Z tego artykułu dowiesz się:
- Od kiedy czytać dziecku bajki – czy ciąża to dobry czas?
- Kiedy zacząć czytać niemowlakowi?
- Jaka pora dnia jest najlepsza na czytanie dziecku?
- Co czytać maluchowi?
- Wpływ czytania na rozwój malucha
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Data ta jest nieprzypadkowa, gdyż to właśnie w tym dniu urodziła się Janina Porazińska, wybitna pisarka literatury dziecięcej. Dzień ten został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku.
Od kiedy czytać dziecku bajki – czy ciąża to dobry czas?
Specjaliści uważają, że do dziecka należy mówić już podczas jego pobytu w łonie matki. Dlaczego więc nie czytać mu bajek? Maluchowi udziela się nastrój matki, poza tym zapamiętuje głosy rodziców i czytane przez nich historie, dlatego tuż po narodzeniu chętnie się w nie wsłuchuje – jest to coś znanego i bezpiecznego dla malucha.
Kiedy zacząć czytać niemowlakowi?
Nigdy nie jest za wcześnie, by zacząć czytać dziecku. Jest to wręcz wskazane od pierwszych dni jego życia. Można nie tylko opowiadać mu o świecie, o przedmiotach, które go otaczają, ale także czytać nieskomplikowane książeczki. Wspólne czytanie połączone z przytulaniem i głaskaniem pozwala rodzicom i ich nowo narodzonemu dziecku nawiązać niesamowitą więź.
Nie należy zrażać się, gdy nieco starszy maluch nie słucha uważnie lub próbuje gryźć róg książki – to całkiem normalne zachowania niemowlaków. Gdy maluszek po ukończeniu kilku miesięcy zacznie coraz bardziej interesować się światem, podczas czytania historii można pokazywać mu proste ilustracje w książkach. Między 9. a 15. miesiącem życia dzieci uczą się poznawać ludzkie intencje, a także rozumieć całe słowa czytane przez mamę lub tatę.
Jaka pora dnia jest najlepsza na czytanie dziecku?
Kiedy czytać dziecku bajki, by przyniosły jak najwięcej korzyści? Tak naprawdę nie ma jednej zalecanej pory, wszystko zależy od trybu życia rodziców. Niektóre dzieci lubią słuchać bajek zaraz po przebudzeniu, inne wolą je jako przerywnik zabaw. Popularną porą na czytanie maluchom jest również wieczór – bajki na dobranoc czytane przez mamę lub tatę uspokajają dziecko i pomagają mu zasnąć. Ważne jest jednak, aby czytać maluchowi codziennie, o mniej więcej stałych porach przez minimum kwadrans.
Co czytać dziecku?
Kwestia, od kiedy czytać dziecku, jest ważna, lecz nie mniej istotne jest – co czytać. Najważniejsze, aby przedstawiać maluchowi książki i teksty, które są skierowane do dzieci w jego wieku i trafiają w gust młodego czytelnika. Wtedy czytanie będzie kojarzyło się z czymś przyjemnym i miłym. Przecież nikt nie chce zagłębiać się w nudne historie. Warto również zwrócić uwagę na treść, by tuż przed pójściem spać nie czytać dziecku bajek ze strasznymi zwrotami akcji. W czasie ciąży i dla niemowlaka najlepszym rozwiązaniem są krótkie, proste rymowanki.
Z czasem można przechodzić do bardziej skomplikowanych historii. Warto wybierać te z morałem lub edukacyjne, np. pozwalające dziecku nazwać uczucia czy zachęcające do poznawania świata. Przy wyborze idealnej pozycji dla malucha warto skupić się na ilustracjach – są one ważne, ponieważ pozwalają dziecku wczuć się w fabułę opowieści. Dobrze, aby książeczki dla niemowlaka miały dodatkowe elementy, jak np. lusterka, wyściełane futerkiem brzuszki zwierzątek lub wydawały odgłosy. W ten sposób będą pobudzać jego rozwój sensomotoryczny.
Wpływ czytania na rozwój dziecka
Teraz już wiesz, od kiedy czytać dzieciom i mimo, że na początku czytanie im może sprawiać wiele trudności, warto się nie poddawać i robić to regularnie. Słuchanie czytanych przez mamę lub tatę historii ma znakomity wpływ na rozwój dziecka. Przede wszystkim pomaga rozwijać inteligencję dziecka, dzięki pobudzaniu i stymulowaniu pracy mózgu. Rozwija także jego wyobraźnię, a także stymuluje pamięć.
Czytanie pozwala rozwinąć u dziecka wrażliwość, ponieważ maluch utożsamia się z bohaterami książek i opowieści. Wspomaga także naukę mowy u dzieci, zwiększa zasób słownictwa. Warto zaznaczyć, że chwile wspólnie spędzone nad książką powodują zbudowanie niesamowitej więzi między dzieckiem i rodzicami, a także zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa. Warto zaznaczyć również, że czytanie od najmłodszych lat wzbudza w dziecku miłość do książek i buduje nawyk czytelnictwa.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dlaczego warto czytać dzieciom już od urodzenia? Gabriela Dul: "Chodzi o to, by zbudować więź"
- Nauka czytania u dziecka. Odpowiedzialność rodziców czy zadanie nauczycieli?
- Naukowcy: Czytanie dzieciom zwiększa ich zasób słów, także tych trudnych
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fot. Hero Images/Getty Images