12-letni Franek Majewski został zwycięzcą konkursu "Łasuch Biblioteczny".
W Dzień Dobry TVN pojawiły się: Agnieszka Stążka-Gawrysiak – potrójna mama oraz autorka książki "Self-regulation. Jak się lubić w świecie pełnym różnic?" oraz psycholożka dziecięca – Marta Bąkowska, które doradziły, jak rozmawiać z dziećmi o emocjach.
Książki to jedna z jej największych pasji. Barbara Łubowska z nieskrywaną przyjemnością poświęca czas na lekturę wciągających dzieł literackich, a przy okazji zachęca do tego innych. Na jej instagramowym profilu regularnie pojawiają się zdjęcia artystycznych instalacji, będących pochwałą czytelnictwa.
O fatalnym stanie polskiego czytelnictwa mówi się od wielu lat. Niestety najnowsze badania pokazują, że na tym polu nic się nie zmieniło. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ponad połowa Polaków nie przeczytała ani jednej książki.
Szybkie czytanie to umiejętność, o której mówi się już w wielu przekazach historycznych. Jednak dopiero w XX w. rozpoczęto badania, które miały na celu określenie sposobów, dzięki którym można czytać o wiele szybciej. Jak się okazało, najważniejszym czynnikiem, dzięki któremu można osiągnąć ten cel, jest wyłączenie "wewnętrznego lektora" oraz stopniowe poszerzanie pola widzenia.
Najlepszy czytnik e-booków cechuje się nie tylko poręcznym rozmiarem, ale również określone parametrami, które spełnią indywidualne wymagania jego użytkownika. Rynek oferuje obecnie wiele modeli, spośród których najpopularniejsze są czytniki e-booków z podświetleniem. Jaki czytnik e-booków kupić, aby w pełni cieszyć się z jego funkcjonalności?
Jowita Chłoń jest pedagogiem oraz trenerem szybkiego czytania i technik pamięciowych. 600-stronnicową powieść pochłonie w ok. 2 godziny, a całą trylogię w jeden dzień. Jak to możliwe? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
Półki pełne książek odstraszają najmłodszych, zamiast ich przyciągać, a biblioteki nie cieszą się oczekiwaną popularnością. Powodów takiego stanu może być wiele. Jak zatem zachęcać dziecko do czytania już w młodym wieku?
Wakacje to doskonała okazja do tego, aby nadrobić zaległości i sięgnąć po lektury, na które wcześniej nie było czasu. Dla tych, którzy kochają opowieści, ale już za samym czytaniem nie przepadają, doskonałym rozwiązaniem będą audiobooki. Jak one powstają?
W trakcie Projektu Plaża w strefie Storytel w Międzyzdrojach, Olivier Janiak rozmawiał z Filipem Kosiorem. Lektor czyta m.in. audiobooki, a jego głos nazywany jest najseksowniejszym w Polsce.
Wakacje to dla wielu osób doskonała okazja do sięgnięcia po książkę. Do tego grona zalicza się też Agnieszka Dygant, która na urlopie postanowiła połączyć opalanie z czytaniem na plaży. Niestety aktorka szybko uznała, że nie jest to najlepszy pomysł. Co sprawiło, że zmieniła zdanie?
Lato to tradycyjnie pora, kiedy chętniej sięgamy po książki. Urlop - niezależnie od tego, czy spędzamy go na egotycznej plaży, w wiejskim domku czy też na działce - oznacza więcej czasu dla siebie i oddawanie się ulubionym czynnościom. Jedną z nich dla wielu z nas jest właśnie czytanie. Urlop jest doskonałą okazją do sięgnięcia zarówno po wydawnicze nowości, jak i nadrobienia czytelniczych zaległości czy powrót do ulubionych tytułów sprzed lat. Oto kilka propozycji książek na wakacje.
Wirtualne Targi Książki Empiku rozpoczęły się 19 maja. Kto na nich zadebiutuje? Czyj koncert usłyszymy? Kto spotka się z czytelnikami? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła Mona Kinal, CMO Empik oraz Wojciech Chmielarz, który wystąpi ze swoją premierową powieścią "Wilkołak".
Książka wielu osobom nieodłącznie kojarzy się z zapachem papieru i szelestem przekładanych stron. Coraz częściej przekonujemy się jednak do jej cyfrowej wersji. Ma to związek przede wszystkim z wygodą czytelnika i łatwością dostępu do ukazujących się na rynku tytułów, zarówno nowości, jak i klasyki. Dobra literatura zawsze pozostaje w modzie, bez względu na format, w jakim się pojawia. W wersji elektronicznej wydano m.in. powieści Krystyny Kofty.
"Mein Kampf. Moja walka. Edycja krytyczna" Adolfa Hitlera ukazała się w Polsce pod koniec stycznia. Mimo że za książkę trzeba zapłacić niemal 150 złotych, to i tak stała się ona wydawniczym hitem. Wydawnictwo Bellona przyznało, że nie spodziewało się takiego sukcesu.
Pandemia zmusiła nas, żebyśmy więcej czasu spędzali w domu. Warto więc zanurzyć się w kocyk z kubkiem gorącej herbaty i dobrą książką, by uciec do świata kolorowej rzeczywistości. A po jaką lekturę warto sięgnąć? Z tym pytaniem w naszym studiu zmierzyła się dziennikarka Weronika Wawrzkowicz-Nasternak.
Co zrobić, aby zaszczepić w dziecku miłość do czytania? Dlaczego czytanie od narodzin jest ważne? W naszym programie gościliśmy Gabrielę Dul z Instytutu Książki, która odpowiadała także na pytania widzów na naszym czacie.
Do tej pory rozmawiał z pisarkami i pisarzami o ich najnowszych książkach, teraz sam został autorem. Michał Nogaś wydał zbiór wywiadów, które przeprowadził. Wybrał te, które poszerzają spojrzenie na świat i świadomość. W naszym programie dziennikarz opowiadał o swoich inspiracjach i źródłach, z których je czerpie.
Czytanie książek często świadczy o inteligencji i mądrości. Osoba, która fascynuje się literaturą, uważana jest za bardziej światłą i wykształconą. Czy według sennika książki to również symbol szerokiej wiedzy?
Katarzyna Pawlikowska – ekspertka ds. zachowań społecznych – przeprowadziła badania, z których wynika, że kobiety w wolnym czasie wolą poczytać książkę, mężczyźni natomiast wybierają seks. Z kolei w przypadku kobiet seks w ogóle nie pojawia się na liście preferowanych sposobów spędzania wolnego czasu. Mimo to dla ponad 80% kobiet seks jest ważnym aspektem związku. Z czego zatem wynika ta rozbieżność? Czy ma to związek z tym, że kobiety – w przeciwieństwie do mężczyzn – nie lubią chwalić się swoim życiem seksualnym? Jak jest to powiązane z różnicami w naszych potrzebach i oczekiwaniach od związku? I czy potrafimy o nich mówić? O tym rozmawialiśmy z naszymi gośćmi w studiu Dzień Dobry TVN: autorką badań, Katarzyną Pawlikowską, a także aktorką, Olgą Borys, i dziennikarką, Dellfiną Dellert.
Na kanapie Dzień Dobry TVN zasiadła Monika Mrozowska, mama trójki dzieci, z których najstarsza córka ma 12 lat. Naszym widzom aktorka poleciła książki dla dzieci w wieku nastoletnim. Jakie tytuły zrobiły na niej największe wrażenie? Czy Agatha Christie może być książką na zachętę dla 12-latki, która nie lubi czytać? Jakimi sposobami pomóc dziecku odnaleźć przyjemność w czytaniu?