Fasolka z sosem
Składniki:
- 1 kg fasolki szparagowej żółtej
Sos:
- 120 g masła
- 3 cebule szalotki
- 50 g bułki tartej
- łyżka nasion słonecznika
- sól i pieprz
Sposób przygotowania:
W dużym garnku zagotować 3 litry wody z dodatkiem łyżeczki soli i cukru. Do gotującej się wody włożyć fasolkę i gotować około 10-15 minut. W tym czasie na maśle podsmażyć pokrojoną w piórka szalotkę. Gdy się zeszli, dodać bułkę tartą oraz słonecznik. Podprażyć całość przez kilka minut. Fasolkę odcedzić, ułożyć na talerzu i polać sosem.
Fasolka z czosnkiem i parmezanem
Składniki:
- 500 g zielonej fasolki szparagowej
- 50 g miękkiego masła
- 6 dużych ząbków czosnku
- łyżeczka soli
- łyżeczka mielonego pieprzu
- 100 g tartego parmezanu
- pęczek natki pietruszki do dekoracji
Sposób przygotowania:
Fasolkę umyć i osuszyć. Masło wymieszać z przeciśniętym czosnkiem, solą, pieprzem oraz parmezanem. Fasolkę wysmarować otrzymaną pastą i ułożyć na płasko na dużej blaszce do pieczenia. Wstawić do rozgrzanego do 200 st. C piekarnika i piec 15-20 minut, aż parmezan się przypiecze. Przed podaniem posypać posiekaną natką pietruszki.
Sznycle drobiowe z sałatką fasolową i kurkami
Składniki:
- 600 g fileta z piersi indyka
- 2 jajka
- 2 łyżki mleka
- bułka tarta do panierowania
- klarowane masło do smażenia
Sałatka:
- 500 g fasolki szparagowej
- 2 łyżki masła
- cebulka
- 4 ząbki czosnku
- 300 g kurek
- 2 łyżki kwaśnej śmietany
- łyżka kaparów
- sól i pieprz
Sposób przygotowania:
Mięso pokroić na grube plastry. Każdy z kawałków przekroić wzdłuż, lecz nie do końca tak, aby były połączone dolną częścią. Rozklepać bardzo cienko. Przyprawić solą i pieprzem. Zanurzyć w rozbełtanym jajku z mlekiem, a następnie w bułce tartej. Smażyć na rozgrzanej patelni na klarowanym maśle. Fasolkę ugotować w osolonej wodzie, aby była jeszcze lekko chrupiąca. Odcedzić i zahartować, aby zatrzymać gotowanie. Na osobnej patelni rozpuścić masło, dodać posiekaną cebulę. Gdy cebula się zeszkli, dodać posiekany czosnek i kurki. Podsmażyć je kilka minut, dodać fasolkę i podsmażyć razem przez chwilę. Odstawić do ostygnięcia, a następnie wymieszać ze śmietaną, kaparami, solą i pieprzem. Sznycle podawać z sałatką.
Warzywna zapiekane pod beszamelem
Składniki:
- 100 g wędzonego boczku
- cebula
- oliwa z oliwek
- 6 ząbków czosnku
- czerwona papryka
- cukinia
- patison
- 300 g fasolki szparagowej
- 300 g kurek
- sól i pieprz
Beszamel:
- 100 g masła
- 50 g mąki pszennej
- sól i pieprz
- mleko
- pęczek koperku
Sposób przygotowania:
Boczek pokrój w kostkę i podsmaż na patelni, dodaj posiekaną cebulę, całe ząbki czosnku i pokrojoną w dużą kostkę paprykę. Całość poddusić na wolnym ogniu. Przełożyć do naczynia do zapiekania. Resztę warzyw pokrojonych w kostkę lub półkrążki podsmażyć na patelni i dodać do reszty warzyw. Całość dobrze przyprawić solą i pieprzem. Masło rozpuścić, dodać mąkę i przesmażyć przez chwilę. Dodać mleko i wymieszać, podgrzewać, aż wszystko się zagęści. Dodać kolejną porcję mleka, wymieszać i ponownie podgrzać, aż się zagęści. Pod koniec dodać posiekany pęczek koperku i wymieszać. Zapiekać przez 30 minut w rozgrzanym do 200 st. C piekarniku.
Ciasto owsiane z brzoskwiniami
Składniki:
- 200 g płatków owsianych błyskawicznych
- 150 g mąki pszennej
- 120 g zimnego masła
- 80 g cukru trzcinowego nierafinowanego
- 5-6 brzoskwiń
Sposób przygotowania:
W misce wymieszać płatki, mąkę, cukier i zimne masło. Ciasto powinno nabrać konsystencji kruszonki. Piekarnik rozgrzać do 180 st. C. Tortownicę o średnicy około 25 cm wysmarować masłem. Dwie trzecie ciasta przełożyć na blaszkę i ugnieść rękami, tworząc równomierny spód. Blaszkę i resztę ciasta wstawić do lodówki na 30 minut. Brzoskwinie pokroić na ósemki i ułożyć równomiernie na cieście. Na górę pokruszyć resztę ciasta. Ciasto piec w piekarniku około 35 minut.
Zobacz także:
- Jaja na 100 sposobów. Poznaj przepisy Jana Kuronia
- Jajka po turecku, czyli cilbir - najlepsze przepisy na pyszne śniadanie
- Jajka przepiórcze – co warto o nich wiedzieć?
Autor: Luiza Bebłot
Źródło: Piotr Kucharski
Źródło zdjęcia głównego: Anita Walczewska/East News