O tym odkryciu pisały media na całym świecie. W Poznaniu odnaleziono księgozbiór znanych braci

MECZYK_BRACIA_GRIMM_POPR
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dawno, dawno temu żyli sobie dwaj bracia... (poprawka)
Dawno, dawno temu żyli sobie dwaj bracia... (poprawka)
Co czytają Polacy?
Co czytają Polacy?
Książki kolorowe w dotyku
Książki kolorowe w dotyku
Książki, które zmieniają nasze życie
Książki, które zmieniają nasze życie
Król kryminału - jego książki mrożą krew w żyłach
Król kryminału - jego książki mrożą krew w żyłach
Odgracamy regał na książki
Odgracamy regał na książki
Świąteczne książeczki dla dzieci
Świąteczne książeczki dla dzieci
W magicznym świecie książek
W magicznym świecie książek
Rozmowa z Anią Rubik o drugiej części książki sexedpl
Rozmowa z Anią Rubik o drugiej części książki sexedpl
Książki podróżnicze dla dzieci
Książki podróżnicze dla dzieci
Premiera nowej książki w ramach projektu SEXED.PL
Premiera nowej książki w ramach projektu SEXED.PL
Nieznane fakty z życia Anne Frank
Nieznane fakty z życia Anne Frank
Powstała książka o Jadze Hupało. "Mam wielkie szczęście spotykać cudowanych ludzi"
Powstała książka o Jadze Hupało. "Mam wielkie szczęście spotykać cudowanych ludzi"
Książki dla dzieci tłumaczące co dzieje się w Ukrainie
Książki dla dzieci tłumaczące co dzieje się w Ukrainie
Książki dla kobiet małych i dużych
Książki dla kobiet małych i dużych
Baśnie Braci Grimm rozpalają wyobraźnie od pokoleń. Wiedzą o tym doskonale prof. Eliza Pieciul-Karmińska z Wydziału Neofilologii UAM oraz Renata Wilgosiewicz-Skutecka z Biblioteki Uniwersyteckiej. To właśnie tam, wśród 70 tysięcy starych druków, znalazły 27 książek należących niegdyś do księgozbioru Braci Grimm. O kulcie baśni i ich wpływie na dzieciństwo rozmawialiśmy z ekspertami. Czy aby na pewno ich czytanie było dobrym pomysłem w naszym dzieciństwie? O tym opowiedziały nam Aleksandra Belta-Iwacz, psycholożka dzieci i rodziców oraz Anna Dziewit-Meller, pisarka, redaktorka naczelna wydawnictwa W.A.B.

Odkrycie w poznańskiej bibliotece

Te bajki czytali wszyscy. Śmiało można stwierdzić, że wychowywały się na nich pokolenia dzieci. Mowa o twórczości Braci Grimm. Choć niektórzy zdążyli już o nich zapomnieć, od kilku dni mówi o nich cały świat. To za sprawą niesamowitego odkrycia w poznańskiej bibliotece uniwersyteckiej.

- Czasami ludzie się zastanawiają, jak to możliwe, że my nie wiedzieliśmy, co mamy w naszych zbiorach. Wiedzieliśmy, co mamy w naszych zbiorach, tylko że w naszych zbiorach wszystkich książek jest około 4 milionów w naszych magazynach. I to, co przez dziesiątki lat od II wojny światowej trzeba było zrobić, to przede wszystkim te książki trzeba było zinwentaryzować i skatalogować - powiedział dr hab. Rafał Wójcik, kierownik Oddziału Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej.

Co odkryli pracownicy uniwersytetu? - Mamy tutaj wydanie słownika dla kaznodziejów. Książka jest o tyle interesująca, że została podarowana przez Augusta Hoffmana, słów niemieckiego hymnu. Została podarowana Jakubowi Grimmowi we Wrocławiu w roku 1824 - powiedział Jakub Łukaszewski, starszy bibliotekarz Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.

Zbiory te odnotowały media w Hiszpanii, Niemczech, na Węgrzech, a także w Turcji i Singapurze. Nic dziwnego, że wiadomość ta zainteresowała cały świat. W znalezionych książkach są własnoręczne notatki Jakuba i Wilhelma. Te mogą rzucić nowe światło na analizę ich biografii i twórczości, która jest pełna ciekawostek. Przede wszystkim Grimmowie nie byli baśnio-pisarzami. Baśnie zebrali, spisali i wydali, aby ocalić ustną tradycję ludową od zapomnienia.

Dla Niemiec, skąd Grimmowie pochodzą, bracia są postaciami wręcz pomnikowymi. Napisali pierwszy słownik niemiecki. Pomimo ogromnych dokonań żyli raczej w biedzie. Dlaczego? Ich ojciec zmarł, gdy najstarszy Jakub miał 11 lat. Chłopiec szybko musiał zacząć pracować, by utrzymać rodzinę.

Co ciekawe, Grimmowie byli z zawodu prawnikami, ale miłość do bibliotekarstwa i filologii była silniejsza. Wkrótce okazało się, że baśnie, które były tak naprawdę dziełem naukowym, są czytane dzieciom. Do twórców zaczęły dochodzić listy rozgniewanych matek, które pisały, że tego wydania nie można dać dzieciom do ręki, bo tam są takie niesłychane opowieści.

- My musimy pamiętać o XIX-wiecznych baśniach, które są na podstawie tego, co można było usłyszeć w karczmach, czyli one są właśnie pełne przemocy. I teraz dorosły czytelnik, który ma to na uwadze, trochę inaczej to odbierze niż taki czytelnik, który dopiero wyrabia gust i swój pogląd na świat. Wszyscy znają powiedzenie okrutne jak baśnie braci Grimm, ale z drugiej strony te teksty są niezwykle żywotne. To jest tak naprawdę część kultury masowej i masowej wyobraźni - powiedziała Aleksandra Kubiak, psycholożka.

DD_2024052_Basnie_REP
Baśnie dla dzieci, które lubią się bać
Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy baśnie są dla współczesnych dzieci?

Czy bajki i baśnie z dawnych lat, gdzie pojawiają się elementy przemocy czy brutalności faktycznie są złe dla naszych dzieci?

- Musimy pamiętać, że tych baśni mamy kilka wersji. Oryginalne baśnie były bardzo mroczne i nie były przeznaczone dla dzieci. Wraz z potrzebą one się zmieniały. To też jest dobre, że rodzice w zależności od tego, jak czują swoje dziecko, mogą dobrać taką wersję baśni, która jest adekwatna do poziomu rozwoju i możliwości udźwignięcia emocji - powiedziała Aleksandra Belta-Iwacz, psycholożka dzieci i rodziców.

Dyskusja na temat bajek była jednak podzielona. Zobaczcie wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: R. Męczykalski, M. Sadowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
Materiał promocyjny

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?