Ćwiczenia na szybkie czytanie pozwalają nie tylko zwiększyć szybkość lektury, ale także poprawić koncentrację i pamięć. Pewne techniki wpływają pozytywnie na umiejętność logicznego myślenia oraz selekcji materiału. Sprawdź, jakie ćwiczenia wykonują uczestnicy kursów szybkiego czytania.
Zobacz wideo: Książki, bez których nie wyobrażam sobie dzieciństwa
Szybkie czytanie – ćwiczenia dla dorosłych
Poniżej podajemy kilka ćwiczeń, które wykorzystywane są na kursach szybkiego czytania.
Kropki To ćwiczenie na szybkie czytanie pozwala poszerzać pole widzenia w różnych kierunkach: zarówno w pionie, jak i poziomie. Przykładowo uczestnikom kursu wyświetla się na ekranie prostokąty stworzone z liter, a później z innych znaków. Ich zadaniem jest dostrzeżenie wszystkich ciągów wokół kropki. Należy zrobić to, koncentrując się na kropce i nie odrywając od niej wzroku w celu dostrzeżenia innych ciągów. Dzięki temu ćwiczeniu można się nauczyć zauważać więcej niż jedną linijkę w danym momencie. Oczka w tekście Metoda polega na ćwiczeniu umiejętności przewidywania treści słów i zdań w tekście. Osoba ucząca się szybkiego czytania musi przeczytać tekst z lukami możliwie szybko, a jednocześnie w taki sposób, aby go zrozumieć. Ważne, aby podczas czytania nie zastanawiać się nad znaczeniem poszczególnych wyrazów. Należy płynnie "prześlizgiwać" się wzrokiem po tekście – umysł sam wypełni wszystkie ewentualne luki. Z czasem uczestnicy kursów rozumieją coraz więcej. Tekst bez odstępów Dzięki temu ćwiczeniu zwiększa się szybkość lektury oraz zakres rozumienia danego tekstu. W tym celu należy przestać czytać za pomocą pojedynczych słów. Uczestnicy kursu muszą patrzeć na "wybrakowany" tekst na ekranie – brakuje w nim odstępów lub znaków interpunkcyjnych. Kolejne teksty są pozbawione zarówno odstępów, jak i znaków. Uczestnik musi przeczytać całość możliwie szybko, ponieważ po pewnym czasie tekst znika z ekranu. Jednocześnie powinien postarać się "wyłapać" z niego jak najwięcej.
Szybkie czytanie – aplikacja do nauki na telefonie
Na rynku dostępne są aplikacje do szybkiego czytania, z których można korzystać na telefonach. Jedną z nich jest opracowana dla systemu Android aplikacja Spritz, która wyświetla kolejne słowa tekstu w wybranym przez użytkownika tempie. Można wybrać opcję, która umożliwia czytanie nawet około 1000 słów na minutę. Program wyróżnia się także za sprawą ORP (Optimal Recognition Point) – zaznaczenia na czerwono miejsca w słowie, na którym zatrzymuje się wzrok użytkownika. Punkt ten pojawia się zawsze w tym samym miejscu na każdej "stronie". Istnieje również aplikacja do szybkiego czytania na iPhone’y oraz iPady – Velocity. Działa w podobny sposób jak Spritz.
Szybkie czytanie dla dzieci – sprawdzona metoda nauki
Warto wiedzieć, że najłatwiej jest nauczyć się szybkiego czytania w dzieciństwie – później dużo trudniej zwalczyć nabyte nawyki. W jaki sposób to zrobić? Zastosuj poniższą metodę, a szybko zauważysz efekty u swoich dzieci.
- Naucz dzieci, w jaki sposób powinny patrzeć na kartkę z literami. Kiedy patrzą na drzewo, widzą je w całości, nie skupiając się jednym szczególe. W ten sam sposób powinny patrzeć na kartkę.
- Spróbuj pokazać dzieciom 5 stron z książki przez 10 sekund – niech patrzą na nie w taki sam sposób jak na drzewo. Jak twierdzą badacze, po 30 dniach każda czynność staje się nawykiem. Później poproś o powtórzenie tej czynności z 30 stronami w ciągu 30 sekund. Dzieci nie muszą wszystkiego zapamiętywać – wystarczy, że stworzą sobie ogólny obraz w głowie na podstawie tego, co udało im się wyłapać.
- Daj dzieciom 30 sekund na przeczytanie 15 stron – po wykonaniu tego zadania mają opowiedzieć, co zrozumiały z tekstu.
- Daj dzieciom kolejne 30 sekund na 15 stron – tym razem powinny opowiedzieć historię ze szczegółami.
- Zrób serię "stukanych" ćwiczeń na czytanie ze zrozumieniem. Poproś dzieci o przeczytanie 1 strony w ciągu 3 sekund – w ten sposób powinny czytać przez 3 minuty. Po upływie tego czasu zapytaj, co zapamiętały. Później poproś o wykonanie tego ćwiczenia jeszcze raz, przy czym tym razem powinny przeczytać 2 strony w ciągu 3 sekund. Ponownie powtórz ćwiczenie, prosząc dzieci, by przeczytały w tym czasie 1 stronę.
- Poproś dzieci, żeby przeczytały całą książkę w ciągu 5 minut i postarały się mniej więcej rozumieć, o co w niej chodzi.
- Następnego dnia każ dzieciom powtórzyć kilka razy ćwiczenie c, d i przede wszystkim e – powinny wykonać je kilka razy dziennie.
- Po miesiącu ćwiczeń dzieci powinny osiągnąć płynność w szybkim czytaniu ze zrozumieniem. Aby sprawdzić, czy umiejętność ta się utrzymuje, powróć do ćwiczeń po 2 miesiącach.
Zobacz też:
- Niezwykła pasja 76-letniego Jerzego Gruchalskiego. "Mam zamiar pracować do końca życia, a nawet dwa dni dłużej"
- Rock, pop czy rap? Które gatunki muzyczne są najpopularniejsze?
- 9 i 13-latek mistrzami w układaniu kostki Rubika. Zajmuje im to kilka chwil
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Jamie Grill/Getty Images