Czy bibliotekarze rzeczywiście muszą borykać się z wpędzająca w stres i frustracje rutyną?
Jeśli macie książki, które już przeczytaliście i chcielibyście, by trafiły w nowe ręce, to będzie ku temu świetna okazja.
Jeśli od kilku miesięcy odkładasz przeczytanie książki, bo na co dzień masz zbyt dużo obowiązków i brakuje ci czasu, to wakacyjny urlop jest świetnym momentem, by nieco zwolnić i wypocząć z dobrą lekturą w dłoni.
Książki to jedna z jej największych pasji. Barbara Łubowska z nieskrywaną przyjemnością poświęca czas na lekturę wciągających dzieł literackich, a przy okazji zachęca do tego innych. Na jej instagramowym profilu regularnie pojawiają się zdjęcia artystycznych instalacji, będących pochwałą czytelnictwa.
Maciej Gnatowski, posługujący się pseudonimem Wujek Samo Zło, dał się poznać szerszej publiczności jako raper i prezenter telewizyjny. Wszechstronnie uzdolniony artysta nie stroni też od innych aktywności, które pozwalają mu zbliżyć się do fanów i jednocześnie popularyzować pożyteczne nawyki. W Dzień Dobry TVN muzyk opowiedział o wyjątkowej akcji, mającej na celu zachęcenie młodych ludzi do czytania książek.
Szybkie czytanie to umiejętność, o której mówi się już w wielu przekazach historycznych. Jednak dopiero w XX w. rozpoczęto badania, które miały na celu określenie sposobów, dzięki którym można czytać o wiele szybciej. Jak się okazało, najważniejszym czynnikiem, dzięki któremu można osiągnąć ten cel, jest wyłączenie "wewnętrznego lektora" oraz stopniowe poszerzanie pola widzenia.
8 maja przypada dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Kilkanaście lat temu psychologowie opracowali badanie, według którego praca w bibliotece jest jedną z najbardziej stresujących profesji spośród wszystkich zawodów świata. Czy bibliotekarze rzeczywiście muszą borykać się z wpędzająca w stres i frustracje rutyną?
Czy Blanka Lipińska rzeczywiście króluje wśród polskich autorów? Najnowsza badania Biblioteki Narodowej zdradzają, kogo czytają Polacy. Wiadomo też, kto częściej sięga po książkę. Panie czy może jednak panowie?
Jak zachęcić dzieci i młodzież do czytania książek? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców i nauczycieli. Lista lektur szkolnych dla młodych to często nuda i obowiązek, który trzeba wypełnić. A gdzie w tym przyjemność? O tym, że czytanie może być dla naszych dzieci ciekawe i fascynujące przekonywała pisarka i dziennikarka Anna Dziewit-Meller oraz ekspertka edukacyjna Edyta Plich.
Wakacje to doskonały czas na nadrabianie książkowych zaległości. Po jakie pozycje warto sięgnąć? Zapytałyśmy oczytane siostry Zuzię i Tolę, które znalazły tytuły zarówno dla młodzieży, jak i dla dorosłych.
Czy dzieci nie rozumieją co Sienkiewicz napisał w "Ogniem i mieczem"? A co z "Panem Tadeuszem"? Czy w kanonie lektur szkolnych powinny zostać teksty, które są naszym dziedzictwem narodowym? A może lepiej sięgnąć po współczesne tytuły, które uczniowie będą chętnie czytali? W Dzień Dobry TVN głos w sprawie zabrali: Małgorzata Halber, Marcin Meller i Natalia Fiedorczuk-Cieślak.
W przededniu Światowego Dnia Książki rozmawiamy w Dzień Dobry TVN o tym, jak zachęcić dzieci do czytania książek, ponieważ statystyki na temat czytelnictwa w Polsce są alarmujące. W ostatnim roku tylko 40 proc. Polaków przeczytało jakąś książkę - to niepokojące wyniki badań Biblioteki Narodowej. Do studia zaprosiliśmy aktorkę i Mamę Magdalenę Różczkę oraz Ewę Borgosz, pedagoga z SWPS, by porozmawiać o tym, jakie książki są dobre dla dzieci, od czego dziecko powinno rozpocząć przygodę z książką i dlaczego tak wiele dzieci ma problemy z czytaniem?
Anna Dziewit i Rafał Rutkowski, ambasador akcji "Czytam i podaję dalej", ruszyli w miasto, by przekazać książki innymi. Ich celem tym razem stali się podróżni na Dworcu Centralnym w Warszawie oraz koledzy z teatru, w którym gra Rafał. Jakie książki czyta Klaudia Halejcio, a jakie Julia Kamińska? Zachęcamy Was do czytania i dzielenia się książkami z innymi!
Statystyki są bezlitosne, dlatego postanowiliśmy działać. Razem z ambasadorami akcji "Czytam i podaję dalej": Joanną Brodzik i Anią Dziewit i Rafałem Rutkowskim zachęcamy Was do czytania książek. Anna Dziewit wzięła naszą redakcyjną bibliotekę na kółkach i ruszyła rozdawać ludziom książki. Przyłączcie się do akcji "Czytam i podaję dalej"!
61 proc. Polaków nie czyta książek! Statystycznie na literaturę wydajemy zaledwie 19,5 PLN rocznie. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Dziewit-Meller postanowiła sprawdzić, czy te dane są prawdziwe. Czy Polacy czytają książki i, kiedy po nie sięgają - w domu czy może w drodze do pracy lub szkoły? Kto w ogóle nie czyta książek? A, jeśli już czytamy, to po jakie książki sięgamy? Postanowiliśmy zmienić nastawienie Polaków do czytelnictwa i dlatego rozpoczynamy akcję "Czytam i podaję dalej". Oto, jak można przeczytać książkę, nie kupując jej!
Nie czytasz książek, bo są za drogie? A może dlatego, że brakuje ci na nie miejsca na półkach? Dzień Dobry TVN rozpoczyna akcję "Czytam i podaję dalej". Przyjdź do nas na róg ul. Marszałkowskiej i Hożej w Warszawie w najbliższy czwartek! Będą na Ciebie czekać Ania Dziewit-Meller z ambasadorami akcji: Joanną Brodzik i Rafałem Rutkowski. Zapraszamy!