Wraz z kamerami Dzień Dobry TVN odwiedziliśmy charytatywną galę "Cała Polska czyta dzieciom".
"Budowali wrażliwość, poczucie humoru, estetyki i piękna".
Mimi, Lulu i Tutu są bohaterami książek dla dzieci autorstwa Ewy i Marty.
Czytanie to najprostszy i najskuteczniejszy sposób na rozwijanie wyobraźni, wrażliwości i budowania wspólnych wspomnień. Co czytamy dzieciom? Po jakie książki sięgamy?
Natalie Portman zachęca do czytania nie tylko swoich fanów. Aktorka zaleca, aby zaangażować w to najmłodszych. Teraz dzięki tłumaczeniu przez Michała Rusinka jej bestsellerowej książki pt. "Fables", można w wyjątkowy sposób spędzić czas z dziećmi i przy okazji pomóc podopiecznym Fundacji TVN. Anna Czartoryska-Niemczycka już zapoznała się z lekturą i na dobranoc serwuje ją swoim pociechom.
Najbardziej uniwersalnym językiem, który rozumieją wszystkie dzieci, są bajki. Dlatego o prawniczych sprawach i zawodzie adwokata łatwiej jest opowiadać za pośrednictwem baśniowych historii.
Ben Miller
Książki, które czytaliśmy w dzieciństwie miały kluczowy wpływ na rozwój naszej wyobraźni, słownictwa i zaspokojenie ciekawości. Dlatego w Dzień Dobry TVN zapytaliśmy Annę Kalatę, Wiceprezes Indyjsko-Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, dziennikarkę Beatę Tadlę i pisarza Michała Rusinka, po jakie lektury sięgali za młodu.
"Bardzo wytrwale dąży do swoich celów".
Czytanie nie cieszy się popularnością wśród wielu najmłodszych. Dzieci trudno obwiniać o brak czasu, najczęstszym powodem nieczytania jest niechęć do książek. Taki stan rzeczy wynikać może z nieodpowiednio dobranych, nudnych czytadeł. Jakie zatem historie cieszą się popularnością wśród dzieci? Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dla Dzieci sprawdź ciekawe tytuły.
Książki o młodości Marii Skłodowskiej-Curie i Karola Wojtyły zostały dodane do listy lektur dla klas I-III szkoły podstawowej. Na liście nie ma już natomiast m.in. "Zaczarowanej zagrody" i "Oto jest Kasia". W starszych klasach pojawi się natomiast więcej lektur uzupełniających. Przyjęte przez resort edukacji zmiany wejdą w życie już 1 września 2021 roku.
Tomasz Samojlik to biolog i pracownik Instytutu Biologii Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. Adam Wajrak działa na rzecz ochrony przyrody i jest dziennikarzem. Razem realizują się jako twórcy książek dla dzieci. W przystępny sposób uczą tego, jak piękna jest polska przyroda. Czy historie Lolka, Tarmosi i reszty zwierzęcej ferajny będą kolejnym udanym prezentem dla najmłodszych w Twojej rodzinie?
2 kwietnia - w dniu urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena - świętujemy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Z tej okazji zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN aktorkę Darię Widawską i artystkę kabaretową Katarzynę Pakosińską, by opowiedziały nam o tym, co czytały w dzieciństwie. Jakie lektury polecają swoim pociechom?
Sześć tytułów dr. Seussa, autora jednego z najpopularniejszych książek dla dzieci w USA, nie zostanie opublikowanych. Wydawnictwo tłumaczy to tym, że zawierają one ilustracje, które mają rasistowski i "nieczuły" wydźwięk.
Pandemia zmusiła nas, żebyśmy więcej czasu spędzali w domu. Warto więc zanurzyć się w kocyk z kubkiem gorącej herbaty i dobrą książką, by uciec do świata kolorowej rzeczywistości. A po jaką lekturę warto sięgnąć? Z tym pytaniem w naszym studiu zmierzyła się dziennikarka Weronika Wawrzkowicz-Nasternak.
Co zrobić, aby zaszczepić w dziecku miłość do czytania? Dlaczego czytanie od narodzin jest ważne? W naszym programie gościliśmy Gabrielę Dul z Instytutu Książki, która odpowiadała także na pytania widzów na naszym czacie.
Media non stop alarmują nas kolejnymi doniesieniami dotyczącymi koronawirusa. Co jednak z tych informacji rozumieją dzieci? Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jakie konsekwencje może mieć ich nieprzepracowany strach dla sfery emocjonalnej. Podpowiadamy zatem, jak rozmawiać z najmłodszymi na temat COVID-19.
Świat literatury obiegła właśnie niesamowita wiadomość. Dan Brown - autor jednych z najbardziej znanych powieści sensacyjnych, na podstawie których zrealizowano filmy z Tomem Hanksem w roli głównej - całkowicie zmienił swój kierunek tworzenia. Postanowił teraz nie wywoływać dreszczyku emocji u dorosłych, a rozbawiać najmłodszych. Skąd ten pomysł?
Benji Davies to jeden z najsłynniejszych brytyjskich ilustratorów i autorów książek dla dzieci. Jest laureatem prestiżowej nagrody Oscar’s Book Prize. W Polsce ukazało się już kilka jego książek m.in. „Lato u babci”. Co inspiruje artystę do rysowania i jakie ma plany na przyszłość?
Czytanie rozwija wyobraźnię, uczy także języka i pozwala zdobywać wiedzę. Dlatego warto czytać dzieciom. Wspólne czytanie jest też znakomitą rozrywką dla dziecka. Kim są Słodziaki, co stanie się na leśnej polanie i jak tam trafić? O tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry Wakacje z Renatą Piątkowską, autorką książek dla dzieci oraz z Anettą Jaworską, ekspertem ds. programów społecznych Biedronka.
O tym, jak rozbudzić w dziecku ciekawość świata rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Martyną Wojciechowską, podróżniczką, dziennikarką, autorkę książki "Zwierzaki świata" i mamą Marysi, która jest współautorką wspomnianej książki. To już trzecia książka z serii o zwierzakach świata. - To pisanie dla dzieci i walor edukacyjny, który w tych książkach przemycam, to świetna przygoda - mówiła w Dzień Dobry TVN Martyna Wojciechowska.
Anna Czartoryska-Niemczycka, Antek Królikowski, Julia Wieniawa, Małgorzata Kożuchowska, Maciej Orłoś, Kajetan Kajetanowicz, Edyta Jungowska, Małgorzata Zawadzka, Jacek Cygan... To tylko kilka gwiazd, które pojawiły się w miniony weekend na balu fundacji Fundację "ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom", która istnieje już 17 lat. Pojawiła się tam również dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska. Co gwiazdy czytają swoim dzieciom i wnukom? Jak znajdują na to czas?
Napisała ponad 300 opowiadań dla dzieci, a przygody "Pralinki" zostały uznane za odpowiedź na "Mikołajka" tyle że dla dziewczynek. Poznajcie Fanny Joly, z którą w Paryżu spotkała się prowadząca Dzień Dobry TVN Anna Kalczyńska. Kim naprawdę jest "Pralinka"? Jak wygląda dzień pracy Fanny Joly i, jak powstają jej książki? Zobaczcie!
"Kiedy pojawiło się pierwsze dziecko, zaczęłam marzyć o tym, by pisać historie dla mojego dziecka i, żeby móc razem z nim się śmiać". Gościem Dzień Dobry TVN była Fanny Joly - uwielbiana przez swoich czytelników autorka blisko 300 książek dla dzieci! Jak rozbudzić w dzieciach pasję czytelniczą i czy trudno tworzy się dla tak wymagającego czytelnika?
W Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci rusza druga edycja "Akcji Czytam sobie", która promuje samodzielne czytanie wśród dzieci. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ambasadorów akcji: Olgę Bołądź i Borysa Szyca. Jak zachęcić dzieci do czytania? Jakie książki dla dzieci polecają nasi goście?
Od przyszłego roku szkolnego będzie obowiązywała nowa lista lektur. Propozycje MEN wzbudziły wiele kontrowersji. O komentarz poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN: autora książek dla dzieci Grzegorza Kasdepkę, autora powieści dla dzieci Marcina Kozioła i autorkę i ilustratorkę książek dla dzieci Joannę Olech. Czy rzeczywiście wszystkie książki powinny znaleźć się na liście MEN? Jakich lektur potrzebują uczniowie?
Astrid Lindgren, szwedzka pisarka, autorka takich książek, jak: "Dzieci z Bullerbyn" i "Pippi Pończoszanki", dla wielbicieli niedostępna. Z jednym wyjątkiem. Sara Schwardt, jako dziewczyna, przekonała Astrid do listowej korespondencji. Teraz Sara opowiedziała nam o tej wyjątkowej przyjaźni.
Po dużym sukcesie książek: „Zezia i Giler” oraz „Zezia, Giler i Oczak” czas na dalsze losy małej bohaterki. Na rynku wydawniczym pojawiła się "Zezia i wszystkie problemy świata". Czym tym razem zaskoczy nas dziewczynka? Autorkę przygód Zezi Agnieszkę Chylińską gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Artystkę zapytaliśmy również o termin ukazania się nowej płyty. W jakim stylu będą nowe utwory? Dowiedzieliśmy się również jak nazywa się niedoszły mąż Agnieszki ;)
O dobrej literaturze dla dzieci opowiedziała w Dzień Dobry TVN Marta Kuligowska. Jakie książki czytają jej 8-letnie bliźnięta? Co czyta Franciszek, a co Helena?
Aktorka Dominika Łakomska i jej sześcioletnia córka Jaśminka gościły w Dzień Dobry TVN. Przyniosły ze sobą ulubione książki dla dzieci. Dlaczego warto przeczytać: "Listy do Józefiny", "Mały Książę", "Przyjaciele żyrafy", "Nudzi mi się" i "Absolutnie niesamowite przygody Prosiaka"?