Dlaczego rozwijanie wyobraźni jest wyjątkowo ważne? Najlepsze książki dla dzieci

Dziewczynka z książką
Najlepsze książki dla dzieci
Źródło: g&l imagines/Getty Imagines
Czytanie nie cieszy się popularnością wśród wielu najmłodszych. Dzieci trudno obwiniać o brak czasu, najczęstszym powodem nieczytania jest niechęć do książek. Taki stan rzeczy wynikać może z nieodpowiednio dobranych, nudnych czytadeł. Jakie zatem historie cieszą się popularnością wśród dzieci? Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dla Dzieci sprawdź ciekawe tytuły.

Dzieci nie mugole, ciekawe książki czytają

Jak pisał przed ponad dwudziestoma laty magazyn "Time" w odniesieniu do bestsellerowej powieści Joanne Kathleen Rowling "Harry Potter i kamień filozoficzny": "jeśli sądzisz (…), że w dobie komputerów sztuka czytania zanika, zwłaszcza wśród dzieci, to niezawodny znak, że jesteś mugolem". Stwierdzenie to jest aktualne, trzeba jednak zastanowić się nad tym, czemu najmłodsi nie przepadają za czytaniem, a także jakie książki interesują maluchy, a które je odstręczają.

W czasach, gdy komórki i komputery stały się nieodwracalną częścią życia człowieka, gwarantując korzystającemu przestrzeń do nauki, połączenie ze światem oraz rozrywkę wszelkiego typu, trudno zachęcić dzieci do sięgania po książki. Urządzenia zapewniają przecież nieograniczone możliwości, a lektury prezentują niekiedy jedynie nudny i trudny do zrozumienia tekst. Będąc rodzicem, warto jednak pamiętać o walorach czytelnictwa, przypominać o nich swoim podopiecznym oraz promować literaturę.

- Rozwijanie wyobraźni jest wyjątkowo ważne – tłumaczy Ewelina Jaworska, bibliotekarka i nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej. – Tym bardziej we wczesnym etapie dorastania dziecka. Już samym czytaniem książek zapoznajemy swoją pociechę nie tylko z językiem polskim, ale również z możliwościami jego mózgu pobudzamy wyobraźnię, wzbogacamy go.

Należy zatem wybierać dobre i wartościowe lektury dla dzieci, które nie tylko będą świetną zabawą, lecz także zbiorem podstawowej wiedzy niezbędnej do funkcjonowania w społeczeństwie i świecie. Poniżej pozostawiamy kilka przykładów historii, które każde dziecko powinno poznać.

Erin Entrada Kelly - "Lalani z dalekich mórz"

Urzekająca, pełna pierwotnej magii powieść bestsellerowej autorki, nagrodzonej Medalem Johna Newbery’ego. Historia walecznej, niepozornej dziewczynki, która zmieniła świat swoich najbliższych, ratując ich życie w czasie klęski nieurodzaju i głodu. To piękna i niepowtarzalna, inspirowana filipińskim folklorem opowieść o przyjaźni, odwadze i poszukiwaniu własnej tożsamości.

Ben Guterson - "Hotel Winterhouse"

Hotel o nic nie mówiącej nazwie, osobliwy właściciel, dziewczynka kochająca łamigłówki i anagramy oraz zagadki czekające na rozwiązanie – to właśnie kwintesencja powieści Bena Gutersona. Chociaż fabuła wydawać się może banalna, w rzeczywistości nic nie jest tym, na co wygląda, a niebotyczny splot wydarzeń rozpoczyna przypadkowe znalezienie woliumu, którego nie sposób odłożyć na półkę, ponieważ – jak się okazuje – to książka nie chce na nią wrócić. "Hotel Winterhouse" wciąga w wir tajemnic, a te tylko czekają na złaknionego przygód młodego czytelnika.

Maja Lunde - "Strażniczka słońca"

"Strażniczka Słońca" to nowa, urzekająca ilustracjami, mądra książka dla młodych czytelników stworzona przez autorki niezapomnianej "Śnieżnej siostry!". Lektura jest pełną przygód opowieścią o stracie i towarzyszącej jej goryczy, walce z lękiem, lecz także o miłości, szczęściu, nadziei na nową wiosnę oraz o tym, jak ważne są w przyrodzie równowaga i następujące po sobie pory roku. Bo to właśnie zimę, wiosnę, lato i jesień norweskie autorki postanowiły uczcić cyklem pięknych książek.

Lucy i Stephen Hawking - "George i tajny klucz do wszechświata"

Znany fizyk i bestsellerowy autor Stephen Hawking we współautorstwie z córką stworzył niepowtarzalną historię skierowaną do najmłodszych. W swojej fascynującej książce wyjaśniają czytelnikom w każdym wieku, czym jest wszechświat. Opowiadają historię chłopca, który za sprawą swoich zwariowanych sąsiadów i superinteligentnego komputera Kosmosa poznaje tajemnice wszechświata, począwszy od atomów, na czarnych dziurach skończywszy. Przygody George'a są całkowicie niepowtarzalną podróżą do najodleglejszych zakątków wszechświata.

Robert Beatty - "Willa dziewczyna z lasu"

Poznajcie Willę z lasu – nową, baśniową bohaterkę wykreowaną przez literackiego ojca słynnej Serafiny, Roberta Beatty'ego. Dziewczynkę inną od wszystkich, potrafiącą porozumiewać się z roślinami i zwierzętami w czasach, gdy nikt już nie pamięta, jak to się robi. Złodziejkę, zagubioną w świecie oraz historię jej trudnych wyborów.

Poruszająca, pełna magii i szacunku dla przyrody baśń o dojrzewaniu i zmianie, wahaniu i konieczności opowiedzenia się po jednej ze stron – dobrej lub złej. "Willa dziewczyna z lasu" to zarówno piękna, jak i mądra opowieść o odkrywaniu własnego "ja", niosąca odpowiedzi na wiele trudnych pytań.

Zobacz także:

Autor: Milena Jaworska

Źródło zdjęcia głównego: g&l imagines/Getty Imagines

podziel się:

Pozostałe wiadomości