Osoby w spektrum autyzmu często spotykają się z niewybrednymi komentarzami rówieśników w szkole. To sytuacje, które odciskają piętno i pogarszają samopoczucie. Istotny wpływ na przeciwdziałanie stygmatyzacji ma wychowanie i rozmowa o akceptacji w domu.
Hejt dotyczący osób w spektrum autyzmu
Osoby w spektrum autyzmu często w szkole spotykają się z hejtem i niewybrednymi komentarzami dotyczącymi swojego zachowania. Niestety ta postawa wobec rówieśników często jest wynikiem tego, co słyszą w domu od rodziców.
- Świadomość tego, czym jest spektrum autyzmu rzeczywiście jest coraz większa, natomiast wciąż jest bardzo dużo do zrobienia w tym obszarze. Rodzice przede wszystkim powinni uczyć swoje dzieci, że osoby w spektrum to są takie same osoby, jak oni. Nie są ani lepsze, ani gorsze. Mogą być też fajnymi kumplami i przyjaciółmi. Oczywiście, może trochę bardziej wymagającymi, ale na pewno też wartościowymi, z którymi można znaleźć fajne tematy, fajnie spędzać czas - powiedziała Aleksandra Wachowska, terapeutka Centrum Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdyni.
Hejt to też trudna sytuacja dla rodziców tych dzieci. - Rodzice na co dzień mierzą się z odrzuceniem swojego dziecka przez rówieśników. Widzą, że to dziecko chciałoby mieć relację, chciałoby mieć przyjaciół, partnerów, partnerki - wyjaśniła Wachowska.
Pomoc dla rodziców osób w spektrum
Ekspertka opowiedziała też o tym, czy istnieje systemowa pomoc dla rodziców osób w spektrum, dzięki, której łatwiejsze byłoby dla nich mierzenie się z trudną rzeczywistością.
- Z mojego doświadczenia wynika, że taka pomoc, albo jej w ogóle nie ma, albo jest niewielka. Głównie spoczywa na barkach rozmaitych organizacji samorządowych. Fajną inicjatywą, która pojawia się coraz częściej są grupy wsparcia dla rodziców osób w spektrum autyzmu. Idea grupy wsparcia polega na tym, że osoby o podobnych problemach, podobnych trudnościach, w podobnej sytuacji życiowej spotykają się i wymieniają się miedzy sobą swoimi doświadczeniami - wyjaśniła psycholożka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Po czym poznać, że dziecko może być w spektrum autyzmu? "Sam siebie uderzał, wyrządzał sobie krzywdę"
- Osoby w spektrum autyzmu robią wywiady z gwiazdami. "Wycisnęłabym gąbkę z każdego"
- "Jesteśmy wyjątkowi, oryginalni, autentyczni". Osoby w spektrum autyzmu przełamują tabu
Autor: Daria Pacańska
Reporter: Daria Pacańska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN Online