- Czytanie książek ma wiele zalet, m.in. wymaga skupienia i cierpliwości, dzięki czemu u dzieci rozwija się samodyscyplina, a także pomaga w kształtowaniu umiejętności komunikacyjnych, zarówno pisemnych, jak i słownych.
- Aktorki Paulina Holtz i Edyta Jungowska opowiedziały o książkach dla dzieci, które zapadły im w pamięć. Jakie tytuły wymieniły?
Ulubione książki dla dzieci
Książki wprowadzają dzieci w różne sytuacje, które pomagają im zrozumieć i poczuć, co inni mogą przeżywać. To rozwija ich umiejętność empatii, co jest kluczowe dla budowania zdrowych relacji. Pobudzają wyobraźnię dzieci, co pomaga rozwijać kreatywność i zdolność do myślenia abstrakcyjnego. Te cechy są niezbędne dla rozwoju zdolności rozwiązywania problemów i krytycznego myślenia. Czytanie literatury pomaga dzieciom rozwijać także umiejętności komunikacyjne, zarówno pisemne, jak i słowne, co jest istotne dla ich przyszłych relacji interpersonalnych i sukcesu zawodowego. Książki często zawierają moralne lekcje i wartości, które mogą wpływać na kształtowanie charakteru dzieci. Możliwe jest przekazywanie wartości takich jak uczciwość, miłość, dobroć, cierpliwość, szacunek, odpowiedzialność i wiele innych.
- Każda literatura, której się tykamy nas kształtuje. Moje dwie książki, czyli limeryki Pana Leara i "Jakubek i Brzoskwinia Olbrzymka". One budują poczucie absurdu, to humor, który nie jest oczywisty. To gdzieś zostaje - stwierdziła Paulina Holtz.
- Czytałam "Calineczkę", "Pinokio" i wiele innych, ale później poszłam do szkoły muzycznej i bardziej czytałam nuty, niż książki. Natomiast książka "Mania czy Ania" to była pozycja, którą świetnie mi się czytało. Pamiętam emocje, wypieki, że czytasz i zastanawiasz się, co dalej - powiedziała Edyta Jungowska.
Książki, które pamięta się przez lata
Edyta Jungowska, podobnie zresztą jak Paulina Holtz, nagrywa książki, głównie w formie audiobooków. Aktorka założyła razem ze swoim partnerem Rafałem Sabarą wydawnictwo Jung-off-ska. W Dzień Dobry TVN wspominała współpracę m.in. z Piotrem Fronczewskim.
- Książka "35 maja" to kultowa książka z rysunkami Pana Bogdana Butenki. Jest świetna, abstrakcyjna. Stryj Rabarbar wchodzi z bratankiem do szafy, a muszą napisać wypracowanie o morzach południowych. Jest śmiesznie i wzruszająco... Ta abstrakcja i nieoczywiste myślenie jest niesamowite. Pamiętamy te emocje - powiedziała Edyta Jungowska.
Zobacz także:
- Pedro Pascal zachwycony książką Olgi Tokarczuk. "Najlepsza, jaką ostatnio czytałem"
- Co czytali bohaterowie 3. sezonu "Białego Lotosu"? Te książki nie są przypadkowe
- Ulubione książki gwiazd. Co chętnie czytają: Cezary Pazura, Michał Żebrowski i Marcin Tyszka?
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News