"Autentyczni" - o czym będzie program?
Program "Autentyczni" to wyjątkowy projekt. Gospodarzami spotkań ze znanymi ludźmi będą osoby w spektrum autyzmu. W tej nowej roli wspierać ich będzie aktor Maciej Stuhr. - Pokaże ich w innym, takie niestereotypowym świetle, pokaże ich w pracy, z której czerpią radość, w której chcą się wykazać. Pokazują swoje zainteresowanie niesamowicie, efekty swojej pracy kilkutygodniowej nad jedną znaną osobą i próbę dojścia do prawdy - powiedział Tomasz Wardzała - prezes tarnowskiej Fundacji Rozwoju, Edukacji, Pracy i Integracji.
Osoby w spektrum autyzmu będą przeorowadzać wywiady, sami zdecydują jakie pytania zadać i jak poprowadzić rozmowę. - I to jest ta zmiana w postrzeganiu spektrum autyzmu. Nie jest to jedna osoba, w związku z tym będziemy mieli okazję przyjrzeć się różnym osobom w spektrum autyzmu, zobaczyć, że te osoby różnią się między sobą nie tylko kolorem włosów, czy fryzurą, ale również tym, jak mówią, swoim sposobem bycia - tłumaczyła Joanna Grochowska, psycholożka, warszawska Fundacja Synapsis.
Jak zrozumieć osoby w spektrum?
Eksperci podkreślają, że kluczowe jest, aby podchodzić do osób w spektrum bez lęku. Są to osoby takie same, jak my, ale mają swoje potrzeby i zachowania. - Musimy mieć świadomość tego, że osoby w spektrum mają rozmaite trudności w komunikacji społecznej. Dlatego też mogą zachowywać się w sposób niestandardowy, np. mogą nie patrzeć nam w oczy albo patrzeć w zupełnie innym kierunku, mogą swoją intonację nie dostosowywać do stanu emocjonalnego, który czują - tłumaczyła Aleksandra Wachowska - terapeutka Centrum Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdyni.
Z jakimi problemami borykają się osoby w spektrum? - Ja myślę, że bardzo im doskwiera niezrozumienie i to, że czują się bardzo często wyobcowane, że czują się nietraktowane poważnie - podkreśliła Joanna Grochowska. Niestety osoby w spektrum często są pomijane w różnych sytuacjach. - Mają poczucie braku podmiotowości, mają takie poczucie braku samodzielności. Uważają, że ktoś decyduje o nich bez ich udziału. Wpływa to też bardzo źle na ich samopoczucie, może prowadzić do stanów depresyjnych, stanów lękowych. Nie jest to ogólnie sytuacja korzystna dla tych osób - podkreśliła Aleksandra Wachowska.
Więcej dowiesz się oglądając relację z debaty eksperckiej na temat spektrum autyzmu na górze strony.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Jesteśmy wyjątkowi, oryginalni, autentyczni". Osoby w spektrum autyzmu przełamują tabu
- Program TVN bez "Na Wspólnej". Skąd ta zmiana?
- "Jest to inny algorytm rozwoju układu nerwowego". Co jeszcze warto wiedzieć o spektrum autyzmu?
Autor: Daria Pacańska
Reporter: Daria Pacańska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN Online