książki dla dzieci

  książki dla dzieci

  Książki, które czytaliśmy w dzieciństwie miały kluczowy wpływ na rozwój naszej wyobraźni, słownictwa i zaspokojenie ciekawości. Dlatego w Dzień Dobry TVN zapytaliśmy Annę Kalatę, Wiceprezes Indyjsko-Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, dziennikarkę Beatę Tadlę i pisarza Michała Rusinka, po jakie lektury sięgali za młodu.

  Czytanie nie cieszy się popularnością wśród wielu najmłodszych. Dzieci trudno obwiniać o brak czasu, najczęstszym powodem nieczytania jest niechęć do książek. Taki stan rzeczy wynikać może z nieodpowiednio dobranych, nudnych czytadeł. Jakie zatem historie cieszą się popularnością wśród dzieci? Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dla Dzieci sprawdź ciekawe tytuły.

  Tomasz Samojlik to biolog i pracownik Instytutu Biologii Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. Adam Wajrak działa na rzecz ochrony przyrody i jest dziennikarzem. Razem realizują się jako twórcy książek dla dzieci. W przystępny sposób uczą tego, jak piękna jest polska przyroda. Czy historie Lolka, Tarmosi i reszty zwierzęcej ferajny będą kolejnym udanym prezentem dla najmłodszych w Twojej rodzinie?

  Czytanie rozwija wyobraźnię, uczy także języka i pozwala zdobywać wiedzę. Dlatego warto czytać dzieciom. Wspólne czytanie jest też znakomitą rozrywką dla dziecka. Kim są Słodziaki, co stanie się na leśnej polanie i jak tam trafić? O tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry Wakacje z Renatą Piątkowską, autorką książek dla dzieci oraz z Anettą Jaworską, ekspertem ds. programów społecznych Biedronka.

  O tym, jak rozbudzić w dziecku ciekawość świata rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Martyną Wojciechowską, podróżniczką, dziennikarką, autorkę książki "Zwierzaki świata" i mamą Marysi, która jest współautorką wspomnianej książki. To już trzecia książka z serii o zwierzakach świata. - To pisanie dla dzieci i walor edukacyjny, który w tych książkach przemycam, to świetna przygoda - mówiła w Dzień Dobry TVN Martyna Wojciechowska.

  Anna Czartoryska-Niemczycka, Antek Królikowski, Julia Wieniawa, Małgorzata Kożuchowska, Maciej Orłoś, Kajetan Kajetanowicz, Edyta Jungowska, Małgorzata Zawadzka, Jacek Cygan... To tylko kilka gwiazd, które pojawiły się w miniony weekend na balu fundacji Fundację "ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom", która istnieje już 17 lat. Pojawiła się tam również dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska. Co gwiazdy czytają swoim dzieciom i wnukom? Jak znajdują na to czas?

  Napisała ponad 300 opowiadań dla dzieci, a przygody "Pralinki" zostały uznane za odpowiedź na "Mikołajka" tyle że dla dziewczynek. Poznajcie Fanny Joly, z którą w Paryżu spotkała się prowadząca Dzień Dobry TVN Anna Kalczyńska. Kim naprawdę jest "Pralinka"? Jak wygląda dzień pracy Fanny Joly i, jak powstają jej książki? Zobaczcie!

  "Kiedy pojawiło się pierwsze dziecko, zaczęłam marzyć o tym, by pisać historie dla mojego dziecka i, żeby móc razem z nim się śmiać". Gościem Dzień Dobry TVN była Fanny Joly - uwielbiana przez swoich czytelników autorka blisko 300 książek dla dzieci! Jak rozbudzić w dzieciach pasję czytelniczą i czy trudno tworzy się dla tak wymagającego czytelnika?

  W Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci rusza druga edycja "Akcji Czytam sobie", która promuje samodzielne czytanie wśród dzieci. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ambasadorów akcji: Olgę Bołądź i Borysa Szyca. Jak zachęcić dzieci do czytania? Jakie książki dla dzieci polecają nasi goście?

  Od przyszłego roku szkolnego będzie obowiązywała nowa lista lektur. Propozycje MEN wzbudziły wiele kontrowersji. O komentarz poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN: autora książek dla dzieci Grzegorza Kasdepkę, autora powieści dla dzieci Marcina Kozioła i autorkę i ilustratorkę książek dla dzieci Joannę Olech. Czy rzeczywiście wszystkie książki powinny znaleźć się na liście MEN? Jakich lektur potrzebują uczniowie?

  Astrid Lindgren, szwedzka pisarka, autorka takich książek, jak: "Dzieci z Bullerbyn" i "Pippi Pończoszanki", dla wielbicieli niedostępna. Z jednym wyjątkiem. Sara Schwardt, jako dziewczyna, przekonała Astrid do listowej korespondencji. Teraz Sara opowiedziała nam o tej wyjątkowej przyjaźni.

  Po dużym sukcesie książek: „Zezia i Giler” oraz „Zezia, Giler i Oczak” czas na dalsze losy małej bohaterki. Na rynku wydawniczym pojawiła się "Zezia i wszystkie problemy świata". Czym tym razem zaskoczy nas dziewczynka? Autorkę przygód Zezi Agnieszkę Chylińską gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Artystkę zapytaliśmy również o termin ukazania się nowej płyty. W jakim stylu będą nowe utwory? Dowiedzieliśmy się również jak nazywa się niedoszły mąż Agnieszki ;)

  Aktorka Dominika Łakomska i jej sześcioletnia córka Jaśminka gościły w Dzień Dobry TVN. Przyniosły ze sobą ulubione książki dla dzieci. Dlaczego warto przeczytać: "Listy do Józefiny", "Mały Książę", "Przyjaciele żyrafy", "Nudzi mi się" i "Absolutnie niesamowite przygody Prosiaka"?

  W Dzień Dobry TVN gościliśmy Małgorzatę Lewińską - mamę czwórki dzieci. Co aktorka czyta swoim młodszym pociechom? Co poleca innym mamom? Dlaczego nie lubi zbyt zawiłych historyjek?

  W Dzień Dobry TVN gościliśmy aktorkę Anetę Todorczuk-Perchuć - mamę 10-letniej Zosi i 5-letniego Stasia. Jakie książki jurorka "Małych Gigantów" czyta swoim dzieciakom? Czym Aneta kieruje się wybierając książkę dla swoich maluchów? I kto namówił ją do napisania własnej książki?

  W Dzień Dobry TVN gościliśmy Magdę Steczkowską. Wokalista i mama trzech córek w rozmowie z Anną Kalczyńską zdradziła, jakie książki wybierają jej dziewczyny. Między Zosią, Michaliną i Antoniną jest spora różnica wieku...

  Córka Olgi Borys ma dziewięć lat. Jakie książki czyta? Czy dziewczynka ma swoich ulubionych pisarzy? Jakie książki dla dziewięciolatków poleca aktorka? Z Olgą Borys rozmawiał prowadzący Dzień Dobry TVN Marcin Prokop.

  W dzisiejszym kąciku literackim Dzień Dobry TVN gościliśmy aktora Rafała Rutkowskiego. Pokazał nam książki, które czyta ze swoim dziesięcioletnim synem Kubą. Co w nich jest takiego szczególnego? Czy aktor czyta synowi książki dostosowane do jego wieku?

  Edyta Pazura opowiedziała w Dzień Dobry TVN o książkach, które czyta swoim dzieciom. Dlaczego nie zawsze są to bajki? Jak rozbudza wyobraźnię dzieci? Czy podobają się im czytanki-rymowanki, które są jednocześnie doskonałym ćwiczeniem logopedycznym?