11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości. Dlaczego akurat w tym dniu obchodzimy to święto?

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości. Dlaczego akurat w tym dniu obchodzimy to święto?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak mądrze rozmawiać z młodzieżą o patriotyzmie?
Jak mądrze rozmawiać z młodzieżą o patriotyzmie?
Jak młode gwiazdy internetu definiują patriotyzm i wolność?
Jak młode gwiazdy internetu definiują patriotyzm i wolność?
11 listopada to w Polsce Narodowe Święto Niepodległości. Dlaczego na obchody wybrano akurat tę datę? Jaka dokładnie historia kryje się za tą decyzją? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

11 listopada 2023 roku obchodzimy 105. rocznicę odzyskania niepodległości.

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada w Polsce obchodzimy Święto Niepodległości upamiętniające odzyskanie tejże po 123 latach zaborów. Zostało ustanowione 23 kwietnia 1937 roku ustawą, jednak w 1945 roku zostało zniesione. Powróciło dopiero w okresie transformacji systemowej w 1989 roku. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy i szczególnie ważny w historii naszego kraju. 

W tym dniu przekazano władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu, ale pierwszy rząd niepodległej polski powstał kilka dni wcześniej - 7 listopada. Już miesiąc wcześniej Królestwo Polski ogłosiło niepodległość. Dlaczego zatem to 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości?

105. rocznica obchodów odzyskania niepodległości

Odzyskanie niepodległości przez Polskę okupione zostało wieloma życiami i było procesem długotrwałym. W 1772 roku nasz kraj zniknął z map na 123 lata. Jednak dzięki wytrwałości i aktywnej ofiarności polskiego społeczeństwa, kultura, jak i język były przekazywane nowym pokoleniom i przetrwały ten okres. Dzięki temu po odzyskaniu niepodległości wciąż istniało poczucie polskości. 

11 listopada Rada Regencyjna przekazała zwierzchnią władzę nad wojskiem Józefowi Piłsudskiemu. W tym dniu przejął on także władzę cywilną. Piłsudski został mianowany naczelnym dowódcą wojsk polskich, a niemieckie wojsko zaczęło wycofywać się z Królestwa Polskiego po pertraktacjach z nim. Rozbrojony został także niemiecki garnizon stacjonujący w Warszawie.

Data ta - 11 listopada, została wybrana w II Rzeczpospolitej na pamiątkę odzyskania niepodległości, chociaż formalnie zostało to ogłoszone 7 października przez Radę Regencyjną Królestwa Polskiego.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości