Umowa koalicyjna podpisana
Po tygodniach negocjacji liderzy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy przedstawili w Senacie założenia i szczegóły umowy koalicyjnej.
- Udało nam się stworzyć umowę koalicyjną, w której nikt z nas nie rezygnuje z własnej tożsamości. Dzisiaj wytyczamy kierunek. Chcemy pokazać wszystkim, że idzie bezpieczna zmiana. Chcemy dać ludziom wolność, a nie robić rzeczy za nich. To jest pierwsza jawna umowa koalicyjna polskich rządów - mówił Szymon Hołownia, lider Polski 2050.
- To jest stworzenie perspektywy i zrealizowanie Polski, która będzie Polską tolerancyjną, Polską otwartą, Polską praworządną, Polską odpowiedzialną, Polską, która będzie miała swoje silne miejsce, na które zasługuje w ramach UE, poważnego gracza na arenie światowej - dodał współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.
Umowa koalicyjna - kilka najważniejszych punktów:
- Bezpieczeństwo Polek i Polaków,
- wspieranie zawodów kluczowych dla funkcjonowania państwa i przyszłości naszych dzieci,
- poprawa jakości i dostępności systemu ochrony zdrowia,
- wzmocnienie praw kobiet,
- orientacja seksualna i płeć nie może być powodem dyskryminacji,
- współpraca na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym,
- poprawa poziomu ochrony polskich lasów, rzek i powietrza,
- korzystne warunki do rozwoju działalności gospodarczej.
Treść dokumentu dostępna jest na stronie TVN24.
Joanna Mucha: zagłosuję za aborcją do 12. tygodnia, bo to jest sprawa rodziny lub kobiety, a nie państwa
- Pamiętamy słowa Donalda Tuska, który mówił aborcja do 12. tygodnia. Taka jest obietnica. Dlatego też kobiety wyszły na ulice. Tu chodzi o to, by one mogły same podejmować decyzje w swojej sprawie. [...] Są obietnice wyborcze i konkretna odpowiedź na pytanie posłanki Polski 2050 Joanny Muchy, która pytana o tę kwestię przez Arletę Zalewską, mówi tak: "Za każdym razem, kiedy jestem zapytana o to mówię, że za taką ustawą zagłosuję. [...] Dlatego że to nie jest sprawa państwa, tak najnormalniej w świecie to jest sprawa rodziny albo kobiety" - przytoczyła Joanna Kryńska.
W Polsce brakuje onkologów
Na nowotwór umierają w Polsce tysiące ludzi, a studenci medycyny niechętnie wybierają specjalizację z onkologii.
- Specjalistów onkologów w Polsce mamy świetnych, ale mamy ich tak mało, że wydawałoby się, że ci, którzy są teraz, to ludzie pracujący non stop. Młodzi, którzy idą na studia medyczne, niestety wątek dotyczący onkologii omijają. Na przykład w województwie mazowieckim chęć robienia specjalizacji onkologicznej zadeklarowało 15 osób, czyli 15 przyszłych lekarzy. Tylko tylu młodych ludzi decyduje się na taką specjalizację. Zastanawiałam się i szukałam, z czego to wynika. Okazało się, że z tego, że jest to ogromne obciążenie psychiczne dla człowieka, który walczy z chorobą, z którą nie zawsze uda się wygrać - mówiła dziennikarka TVN24.
Więcej informacji na stronie TVN24 i w materiale wideo Dzień Dobry TVN.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nowi prowadzący "Mam Talent!", śmierć Patrycji Widery, pierwszy wspólny wywiad znanego małżeństwa. Te newsy mogłeś przegapić
- Nadchodzą zmiany w pracy zdalnej. "Duże wyzwanie przed pracodawcami"
- Wielka akcja policji oraz finał "Hotelu Paradise 7". Te newsy mogłeś przegapić
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Joanna Kryńska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News