Najlepsze książki 2020 roku dla dzieci i dla dorosłych. 6 tytułów, które warto przeczytać

Książki 2020 roku, które warto przeczytać

Pandemia zmusiła nas, żebyśmy więcej czasu spędzali w domu. Warto więc zanurzyć się w kocyk z kubkiem gorącej herbaty i dobrą książką, by uciec do świata kolorowej rzeczywistości. A po jaką lekturę warto sięgnąć? Z tym pytaniem w naszym studiu zmierzyła się dziennikarka Weronika Wawrzkowicz-Nasternak.

Najlepsze książki 2020, czyli co warto przeczytać według autorki bloga "Rozmawiam, bo lubię"

Weronika Wawrzkowicz-Nasternak jest nie tylko dziennikarką, ale i autorką bloga "Rozmawiam, bo lubię". Specjalnie dla naszych widzów przygotowała listę książek, po które warto sięgnąć. Wśród proponowanych pozycji znajdą coś dla siebie zarówno najmłodsi czytelnicy, jak i starsi. Oto spis książek 2020 roku.

Andrew Sean Greer - "Marny"

Na początku Weronika Wawrzkowicz-Nasternak dorosłym czytelnikom poleciła książkę "Marny", która została nagrodzona Pulitzerem . Dziennikarka przyznała, że to jedna z tych książek, do których człowiek uśmiecha się w trakcie lektury.

- Andrew Sean Greer to fantastyczny człowiek, który stworzył powieść o prawie 50-letnim pisarzu, który jak to sam mówi, jest już za stary, żeby go odkryć, a jednocześnie za młody, żeby go odkrywać na nowo – oznajmiła.

A o czym dokładnie jest książka? - Główny bohater jest pisarzem-homoseksualistą, który dostaje zaproszenie od swojego byłego partnera na ślub i żeby uniknąć niezręczności, szuka pretekstu do wyjazdu. Przyjmuje wszystkie zaproszenia ze świata: na konferencje, wykłady, spotkania z czytelnikami. Tym samym zabiera nas w podróż do Włoch, Niemiec, jesteśmy z nim w Indiach, Japonii - przyznała.

- Tam jest mnóstwo przezabawnych sytuacji, ale przy tym jest to opowieść o tym, czy jest coś w życiu ważniejszego niż miłość – dodała.

Jakub Ćwiek - "Topiel"

Kolejną lekturę, którą polecił nasz gość to thriller psychologiczny Jakuba Ćwieka. Dziennikarka oświadczyła, że to pozycja obowiązkowa dla rodziców nastolatków.

– Nam się często wydaje, że dzieciństwo jest beztroskie i sielskie, a ta książka pokazuje, że kiedy ma się 13 lat, to moment, gdy się stoi na granicy dwóch światów, gdzie beztroskości dziecięcej już nie ma, a jednocześnie o trudnych tematach za bardzo nie wiadomo z kim porozmawiać - przyznała.

Dodała też, że akcja rozgrywa się w 1997 roku, gdy miała miejsce "powódź tysiąclecia". – Pomyślałam sobie, że tak jak dla tych młodych ludzi powódź to było takie wydarzenie, o którym mówili wszyscy. Tak dla tej młodzieży, która dorasta teraz, nie ma rozmowy bez koronawirusa – oznajmiła.

Natomiast osoby, które dorastały w latach 90. po otwarciu "Topieli" wejdą do bloków, które dobrze pamiętają z czasów młodości.

Chris Niedenthal - "Zawód fotograf. Ciąg dalszy nastąpił"

Dziennikarka do studia przyniosła też książkę Chrisa Niedenthala pt. "Zawód fotograf. Ciąg dalszy nastąpił", w której autor przedstawia, jak powstawały poszczególne kadry, w tym kultowy "Czas apokalipsy".

- W środku znajdą państwo historię zdjęć, ale dla mnie odkryciem była okładka "Newsweeka" z 1984 roku, na której jest Dorota Stalińska. Co ciekawe, pani Dorota była jedną z trzech osób z Polski, które pojawiły się na okładce amerykańskiego magazynu - obok Lecha Wałęsy i papieża Jana Pawła II - przyznała.

W książce odnajdziemy zarówno udokumentowane wydarzenia historyczne, jak i dzieciństwo fotografa, np. zdjęcie z Czesławem Miłoszem, z którym spędzał wakacje.

"Yeti, w którego nikt nie wierzył" i "Podróże z pazurem. Historia łapą pisana"

Z kolei dzieciom poleciła "Yeti, w którego nikt nie wierzył".

– To jest bardzo poruszająca książka. Dla mnie to opowieść o tym, jak ważne są dla nas słowa, którymi możemy kogoś wesprzeć. Pojawia się w niej Yeti, w którego nikt nie wierzy. Tymczasem on stoi na progu drzwi małego chłopca i "w całej swojej puchatości, tajemniczości i białości" jest mistrzem w przytulaniu i robieniu ciepłego kakao – wyjawiła Weronika Wawrzkowicz-Nasternak.

Przyznała, że dzieciom powinien spodobać się również komiks "Podróże z pazurem. Historia łapą pisana".

– Autorami jest dwójka młodych ludzi, która wyruszyła w podróż. Miała być ona do Ameryki Południowej, ale zamieniła się w dookoła świata. Podróżują już od trzech lat autostopem, ale najważniejszym bohaterem jest Snupek, który został zabrany ze schroniska - opowiedziała i dodała, że warto śledzić ich media społecznościowe.

- Komiks opowiada o przygodach Snupka, ale też uczy odpowiedzialności za zwierzę i świadomości ekologicznej - dodała.

Mariusz Szczygieł - "Osobisty przewodnik po Pradze"

Na koniec Weronika Wawrzkowicz-Nasternak i nasi prowadzący zgodnie przyznali, że w 2020 roku nie dało się przejść obojętnie obok książki "Osobisty przewodnik po Pradze" Mariusza Szczygła.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Oto najlepsi blogerzy turystyczni w Polsce. Przyjechali z Malty, by odkryć piękno Podkarpacia

Jak znaleźć czas dla siebie, będąc mamą? "To jest kosmos i trzeba się w nim odnaleźć"

Zamienili się mieszkaniami w czasie pandemii. Jak wspominają ten eksperyment?

Autor: Dominika Czerniszewska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie