- Dopuściłam się kradzieży, bo nie miałam pieniędzy, żeby grać - wyznała na antenie.
W sidła uzależnienia od hazardu wpadają coraz młodsze osoby. Nie trzeba bowiem odwiedzać stacjonarnego kasyna, by móc przeznaczać niebagatelne sumy pieniędzy na grę. W spiralę długów równie dobrze można wpaść w zaciszu własnego domu, korzystając z podręcznych urządzeń elektronicznych, takich jak telefon, tablet czy komputer.
- Gram też w snach - wyznaje w rozmowie z redaktorką dziendobry.tvn.pl Bereniką Olesińską kobieta uzależniona.
Uzależnienia behawioralne to szeroka grupa nałogów, które opierają się na niekontrolowanym nadużywaniu pewnych zachowań. Jednym z nich jest uzależnienie od hazardu. Objawy są charakterystyczne i często zauważalne przez ludzi z otoczenia osoby chorej.
Coraz więcej uzależnień spowodowanych jest zachowaniami społecznie akceptowanymi, a nie przez substancje psychoaktywne. Nałogi takie noszą nazwę uzależnień behawioralnych. To szeroka grupa uzależnień, a lista zaliczanych tam nałogów stale się powiększa.
Kiedy ktoś zmaga się z uzależnieniem, cierpią również członkowie jego rodziny. Narastające stopniowo problemy wpływają negatywnie na samopoczucie domowników, mają zły wpływ na relacje partnerskie i zaburzają prawidłowe funkcjonowanie całej rodziny. Hazard, narkotyki oraz nadmierne spożywanie alkoholu mają nie tylko destrukcyjny wpływ na samego uzależnionego, ale oddziałują też negatywnie na jego najbliższych.
Gry hazardowe mogą doprowadzić do uzależnienia. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy muzyka Michała Wiśniewskiego i psychoterapeutę Roberta Rutkowskiego, aby porozmawiać o uzależnianiu od hazardu i konsekwencjach, jakie może to ze sobą nieść. Kiedy zabawa przemienia się w uzależnienie? Za pomocą jakich sztuczek kasyna przyciągają graczy? Czy Michał Wiśniewski był uzależniony od hazardu?
Uzależnienie od hazardu zaczyna się niewinnie. Destrukcja nie przychodzi tak szybko, jak w przypadku uzależnienia od alkoholu czy od narkotyków. Skoro hazardzista nie gra dla wygranej, to po co? Co jest impulsem motywującym do łamania zasad? I jak się od tego uwolnić? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Robert Rutkowski, terapeuta uzależnień oraz Łukasz Cielemęcki, dziennikarz sportowy, który był uzależniony od hazardu.