Od 25 lat cała Polska czyta dzieciom. Dlaczego książki są tak ważne w rozwoju malucha?

1E5A4691 (1)
Źródło: Dzień Dobry TVN
Już od 25 lat cała Polska czyta dzieciom
Już od 25 lat cała Polska czyta dzieciom
“Back to school” - rodzice na miejscu dzieci
“Back to school” - rodzice na miejscu dzieci
"Konfrontacje Agaty" - Mieć czy nie mieć dzieci?
"Konfrontacje Agaty" - Mieć czy nie mieć dzieci?
“Prace domowe spisuję od innych” (napisy)
“Prace domowe spisuję od innych” (napisy)
Na co dzieci wydają pieniądze?
Na co dzieci wydają pieniądze?
Sposób na wnętrze: metamorfoza pokoju dziecięcego
Sposób na wnętrze: metamorfoza pokoju dziecięcego
Mama, niania czy żłobek - co najlepsze dla dziecka?
Mama, niania czy żłobek - co najlepsze dla dziecka?
Co robią rodzice, gdy dzieci idą spać? - napisy
Co robią rodzice, gdy dzieci idą spać? - napisy
Odgracamy pokój dziecięcy - napisy
Odgracamy pokój dziecięcy - napisy
Czytanie rozwija wyobraźnię, poszerza horyzonty, ale też może być świetną formą spędzania czasu rodzica z dzieckiem. Fundacja "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" już 25 lat zachęca dorosłych, by czytali swoim pociechom i odkrywali przed nimi baśniowy świat, z którego można się wiele nauczyć. O tym w Dzień Dobry TVN mówili Irena Koźmińska, założycielka i prezes Fundacji, a także Katarzyna Sokołowska i Grzegorz Kasdepke, ambasadorzy akcji.

Cała Polska czyta dzieciom

Irena Koźmińska doskonale pamięta początki fundacji oraz czytelniczej akcji.

- To się zaczęło w Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszkałam przez 6 lat. Dowiedziałam się, jak ważne jest to, żeby spędzać czas z dzieckiem i budować więź. Potem spotkałam Jima Trelease'a, takiego amerykańskiego guru od czytania dzieciom, który tłumaczy, że dzieciom trzeba czytać od urodzenia. Człowiek uczy się języka, słuchając. Małe dziecko nie będzie się uczyło, poprzez sylabizowanie, czy poprzez uczenie się literek. Musi dużo słyszeć. Dlatego warto czytać dzieciom od urodzenia. Ja się tym tak przejęłam, że postanowiłam, że cała Polska musi czytać dzieciom - podkreśliła założycielka i prezes Fundacji "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom".

Jaki jest młody czytelnik? Co lubi czytać?

- On lubi się pośmiać. Myślę, że to, co ciągnie dzieci do książek, to poczucie humoru, mimo że my, autorzy książek dla dzieci, podejmujemy wszystkie tematy. Dzieci żyją w tym samym świecie, co my, więc nie ma powodu, żebyśmy uciekali od trudnych tematów, zwłaszcza że czasami książki w sposób mądrzejszy, bardziej przemyślany odpowiadają na pytania, z którymi rodzice mają problem - wskazał pisarz Grzegorz Kasdepke.

Zalety czytania książek dzieciom

Kasdepke nie ma wątpliwości, że czytanie dzieciom do snu jest czymś, co zacieśnia relację między rodzicem a maluchem.

- Ważne jest, by wyrobić nawyk czytania. Dzieci bardzo chcą, żeby rodzice każdego wieczora kończyli z nimi dzień, czytając właśnie książkę. Gwarantuję wszystkim, że nawet jeśli jesteśmy zmęczeni, to to się po stokroć opłaca. Dzięki tym 20 minutom, które inwestujemy we wspólne czytanie, to dzieci zapominają o tych wszystkich godzinach, kiedy nas nie było w domu - wskazał pisarz.

- Czytanie jest bardzo cenne. To uczy języka, buduje więź, rozwija wyobraźnię. Zwykłe czytanie ma niezwykłą moc - dodała Irena Koźmińska.

Katarzyna Sokołowska czyta swojemu niespełna dwuletniemu synkowi od urodzenia.

- W bajkach jest pewien świat wartości, pewne przykazania. To, co kształtuje nas, naszą osobowość, wyobraźnię, nasz stosunek do świata, kręgosłup moralny. (...) W tej dobrej literaturze dla dzieci zwykle jest morał. On jest po coś. Jest bohater, jest dobro. Nawet jak wiem, że mój maluch nie rozumie połowy tych rzeczy, to na pewno coś w nim zostanie - stwierdziła reżyserka pokazów mody.

Całą rozmowę znajdziesz w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości