Styl życia

Dlaczego warto czytać dzieciom już od urodzenia? Gabriela Dul: "Chodzi o to, by zbudować więź"

Styl życia

Co zrobić, aby zaszczepić w dziecku miłość do czytania? Dlaczego czytanie od narodzin jest ważne? W naszym programie gościliśmy Gabrielę Dul z Instytutu Książki, która odpowiadała także na pytania widzów na naszym czacie.

Dlaczego czytanie od narodzin jest ważne?

Okres świąteczny to idealny czas, by zasiąść na kanapie z kubkiem gorącego kakao i przypomnieć sobie, że wspólna lektura z naszymi pociechami może być chwilą oddechu od codzienności, a przede wszystkim łączy przyjemne z pożytecznym. Dlaczego? Przypomina o tym Instytut Książki, który od 2017 r. organizuje kampanię społeczną "Mała książka - wielki człowiek", która pokazuje, jakie korzyści płyną ze wspólnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka.

O tym, dlaczego warto czytać dzieciom już od urodzenia opowiedziała w naszym studiu biblioterapeutka Gabriela Dul. – Nam dorosłym często się wydaje, że czytanie małemu dziecku nie przynosi żadnych korzyści, bo nie rozumieją jeszcze słów, znaczeń. A tak naprawdę chodzi o to, by zbudować więź z dzieckiem, bo w tych pierwszych tygodniach, miesiącach najważniejszy jest kontakt, bliskość, poczucie bezpieczeństwa. I czytanie właśnie daje nam taką okazję, by te silne więzi budować – tłumaczyła promotorka czytelnictwa.

Ponadto ekspertka wyjaśniła, ze czytanie znacznie obniża poziom stresu. – Badania pokazują, że powoduje redukcję stresu nawet o 68 proc. I co ważne, ta redukcja następuje zarówno u osoby, która czyta, jak i u tej osoby, której się czyta, więc jeśli czytamy dzieciom, to korzysta i rodzic, i dziecko – przyznała.

"Mała książka - wielki człowiek"

Dlatego Instytut Książki od trzech lat organizuje kampanię społeczną "Mała książka - wielki człowiek", w ramach której rocznie blisko milion dzieci w różnym wieku otrzymuje darmowe Wyprawki Czytelnicze.

- Nawiązuje ona do projektów tzw. bookstartowych, czyli takich, które mają dawać książki na dobry start czytelniczy w życiu. Organizowane są one od 30 lat na całym świecie. Tę ideę zapoczątkowano w Wielkiej Brytanii po to, by przypominać rodzicom, że nigdy nie jest za wcześnie, by czytać z dziećmi, ale też, by dawać im bezpłatny dostęp do pięknie wydanych, mądrych książek – oznajmiła Gabriela Dul.

– Natomiast w ramach kampanii "Mała książka - wielki człowiek" przygotowujemy ok. 360 tys. książek dla każdego niemowlęcia. Rodzic otrzymuje wyprawkę z książką na oddziałach położniczych – dodała.

W wyprawce przygotowanej przez Instytut Książki znajdują się wiersze wybitnych polskich poetów – począwszy od Juliana Tuwima, a kończąc na Joannie Papuzińskiej. Dodatkowo, antologie wierszy klasycznych i współczesnych są w oprawie graficznej małżeństwa artystów - Ewy Kozyry Pawlak i Pawła Pawlaka.

- Chcemy pokazywać, że książka, szczególnie ta dziecięca, to nie tylko tekst, ale też wyjątkowe ilustracje, a Polska słynie z wybitnych ilustratorów, więc chcemy dawać rodzicom to, co najlepsze w polskiej literaturze i polskiej ilustracji - oświadczyła.

Pamiętajcie, że czytanie ma wpływ na przyszłość dziecka, jego rozwój, umiejętności i budowanie relacji z ludźmi.

"Mała książka - wielki człowiek" - rozwijamy chęć do czytania

Podczas czwartkowego wydania Dzień Dobry TVN widzowie mogli zadawać pytania naszemu gościowi. Sprawdźcie, o co pytali Gabrielę Dul, biblioterapeutkę.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Jak uczyć dziecko czytać? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Kasia Kowalska i jej szczęśliwe dzieci. Czy są podobne do piosenkarki?

Archiwalny przegląd prasy z 2005 roku. Spodnie Marcina Prokopa tematem jednej z poczytnych gazet

Maria Curie-Skłodowska - ikona feminizmu. Co łączy Elisabeth Dudę z noblistką?

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Marek Gudowski

Pozostałe wiadomości