200 g wędzonego łososia Mowi.
Składniki na sos:
- 20 g suszonych podgrzybków,
- 2 łyżki majonezu,
- 2 łyżki kwaśnej śmietany,
- kiszony ogórek,
- szalotka,
- sól i pieprz,
- pęczek koperku.
Sposób przygotowania:
Buraki pokroić na mandolinie na cienkie plasterki. Cebulę pokroić w piórka, wymieszać z burakami i dobrze skropić octem jabłkowym. Grzyby pokroić na kawałki i usmażyć na maśle z oliwą. W trakcie dobrze przyprawić solą i pieprzem. Suszone podgrzybki ugotować do miękkości, a następnie odcedzić i dobrze posiekać. Potem wymieszać z majonezem, śmietaną oraz pokrojonym kiszonym ogórkiem i szalotką. Ułożyć na talerzykach połowę buraczków z cebulą, na nich ułożyć smażone grzyby, a na górze resztę buraków. Polać sosem, posypać posiekanym koperkiem i na koniec ułożyć kawałki wędzonego łososia.
Łosoś z azjatycką surówką i puree z czerwonej kapusty
Składniki:
- 4 kawałki świeżego łososia Mowi,
- 2 łyżki oleju,
- 2 łyżki masła,
- 2 ząbki czosnku,
- kilka gałązek tymianku.
Składniki na surówkę:
- ogórek,
- czerwona papryka,
- marchewka,
- kawałek kapusty,
- świeża kolendra,
- olej,
- ocet jabłkowy,
- 50 g makaronu ryżowego - nitki.
Składniki na puree:
- czerwona cebula,
- masło,
- 500 g czerwonej kapusty,
- 2 ziemniaki.
Przygotowanie:
Puree: Czerwoną cebulę pokroić w kostkę i poddusić na maśle. Potem dodać poszatkowaną, czerwoną kapustę i dusić na wolnym ogniu. Dodać pokrojone ziemniaki. Często podlewać wodą i dusić, aż kapusta będzie miękka. Doprawić solą i pieprzem, a potem zmiksować na puree z dodatkiem masła.
Sałatka: Makaron zalać gorącą wodą i odstawić na kilka minut. Paprykę i marchewkę pokroić na zapałki, a kapustę bardzo drobno poszatkować. Ogórka przekroić wzdłuż, wyjąć gniazdo nasienne i pokroić w półplasterki. Warzywa wymieszać z makaronem. Na koniec dodać pokrojona kolendrę, skropić olejem i octem. Przyprawić solą i pieprzem.
Łosoś: Rozgrzać patelnie z olejem. Rybę ułożyć skórą do dołu i smażyć, delikatnie dociskając ją do patelni. W trakcie smażenia zmniejszyć temperaturę. Dodać na patelnię masło, czosnek i zioła. Ciepłym tłuszczem polewać każdy kawałek ryby tak, aby usmażyła się bez obracania na patelni. W trakcie kilka razy przyprawić solą i pieprzem. Rybę podawać z puree i surówką.
Pyrki z łososiem
Składniki:
- 4 duże ziemniaki (około 250 g/szt.),
- 100 g sera feta,
- 3-4 łyżki kwaśnej śmietany,
- oliwa z oliwek,
- pęczek koperku,
- łyżka musztardy francuskiej,
- mały słoiczek kaparów,
- olej,
- 2 opakowania plasterków wędzonego łososia Mowi,
- sól i pieprz.
Przygotowanie:
Ziemniaki dobrze wyszorować, każdego ułożyć na kawałku foli aluminiowej, a potem przyprawić solą i pieprzem, skropić oliwą i wstawić do rozgrzanego do 200 stopni piekarnika i piec przez około 30-40 minut. W tym czasie zmiksować fetę z dodatkiem kwaśnej śmietany oraz oliwy z oliwek. Kapary podsmażyć na patelni, na mocno rozgrzanym oleju. Koperek posiekać i wymieszać z musztardą. Potem opieczone ziemniaki przekroić na połowę, a następnie wypełnić fetą. Na fecie ułożyć plasterki łososia, posypać koperkiem i kaparami.
Zobacz także:
- Pieczony łosoś – propozycje podania
- Łosoś pieczony z fenkułem i szalotkami w wykonaniu Jaśka Kuronia
- Pieczony łosoś z sałatką i salsą - przepis Kasi Bukowskiej
Źródło: Piotr Kucharski
Źródło zdjęcia głównego: East News/Paweł Wodzyński