Pieczony łosoś to jedna z prostszych, ale też smaczniejszych propozycji podania tej ryby. Podany z ziołami, świeżymi warzywami i masłem zachwyca aromatem i delikatnością. Łosoś pieczony w folii to najprostszy sposób na to, by ryba pozostała soczysta i zatrzymała w sobie sok z warzyw.
Łosoś w różnych odsłonach
Łosoś pieczony w piekarniku to pomysł na szybki i zdrowy obiad – na co dzień i od święta. Dodając do niego za każdym razem inne dodatki, możesz tworzyć nowe, niepowtarzalne dania. Łosoś lubi się ze szpinakiem, papryką, śmietaną, a nawet z miodem. Poznaj najlepsze i sprawdzone przepisy na pieczonego łososia i zainspiruj się.
Łosoś pieczony z warzywami (przepis na 3 porcje) – składniki:
· 500 g filetu z łososia bez skóry,
· 10 pomidorków koktajlowych przekrojonych na pół,
· 2 drobno posiekane ząbki czosnku,
· marchew pokrojona w słupki,
· pół pokrojonego w kostkę selera,
· por pokrojony na 3 części,
· 2 łyżki masła,
· sól.
Łososia oprósz solą i natrzyj czosnkiem. Ułóż na dnie naczynia i przykryj warzywami. Wstaw do rozgrzanego do 200 stopni piekarnika i zapiekaj wszystko przez 30 minut. Podawaj od razu po przyrządzeniu, najlepiej z kaszą bulgur lub pęczak.
Łosoś pieczony ze szpinakiem (przepis na 3 porcje) – składniki:
· 500 g filetu z łososia bez skóry,
· opakowanie świeżego szpinaku,
· 250 g śmietany,
· pół szklanki bulionu warzywnego,
· sok z cytryny,
· sól, pieprz.
Szpinak zalej gorącą wodą i dobrze wymocz przez kilka minut. Odsączony szpinak wyłóż na dno naczynia. Filet obsyp solą, pieprzem i ułóż na liściach szpinaku. Połącz ze sobą sok z cytryny, bulion i śmietanę, a następnie polej na łososia. Przykryj naczynie i wstaw do rozgrzanego do 220 stopni piekarnika. Piecz przez 20 minut. Podawaj od razu po przygotowaniu. Danie idealnie komponuje się ze schłodzonym wytrawnym białym winem.
Łosoś pieczony z koperkiem (przepis na 2 porcje) – składniki:
· 400 g filetu z łososia,
· pęczek drobno posiekanego koperku,
· 50 g masła,
· 2 ząbki czosnku przeciśniętego przez praskę,
· szczypta ziół prowansalskich,
· pokrojona w plastry cytryna,
· sól, pieprz.
W naczyniu utrzyj koperek z masłem, solą i czosnkiem. Odstaw do lodówki na 30 min. Następnie wyjmij i natrzyj rybę. Na dnie naczynia ułóż plastry cytryny, posyp je ziołami prowansalskimi i pieprzem. Na to połóż łososia. Wszystko szczelnie zamknij (ewentualnie przygotuj to danie w folii aluminiowej) i wstaw do rozgrzanego do 200 stopni piekarnika. Piecz przez 20 minut. Podawaj od razu po przygotowaniu.
Łosoś pieczony w sosie (przepis na 2 porcje) – składniki:
· 400 g filetu łososia bez skóry,
· 3 łyżki musztardy bawarskiej,
· 2 łyżki miodu,
· sok z połówki cytryny,
· sól.
Łososia natrzyj solą i skrop sokiem z cytryny. W miseczce połącz musztardę z miodem na gładki krem. Następnie dobrze wysmaruj nim łososia. Wszystko zawiń szczelnie w folię aluminiową. Wstaw do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika i piecz przez 20 minut. Podawaj od razu po przygotowaniu.
Łosoś pieczony w całości – filet (przepis na 4 osoby) – składniki:
· 2 kg całych filetów z łososia,
· gałązka rozmarynu,
· gałązka tymianku,
· cała pokrojona w plastry cytryna,
· 3 łyżki masła,
· sól.
Filety posyp solą i natrzyj masłem. Na wierzch połóż pokrojoną cytrynę i gałązki ziół. Włóż filety do rękawa i szczelnie zamknij. Wstaw rybę do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika i piecz przez 25 minut. Podawaj od razu po przyrządzeniu.
Łosoś pieczony w rękawie z pomidorami (przepis na 2 osoby) – składniki:
· 400 g łososia ze skórą,
· kiść pomidorków koktajlowych wraz z gałązką,
· pół słoika pomidorów suszonych,
· 2 drobno posiekane ząbki czosnku,
· gałązka rozmarynu,
· 3 łyżki pestki dyni,
· 3 łyżki oliwy z pomidorów.
Łososia umieść w naczyniu żaroodpornym i polej oliwą z pomidorów. Na filecie ułóż gałązkę z pomidorkami, rozmaryn, rozdrobniony czosnek i suszone pomidory. Przykryj naczynie i wstaw do rozgrzanego do 200 stopni piekarnika i zapiekaj przez 20 minut. Podawaj od razu po przygotowaniu.
Łosoś pieczony w folii z masłem
Masło dodane do łososia pieczonego w folii nie tylko dodatkowo zmiękcza rybę, ale nadaje jej soczystość. Po upieczeniu zaś staje się naturalnym sosem. Aby zyskać na smaku i aromacie, do masła możesz dodać koper, czosnek, rozmaryn lub tymianek. Uzyskany maślany sos możesz wykorzystać do polania kaszy, z którą podasz łososia.
Zobacz film: Wędzony łosoś.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF