Po czym poznać, że dziecko może być w spektrum autyzmu? "Sam siebie uderzał, wyrządzał sobie krzywdę"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Spektrum autyzmu – kiedy mózg rozwija się inaczej
Spektrum autyzmu – kiedy mózg rozwija się inaczej
Mam autyzm, jestem wyjątkowy
Mam autyzm, jestem wyjątkowy
Po prostu "Autentyczni"
Po prostu "Autentyczni"
„Autentyczni” – taka telewizja zdarza się rzadko
„Autentyczni” – taka telewizja zdarza się rzadko
Autentyczny świat Adama
Autentyczny świat Adama
Debata o programie "Autentyczni"
Debata o programie "Autentyczni"
Codzienność rodziców dzieci w spektrum autyzmu
Codzienność rodziców dzieci w spektrum autyzmu
Codzienność rodziców dzieci w spektrum autyzmu
Codzienność rodziców dzieci w spektrum autyzmu
Prawdziwe życie w spektrum autyzmu
Prawdziwe życie w spektrum autyzmu
Spektrum autyzmu niesie ze sobą wiele tajemnic. Ze statystyk wynika, że w ostatnim czasie jest on diagnozowany częściej niż kiedyś. Dlaczego? Jakie są jego objawy i przyczyny? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała pedagożka specjalna i terapeutka Aleksandra Duszczyk oraz dziennikarz TVN Jakub Stachowiak.

Mam autyzm, jestem wyjątkowy

14-letni Eryk Śliwka jest w spektrum autyzmu. Pierwsze objawy dostrzeżono u chłopca już we wczesnym dzieciństwie. - Nie było kontaktu, nie reagował na imię, był w swoim świecie. Zdarzały się zachowania autoagresywne, sam siebie uderzał, wyrządzał sobie krzywdę, co świadczy o tym, że dziecko tak bardzo nie rozumie tego świata społecznego, że sięga po takie rzeczy z bezradności - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN psycholog Alicja Ciesielska-Grzyb.

Mama chłopca zdecydowała się zrobić wszystko, by pomóc Erykowi lepiej funkcjonować w społeczeństwie. - Zdałam sobie sprawę, że dużo wiedzy potrzebuję, żeby pomóc mojemu dziecku i że mnie to interesuje. Postanowiłam skończyć pedagogikę specjalną - powiedziała Kamila Śliwka.

Dziś Eryk jest uczniem 8. klasy podstawowej. Dodatkowo jednym z jego zainteresowań jest układanie domino. Konstrukcje 14-latka są imponujące. - Kolekcja się systematycznie powiększała. Domino jest dla niego odskocznią, oddaje się pasji i potrafi bardzo długo te klocki układać - dodała mama chłopca.

Kiedy mózg rozwija się inaczej

W studiu Dzień Dobry TVN pedagożka specjalna i terapeutka Aleksandra Duszczyk opowiedziała widzom, co oznacza "bycie w spektrum". - Mówimy coraz więcej o spektrum autyzmu, by pokazać, jak różnorodna jest to grupa osób. Są osoby, które doświadczają większych trudności w porozumiewaniu się, ale są też osoby funkcjonujące całkiem samodzielnie, dobrze językowo i poznawczo - powiedziała ekspertka.

Dziennikarz TVN Jakub Stachowiak jest tatą 13-letniej Bogny, która jest w spektrum autyzmu. Jakie objawy zaniepokoiły rodziców, zanim postawiono diagnozę? - Była takim poważnym dzieckiem, na początku się nie uśmiechała, nie gaworzyła, nie raczkowała - to był taki pierwszy sygnał, że coś może nie być w porządku - wyjaśnił dziennikarz.

Dziś Bogna uczęszcza do szkoły specjalnej, ukierunkowanej pod kątem autystów. - Hałas, dźwięk, tego typu bodźce dla tych dzieciaków są dojmujące, funkcjonowanie w zwykłej szkole jest trudne - tłumaczył dziennikarz.

Zobacz całą rozmowę w naszym materiale wideo.

Diagnostyka autyzmu - czat z pedagożką specjalną Aleksandrą Duszczyk

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Reporter: Magda Nabiałczyk

Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana